YouTube SEO: YouTube’da Arama için Videolar Nasıl Optimize Edilir?

Eskiden pazarlamacılar, yalnızca yüksek miktarda içerik yayınlarken öğreniyorlardı; içerik hem yüksek kaliteli olmalıydı ve aynı zamanda arama motorları aracılığıyla mümkün olduğu kadar keşfedilebilecek şekillerde optimize edilmeliydi.

Bu içerik bir zamanlar büyük ölçüde kelime sınırlıydı. Bugün, artık durum böyle değil.

Günümüzde, kapsamlı bir içerik stratejisi, blog gibi yazılı çalışmaları ve podcast, fotoğraf, animasyon ve videolar gibi medyaları içermektedir.

Fakat şöyle bir gerçekte var. Son dönemde video içeriğe ayrılan bütçeler artmaya devam ediyor. 2018 durum raporuna göre, pazarlamacıların % 45’i bu yıl boyunca YouTube’a mevcut diğer tüm pazarlama kanallarından daha fazla daha fazla yatırım yaparak devam edecek. Bu da kitleler tarafından en fazla kullanılan video dağıtım sitesi olan Youtube’da arama optimizasyonu yapma ihtiyacını ortaya çıkarıyor.

Peki YouTube SEO nasıl yapılır?

YouTube kanalınızı arama için optimize etmek için atmanız gereken adımlar nelerdir?

Aşağıda bazı önemli ipuçlarını ve araçlarını ana hatlarıyla açıkladım.

1. Hedef dosyanızı kullanarak video dosyanızı yeniden adlandırın.

Yazılı içeriği optimize ederken yaptığınız gibi, ilk olarak videonuzun odaklanmasını istediğiniz anahtar kelimeleri tanımlamak için bir SEO aracı kullanacaksınız. (YouTube SEO araçlarına bir başka yazımda ele alacağım)

Youtube videonuzu gerçekten izleyemez.

Bir anahtar kelime tanımlandığında, videonuzu YouTube’a yüklemeden önce yerleştirmeniz gereken ilk yer, video dosyanızdır. Peki niye? YouTube, videonuzun hedef anahtar kelimenizle ne kadar alakalı olduğunu görmek için videonuzu gerçekten izleyemez. Ancak YouTube, videonuzun dosya adını ve yüklendiğinde birlikte gelen tüm kodu okuyabilir.

Bunu akılda tutarak, videonuzun adını gerçekten içeriği anlatan bir bir cümle ile değiştirin. Mesela; “20.02.2019-son.mov” dosya adı yerine bunu anahtar kelimenizi içeren “Fesleğen yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar.” olarak değiştirin

 

2. Anahtar kelimenizi doğal olarak video başlığına yerleştirin, abartılardan kaçının.

Video ararken, gözlerimizin ilk seçtiği ve algıladığı şeylerden biri de başlıktır. Bu genellikle izleyicinin videonuzu izlemek için tıklayıp tıklamamasını belirleyen unsurdur. Bu nedenle başlık zorlayıcı olmamalı, aynı zamanda net ve kısa olmalıdır.

Başlıklar net ve kısa olmalıdır.

Anahtar kelimeniz video başlığının izleyicinin aradığı ile yakından eşleşmesi durumuna yardımcı olur. Backlinko tarafından yapılan araştırmaya göre, başlıkta tam bir anahtar kelime eşleşmesine sahip videoların, başkasıyla karşılaştırıldığında yalnızca küçük bir avantaja sahip olduğunu buldu.

Bu nedenle, ismi “anahtar kelimeden zengin video başlıkları ve sıralama arasındaki ilişki” olan rapor yoğun anahtar kelime içeren ve uzun bir video başlığı ve açıklamasının her zaman güçlü olmadığını açıklar. Bu nedenle başlığınızı, izleyicilerin tam olarak görebileceği, en önemli anahtar kelimeyi içeren ve başlık alanına sığabilecek şekilde optimize etmeyi tercih edin.

Ek bilgi: Youtube arama sonuç sayfalarında video başlığınızda kesinti olmasını engellemek için 60 karakterle sınırlandırmanızı öneririz.

3. Video açıklamanızı optimize edin.

Google’a göre, YouTube video açıklamaları için resmi karakter sınırı 1.000 karakterdir. Tüm bu alanı kullanmak sorun olmasa da, izleyicinizin bir videoyu metnini okumak için değil videonuzu izlemeye geldiğini unutmayın.

Daha uzun bir açıklama yazmayı seçerseniz, YouTube’un yalnızca ilk iki veya üç satırlık metni (bu yaklaşık 100 karakterdir) gösterdiğini unutmayın. Bu noktadan sonra, izleyicilerin tam açıklamayı görmek için “daha fazlasını göster” i tıklamaları gerekir. Bu nedenle, açıklamayı CTA’lar veya önemli bağlantılar gibi en önemli bilgilerle önceden yüklemenizi öneririz.

Videonun kendisini en iyi duruma getirme gelince, özellikle videoyu sessizce izlemesi gerekenler için videonun bir kopyasını eklemek zarar vermez. Bununla birlikte, Backlinko‘nun araştırması, belirli bir anahtar kelime için optimize edilmiş açıklamalar ile o terim için arama sıralamaları arasında bir ilişki bulamadığını söylüyor.

Fakat bu açıklamaların farkında olmadığınız bir faydası var. Bu yüzden video tanım metinlerini tamamen kesip atmamanızı öneriyorum. Optimize edilmiş bir açıklama, önerilen videoların kenar çubuğunda görünmenize yardımcı olur ve bu çoğu kanal için önemli bir görüntü kaynağıdır.

4. Videonuzu konunuzla alakalı popüler anahtar kelimelerle etiketleyin.

YouTube’un resmi İçerik Oluşturucu Akademisi (Creator Academy), izleyicilere videonuzun ne hakkında olduğunu bildirmek için etiketler kullanmanızı önerir. Böylece yalnızca görüntüleyenlerinize bilgi vermekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda YouTube’un kendisini de bilgilendiriyorsunuz.

Youtube video platformu “videonuzun içeriğini ve içeriğini anlamak için” etiketleri kullanır.

Bu şekilde, YouTube, videonuzun içeriğinizin erişimini genişletebilecek benzer videolarla nasıl ilişkilendirileceğini belirler. Ancak etiketlerinizi akıllıca seçin. Size daha fazla görüntüleme getireceğini düşünerek alakasız bir etiket kullanmayın. Google sizi bunun için cezalandırabilir.

5. Videonuzu sınıflandırın.

Bir video yükledikten sonra, videonuzu “Gelişmiş ayarlar” altında yer alan kategorilere kısmından kategoriye ayırabilirsiniz. Bir kategori seçmek, videonuzu YouTube’da benzer içerikle gruplandırmanın başka bir yoludur.

Aslında bu göründüğü kadar basit bir iş olmayabilir.  YouTube’un İçerik Oluşturucu Akademisi, pazarlamacıla, her bir videonun hangi kategoriye ait olduğunu belirlemek için kapsamlı bir süreçten geçmelerini önermektedir.

6. Videonuzun sonuç bağlantısı için özel bir küçük resim yükleyin.

Video küçük resminiz, ana resim görüntüleyenlerin video sonuçları listesini kaydırırken gördükleri ana sayfadır. Videonun başlığının yanı sıra, bu küçük resim izleyiciye videonun içeriği hakkında bir sinyal gönderir, böylece videonuzun aldığı tıklamaların sayısını ve görüntülemelerini etkileyebilir.

YouTube tarafından otomatik olarak oluşturulan küçük resim seçeneklerinden her zaman birini seçebilseniz de, özel bir küçük resim yüklemenizi önemle öneririz. İçerik Oluşturucu Akademisi, “YouTube’daki en iyi performans gösteren videoların% 90’ının özel küçük resimlere sahip olduğunu” söylüyor ve (2 MB veya daha küçük bir .jpg olarak kaydedilen – 16: 9 oranını temsil eden) 1280×720 piksel olan resimlerin kullanılmasını öneriyor. Bu parametreleri izlerseniz, küçük resminizin birden fazla görüntüleme platformunda eşit derecede yüksek kalitede görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

YouTube’daki en iyi performans gösteren videoların% 90’ının özel küçük resimlere sahip

Özel bir küçük resim yüklemek için YouTube hesabınızın doğrulanması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bunu yapmak için, youtube.com/verify adresini ziyaret edin ve burada listelenen talimatları izleyin.

7. Altyazı eklemek için bir SRT Dosyası kullanın.

Bahsettiğim diğer metinler gibi, altyazılar, önemli anahtar kelimeleri vurgulayarak YouTube arama optimizasyonunu artırabilir.

Videonuza altyazı eklemek için, desteklenen bir metin transkriptini veya zamanlanmış altyazı dosyasını yüklemeniz gerekir. Birincisi için, videoyla otomatik olarak senkronize edilmesi için doğrudan bir videonun transkript metnini de girebilirsiniz.

8. YouTube kanalınızın izleyiciliğini artırmak için Kartlar ve Son Ekranlar ekleyin.

Kartlar

Bir video izlerken, köşede ortada “i” bulunan küçük beyaz, dairesel bir simge veya abone olmanızı isteyen yarı saydam bir metin çubuğu gördünüz mü? Bunlar, İçerik Oluşturucu Akademisi‘nin “markanızı ve kanalınızdaki diğer videoları tanıtmak için ayarlayabileceğiniz masaüstünde ve mobil cihazda görünen önceden biçimlendirilmiş bildirimler” olarak tanımladığı kartlardır.

Tek bir videoya en fazla beş kart ekleyebilirsiniz.

Ne tip Youtube kartları vardır ve nasıl kullanabilirsiniz?

İzleyicileri başka bir kanala yönlendiren kanal kartları.

İzleyicilerinizden video içeriğinizin oluşturulmasını desteklemesine yardımcı olmalarını isteyin.

İzleyicileri harici bir siteye yönlendiren bağlantı kartları, onaylanmış kitle fonlaması platformu veya onaylanmış bir ürün satış platformu.

Görüntüleyenlere soru soran ve yanıt için oy kullanmalarına izin veren anket kartları.

Bu tür diğer YouTube içeriğine bağlantı veren video veya oynatma listesi kartları.

Videonuza kart eklemeyle ilgili ayrıntılı adımlar için Youtube da oldukça fazla içerik mevcut.

Video Bitiş Ekranları

Son ekranlar, kartlarla benzer bilgileri gösterir, ancak tahmin ettiğiniz gibi, bir video sona erene kadar göstermezler ve biraz daha görsel olarak detaylandırılırlar.

Bitiş ekranları, bir videonun son 5 – 20 saniyesine eklenebilir. Bitiş ekranlarını kullanarak diğer videolarınızı öne çıkarabilir, izleyicileri abone olmaya teşvik edebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

YouTube’un, görüntüleyici deneyimini optimize etmek için her zaman bitiş ekranlarını test ettiğini unutmamak önemlidir; bu nedenle, “sizin belirlediğiniz şekilde sizin bitiş ekranınız görünmeyebilir” gibi zamanlar olabilir. Kartları veya bitiş ekranlarını kullanmaya karar verirken bu faktörleri dikkate alın.

Bu faktörler biraz karmaşık ve zaman alıcı görünebilir, ancak şunu unutmayın: İnsanların YouTube’u TV’de izlemek için harcadıkları zaman, yıldan yıla iki kattan fazla artmıştır. Orada keşfedilecek bir kitle var ve videolarınızı YouTube için en iyi şekilde optimize ettiğinizde keşfedilme şansınız artıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz