YouTube video alışveriş geliyor! YouTube, videolarda ürün algılamayı deniyor

YouTube, videolarda kullanılan ürünleri otomatik olarak tespit edecek ve reklamverenlere yeni fırsatlar açacak bir özelliği test ediyor. Shoppable Video olarak da tanımlanan özellikte, ürün etiketleme otomatik olarak yapılacak.

YouTube’daki yeni özellik şu anda ABD’deki platformda video izleyen kişiler tarafından görülebiliyor. İzleyiciler bu ürünleri önerilen videolar arasında da görecek.

YouTube’un en son testlerinden birinin parçası olarak, ürün tespit sistemi 22 Mart’ta ABD’deki YouTube izleyicilerine bir deney olarak sunuldu ve başlangıçta videonun altında ilgili ürünlerin bir listesini görüntülemek için kullanıldı.

YouTube Yardım sayfasının açıkladığı gibi, “Bazı videolarda tespit edilen ürünlerin bir listesini ve ilgili ürünleri görüntüleyen yeni bir özelliği deniyoruz. Bu özellik, video oynatıcının altına kayan izleyiciler için önerilen videolar arasında görünecektir. Amaç, insanların YouTube’da bu ürünler hakkında daha fazla video ve bilgi keşfetmesine yardımcı olmaktır. Bu özellik, ABD’de video izleyenler tarafından görülebilecek. “

Video reklamcılığın parametreleri artık değişiyor!

Bu çalışmanın sonuca varması, hem Google hem de reklam ortakları için çok büyük bir potansiyel. Reklam verenler, her videoda yer alan belirli ürünlere bağlı olarak hangi ürünlerinin görüntülendiği konusunda daha hassas bir kontrole sahip olacaklar. Artık başlığa, etiketlere ve açıklamaya güvenmek söz konusu değil. 

Google için, bir YouTube listesi aracılığıyla satın alınan herhangi bir üründen pay alma ihtimali de olabilir. Bu, reklamcılık işini daha etkili ve dolayısıyla başarılı kılacak bir modeldir.

Aynı zamanda, video öneri sistemi daha detaylı olacak ve izleyicileri tek tek daha iyi hedefleyebilecek ve sonuçta onları daha uzun süre tıklayıp izlemeye devam edecek.

TAKUMI Grup CEO’su Mary Keane-Dawson şunları söyledi: “YouTube’a videolarda gösterilen öğeleri tespit edebilen ve satın alınacak ilgili ürünlerin bir listesini oluşturabilen yeni teknolojinin getirilmesi sektörde oyun değiştirici olabilir. YouTube, tüketicilerin bir ürün hakkında daha fazla bilgi aradığı eğitimlerin ve incelemelerin merkezidir. YouTube alışveriş videoları teknolojisinin denemeleri başarılı olursa, özellik dijital pazarlamayı dönüştürebilir ve aktif değerlendirme noktasında bir adımı veya anlaşmazlığı ortadan kaldırarak YouTube’un e-ticaret kimlik bilgilerini geliştirebilir..

TAKUMI’nin teknik incelemesine göre, özellikle tüketicilerin dörtte birinden fazlasının YouTube’da içerik oluşturucular tarafından tanıtılan bir ürün veya hizmeti satın almaktan etkilendiğini düşündüğünüzde, deneme, alanda faaliyet gösteren etkileyiciler ve pazarlamacılar için bir nimet anlamına geliyor. 

“Geleneksel ve sosyal medya pazarlaması arasındaki sınırlar yıllardır bulanıklaşıyor. Bu, pandeminin başlangıcından bu yana çevrimiçi alışverişin popülerleşmesiyle hızlanan bir trend. Örneğin, TikTok kısa süre önce Shopify ile bir işbirliğini duyurdu ve Instagram, alışveriş sekmesini tanıtmak için ana sayfasını yeniden tasarladı. YouTube artık sosyal içeriği daha kullanıcı dostu bir şekilde ticarileştirmek için kendi teknolojik gelişimini başlatırken, markaların pandemiden yeni bir pazarlama anlayışıyla çıkmasını bekliyoruz. Para kazanma fırsatları ve ölçüm yetenekleri gelişmeye devam ettikçe, etkileyiciler ve sosyal medya platformları artık geleneksel reklam kanalları pahasına önceliklendirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz