YouTube’dan müzik sektörüne 4 Milyar Dolarlık gelir paylaşımı

YOUTUBE, MÜZİK ENDÜSTRİSİNE SON 12 AYDA 4 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE ÖDEME YAPTIĞINI SÖYLEDİ

Bu yılın başlarındaki Stream On etkinliğinde Spotify patronu Daniel Ek , şirketinin 2020’de müzik endüstrisine 5 milyar doların üzerinde ödeme yaptığını duyurmuştu. .

YouTube ise  2 Haziran açıklanan yeni bir bilgiye göre İsveçli rakibini kovalamaya odaklanmış görünüyor.

Müzik endüstrisine gönderilen yeni bir haber bülteninde YouTube’un Küresel Müzik Başkanı Lyor Cohen, YouTube’un sanatçılara, şarkı yazarlarına ve hak sahiplerine son 12 ayda hem YouTube reklamlarından hem de YouTube Müzik / YouTube Premium’dan elde edilen gelirle 4 milyar doların üzerinde ödeme yaptığını doğruladı. 

Lyor Cohen

Ayrıca YouTube’un 2021 1. çeyreğinde, lansmanından bu yana diğer herhangi bir çeyrekte olduğundan daha fazla ücretli ‘üye’ eklediğini söylüyor.

Bu açıklama, platformun (müzik dahil tüm videolarından) 2020 takvimi boyunca reklamlardan 19.78 milyar dolar gelir elde ettiğini öğrenmemizden sadece üç ay sonra geldi . Bu, geçtiğimiz 12 ayda YouTube’un  müzik endüstrisine geçen yıl reklam gelirinden kazandığının yaklaşık %20’sine eşit bir ödeme yaptığı anlamına geliyor .

Cohen’e göre, YouTube’un son 12 ayda müzik endüstrisine ödediği 4 milyar doların ödemenin %30’undan fazlası ( yaklaşık 1,2 milyar doları ) Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikten geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz