YouTube Arama Optimizasyonu (SEO) için 12 Araç

YouTube, Google’ın ardından en çok ziyaret edilen ikinci web sitesidir. Sadece bir video sitesi değil, aynı zamanda ciddi bir arama motorudur diyebiliriz. Özellikle yeni nesil çocuklar arama yaparken direkt olarak YouTube’u kullanıyorlar.

YouTube’da bir içerik üreticisiyseniz başarı için ilgi çekici videolar yaratmanız gerekir. Bu videoları görünürlük ve arama sıralamalarında üstte bulunmak için optimize etmek de aynı derecede önemlidir.Bunun yanı sıra çarpıcı görseller, doğru uzunluk, kartlar, açıklamalar gibi parametreleri de mutlaka doğru kullanmalısınız. 

Neyse ki YouTube SEO’da size yardımcı olacak ve optimizasyon kurallarını hatırlatacak çeşitli ücretsiz ve premium araçlar var.

YouTube’daki video içeriğinizi optimize etmeye yönelik araçların bir listesini hazırladık. Anahtar kelime araştırması, performans testi, arama takibi ve daha fazlası için gerekli araçlar bunlar.

İşte YouTube Arama Optimizasyonu (SEO) için fayda göreceğiniz 12 Araç:

YouTube Analytics

YouTube Analytics, YouTube video performansınızı analiz etmek ve optimize etmek için ilk duraktır. Kanallarınızı, videolarınızı ve içeriğinizi izleyip takip edebilirsiniz. Gerçek zamanlı görüntülemelerle kanalınızı ve ilk birkaç videoyu kaç kişinin izlediğini görebilirsiniz. Arama sonuçlarında ve önerilerde daha yüksek görünme olasılığı yüksek olduğundan, izlenme süresiyle ilgili raporlar alın. İzleyicilerinizin, videolarınıza olan yorumlarını, paylaşımlarını, tıklamalarını ve oynatma listesi seçimlerine nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz. 

Fiyat:

Bedava

TubeBuddy

TubeBuddy, doğrudan YouTube web sitenizin üstüne bir özellik katmanı ekleyen bir tarayıcı uzantısıdır. Optimize edilmiş etiketler, başlıklar ve açıklamalarla YouTube arama sıralamanızı iyileştirmeye ve  YouTube SEO çalışmalarınızda size ciddi bir şekilde destek olur.

TubeBuddy

TubeBuddy, YouTube’da, toplu güncelleme Bilgi Kartlarında ve Son Ekranlarda hızlı bir şekilde gezinmenize ve hatta inanılmaz anahtar kelime araştırma araçlarına erişmenize izin vererek büyümenize yardımcı olabilir.

Fiyat:

Temel plan ücretsiz.

Premium planlar ayda 7,20 dolardan başlıyor.

VidIQ

VidIQ, video performansınızı, abone katılımınızı ve promosyon fırsatlarınızı iyileştirmek için optimizasyon verileri sağlayan bir chrome uzantısıdır. İlgili videolar, aramalar ve önerilerde tanıtım olasılığını tahmin eder. Kanal Denetleme aracını ile içeriğinizin nasıl performans gösterdiğini ve hangi sorunların ilgilenilmesi gerektiğini görebilirsiniz. Rakipler aracıyla rakiplerinizi izleyebilirsiniz. Başlık, açıklama ve etiketler için anahtar kelime önerileriyle bir videoyu güçlendirebilirsiniz.

vidIQ YouTube Seo

Fiyat:

Temel ücretsiz.

Premium planlar aylık 7,50 $ ‘dan başlar.

YTCockpit

YTCockpit, YouTube anahtar kelime araştırması için bir araçtır. Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. İçeriğinizi etiketlemenizi, insanların halihazırda aradığı anahtar kelimelere göre planlayabilirsiniz. Dakikada yüzlerce videoyu analiz edip, YouTube önerilerinden ve Google Ads’ten veri toplayabilirsiniz.

YTCockpit YouTube SEO

Fiyat: 

Ayda 19 dolardan başlıyor.

Rival IQ

Rival IQ, video içeriğinizin rakiplerinden daha iyi performans göstermesini sağlamak için rekabetçi bir kıyaslama platformudur. Rakiplerinizi YouTube’da mercek altına alabilirisniz. Diğer marka kanallarıyla karşılaştırıldığında nerede olduğunuzu görebilir ve özel uyarılarla rekabetin değişikliklerini izleyebilirsiniz. Katılım oranları, gönderi süreleri ve görüntülemeler gibi YouTube istatistiklerine erişebilirsiniz. YouTube içeriğinizi temaya, ürüne, içeriğe ve daha fazlasına göre özel etiketlerle bölümlere ayırabilirisiniz. Video frekansı, görüntülemeler ve katılım dahil olmak üzere pazarlama kampanyalarınızı izleyebilirsiniz.

Rival-IQ YouTube SEO

Fiyat: 

Planlar, beş şirketi takip etmek için aylık 199 dolar ‘dan başlıyor.

Canva

Canva, çevrimiçi bir tasarım ve yayınlama aracıdır. Videolarınız için dinamik küçük resimler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Yemek, müzik, güzellik, seyahat, eğitimler ve daha fazlası için YouTube küçük resim şablonlarını bulunduran Canva‘nın resim kitaplığına erişebilir  ve küçük resminizin öne çıkması için animasyon özelliğini kullanabilirsiniz. Kendi resimlerinizi düzenleyebilir ve uygun gördüğünüz şekilde özelleştirebilirsiniz.

Canva

Fiyat:

Temel paket bedava.

Pro plan, 12,99 dolar 

Ahrefs 

Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini, anahtar kelime fikirleri üretmek için bir araçtır. İnsanların aradığı kelimeleri araştırmak için Ahrefs’in YouTube Anahtar Kelime Aracını kullanabilirsiniz. Sonuçları arama hacmi, kelime sayısı, tıklamalar, arama başına tıklamalar, dönüşüm oranı ve daha fazlasına göre filtreleyebilirsiniz. Bu araca hiç yabancı olmadığınızı düşünüyorum!

Fiyat:

Planlar aylık 99 dolardan başlıyor.

YTRank

YTRank, belirli bir anahtar kelime araması için herhangi bir YouTube videosunun sıralamasını bulmak için basit bir web tabanlı araçtır. Sadece YouTube video URL’sini ve ardından altı anahtar kelimeye kadar girin.

Fiyat:

Bedava

Keyword Tool

YouTube için Anahtar Kelime Aracı, YouTube otomatik tamamlamadan 750’den fazla başlık, etiket, hashtag ve uzun kuyruklu anahtar kelime sağlar. Anahtar kelime önerilerini daha alakalı hale getirmek için sonuçları YouTube tarafından desteklenen tüm ülkeler ve diller için yerelleştirebilirsinzi. Pro sürümü, arama hacmi tahminleri, tıklama başına maliyetler ve Google Ads rekabet verilerini sağlar.

Fiyat: 

Bedava

Pro planlar ayda 69 dolardan başlıyor.

TagsYouTube

TagsYouTube, fikirleri bulmanıza, içeriği optimize etmenize ve performansı izlemenize yardımcı olacak bir dizi araç sağlar. YouTube kanalınızın ve videolarınızın performansına derinlemesine bir genel bakış için Kanal Denetimini çalıştırın yeter. Önemli anahtar kelimeleri belirlemek için Etiket Çıkarıcı ve Hashtag Oluşturucu’yu kullanabilirsiniz. Optimize edilmiş metin geliştirmek için Başlık Oluşturucu ve Açıklama Oluşturucu’yu kullanabilirisniz.

Fiyat:

Bedava

Morningfame

Morningfame, videolarınızı optimize etmek için uzman, rehberli bir süreç sağlar. Kanalınızı benzer boyuttaki diğer kanallarla karşılaştırır. Bununla istatistikleriniz perspektif haline getirilir ve zayıf noktalar görünür hale gelir.  Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenebilirsiniz.

Fiyat: 

Planlar aylık 4,90 dolardan başlıyor.

Social Blade

Social Blade, YouTube, Twitch, Instagram ve Twitter için bir analiz aracıdır. Social Blade’in içerik oluşturucular, canlı yayıncılar ve markalar için küresel analiz veritabanına erişim sağlar. Rakiplerinize casusluk yapın, herhangi bir kanalın aylık görüntülenmesini, abonelerini ve kazançlarını izleyebilirsiniz. Video sıralamalarını alıp ve abonelerin nasıl oluşturulacağıyla ilgili temel bilgileri öğrenebilirsiniz. YouTube sertifikalı uzmanlardan alınan bilgilerle kanalınızı büyütebilirsinz. 

Fiyat:

Temel plan ücretsiz.

Premium planlar ayda 3,99 dolar’dan başlar.

Peki siz hangisini ne için kullanıyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz