YouTube’daki hangi kategoriler daha sadık izleyici yaratıyor? (Analiz)

YouTube’un can damarı içerik oluşturucular. Bu içerik oluşturucuların YouTube’a peki  bağlılığı ne kadar önemli? Bu bağlılık video pazarlama stratejinizi nasıl etkileyebilir?

Bunun içinde göz önünde bulundurulması gereken iki önemli nokta var. 

İster bir birey, ister bir kobi, isterseniz büyük bir kurum olun kendi YouTube kanalınızı oluşturuyorsanız ve video içeriği stratejinizi planlıyorsanız, izleyicilerin tekrar tekrar gelmesini sağlayan şeyin ne olduğunu anlamak, performansınızı en üst düzeye çıkarmanın en önemli anahtarı.

Tubular Labs, bu konu hakkında daha fazla bilgi sağlamak amacıyla kısa süre önce (Ocak ve Şubat 2021) çeşitli kategorilerde en iyi 100 YouTube kanalını analiz ederek geri dönen izleyicilere genel bir bakış ve hangi video kategorilerinin daha fazla içerik oluşturucu bağlılığı sağladığını incelemiş. Bana da paylaşmak düşüyor.

Tubular Labs, ‘ her iki ay arka arkaya izleyen ve 30 saniyelik kalite eşiğini karşılayan izleyici sayısına ‘ dayalı olarak geri dönen izleyici sayısını ölçtü. Bu bize, en çok etkileşimi sağlayan kanal kategorileri ve belirli kanallar hakkında yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Raporun tamamını dilerseniz  buradan indirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı kritik noktalara da değinmekte yarar var.

İlk olarak Tubular’ın araştırmacıları, oyun izleyicilerinin YouTube’daki en sadık kişiler olduğunu ve bunların %50’den fazlasının düzenli olarak favori kanallarına geri döndüğünü keşfetti.

Burada görebileceğiniz gibi YouTube’da, “Kişiler ve Bloglar”, “Eğlence” ve “Spor” gibi diğer eğlence türleri de yüksek kitleyi elde tutma oranlarına sahipken, “Seyahat”, “Ev ve Kendin Yap” ve “Hayvanlar ve Evcil Hayvanlar” gibi kategorilerde çok daha düşük seviyelerde. Bu bana mantıklı geldiği kadar  size de mantıklı gelmiş olabilir. İnsanlar bazı kategorilerde bir defaya mahsus aramalara dayalı izleme eğilimi gösteriyorlar. Bunlar eğlence ve acil bilgilendirme içerikli videolar gibi görünüyor.

Örneğin, “iPhone ekran tamiri nasıl yapılır?” gibi bir video YouTube önerilerine göre yüksek görüntüleme oranları ile gösterebilir. Ancak bu içeriği her gün görmek istemeyebilirsiniz. Sadece telefonunuzun ekranı hasar gördüğünde ve değişime veya onarıma  ihtiyaç duyduğunda bunu öğrenip uygulayabileceğiniz bir konudur ve videoyu izledikten sonra video ile işiniz bitmiştir. Ancak belirtildiği gibi, YouTube izleyicilerinin düzenli olarak nerelerde etkileşim kurmak istediğini ve bir topluluk oluşturmada ne tür içerik oluşturucuların daha iyi olduğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğinden, stratejik yaklaşımınızda bu dikkate değer bir veri olarak görebiliriz.

Ve bireysel içerik oluşturucular için de bu açıdan önemli bir konudur.

Tubular Labs’e diyor ki;

“Kitlelerine sürekli olarak harika içerikler sunan ve izleyicileri tekrar tekrar gelmeye zorlayan en yüksek erişime sahip en iyi içerik oluşturucular şaşırtıcı değil. İçerik stratejiniz ne kadar iyi ve tutarlı olursa, reklamverenleri çekme olasılığınız o kadar artar. “

Son olarak, Tubular Labs aynı zamanda YouTube’daki ilk 1000 etkileyicinin (influencer) ve ilk 1000 medya kanalının elde tutma oranlarına da baktı. Bu, YouTube izleyicilerinin, belirli içerik oluşturucularının (influencers) medya kanallarına daha göre daha sadık olduğunu gösteriyor.

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz