YouTube Partner Programının yeni şartları pazarlamacılara nasıl bir avantaj sağlayacak?

YouTube Partner Programının (YPP) 1 Haziran’dan devreye girecek olan yeni hizmet şartları, video paylaşım platformunun reklam verenlerden daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olacak. Ayrıca yüz tanıma yoluyla kişisel verilerin toplanmasını yasaklayacak ve içerik oluşturuculara ödeme şeklini değiştirecek.

1 Haziran’dan itibaren, YouTube’un yeni politikaları bazı önemli değişiklikleri zorunlu kılıyor.

YouTube’un yeni hizmet şartlarına göre,YouTube artık web sitesine yüklenen herhangi bir videoda bir reklam başlığı gösterebilir veya görüntülenmeden önce reklam yayınlayabilir.

Ancak bu durum, yeni başlayanlar ve YouTube yolculuklarının henüz başında olan ve videolarında reklamların gösterilmesini istemeyen küçük çaplı içerik oluşturucular için sorun olabilir ve acılı bir sürece sokabilir.

Şimdiye kadar reklamların yalnızca YouTube İş Ortağı Programı (YPP) kapsamındaki içeriğe yerleştiriliyor ve içerik oluşturucuların gelirden pay alıyordu. Para kazanmayı etkinleştirmek için bir içerik oluşturucunun en az 1.000 aboneye ve son 12 ayda 4.000 izleme saatine sahip olması gerekiyordu.

YouTube’un yeni hizmet şartları platforma yalnızca yukarıdaki kriterleri henüz karşılamayan kanallara reklam yayınlama hakkı vermediğini ama aynı zamanda da platformun reklamlardan elde edilen geliri içerik oluşturucularla paylaşmayacağını da ifade ediyor.

Fakat bu değişiklik reklam verenler için muazzam bir fırsat yaratıyor.

YouTube reklam verenleri artık daha fazla içerik oluşturucudan içerik seçebilirler. Daha geniş bir içerik menüsünün yanı sıra, mikro kitleleri hedefleyebilir ve yatırımlarından daha fazla getiri elde edebilirler. Dolayısıyla, arz-talep dengesi yüzünden reklam yerleştirmenin maliyeti pazarlamacılar için önemli ölçüde düşebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz