Yeni Başlayanlar için Youtube’da Adım adım Reklam Verme

Markanıza güveniyorsunuz ve rakiplerinin arasından sıyrılarak daha fazla kişiye erişmesini istiyorsunuz. Harika bir video hazırladınız ve bunun hedef kitleniz tarafından görülüp markanızla daha çok etkileşim kurulmasını arzu ediyorsunuz. O zaman video pazarlamanın ve ücretli video reklamların değerini zaten biliyorsunuz. Eğer markanızın kategorisi dahilinde yüzbinlerce, milyonlarca izleyiciye sahip bir veya birden fazla influencer kankanız yok ise ücretli reklamlar olmadan, videonuzun hedef kitlenize ulaşamayacağını da biliyorsunuz.  Haydi başlayalım.

Video Reklam Nasıl Verilir?

Videonuzu Youtube, Facebook, İnstagram gibi ücretli reklamcılık platformlarına tanıtmak söz konusu olduğunda pazarlama stratejinizdeki birkaç parametreyi önceden tanımlamanız gerekir. 

– Gerçekçi bir hedef

– Müşterinin yaşam boyu değerine (LTV) dayanan bir bütçe 

– Hedef kitlenizin kim olduğu

Neyse ki, videonuzu YouTube reklamlarıyla, doğru zamanda tam olarak doğru hedef kitleye sunabilirsiniz. (Konumuz Youtube’da Adım Adım Reklam Verme olduğu için neyse ki Youtube…)

Youtube Reklam kampanyası kurulumunuzu olabildiğince kolay hale getirmek için, YouTube reklamlarınızı anında yayınlamanıza yardımcı olacak bir adım adım bir kılavuz hazırladım. Ayrıca bunu yaparken kendi markamı kullandım. Böylece reklamların herhangi bir küçük işletme için ne kadar kolay başlatılabileceğini görebileceksiniz.

Haydi, reklamın içine işleyelim.

Kampanya Kurulumu

1. Adım: Yeni Kampanya

Google Ads hesabınıza giriş yapın.

Kampanya sekmesine gidin ve yeni kampanya yaratmak için “+” butonuna basın. 

2. Adım: Video Hedefi

Hedefinizi burada seçersiniz. Hedefleriniz farklılık gösterebilir. Bu yüzden öncelikle ana hedefinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu web sitenizden satış, marka bilnirliğinin artırılması, uygulamanızın yüklenmesi vb. durumlar olabilir. Benim seçtiğim marka olan Soulmate’in ana amacı farkındalığı artırmak ve markayı yaymak olduğundan “Marka bilinirliği ve erişim” i seçiyorum.

3.Adım: Kampanya Türü

Konumuz video olduğuna göre kampanya türü olarak “Video” yu seçin. Bu hedefle birlikte Google, videomuzu kitle ölçütlerinizle eşleşen maksimum sayıda izleyiciye ulaştırır.

4.Adım: Kampanya Alt Türü 

Eğer markanızın reklamını 6 sn’de anlatabilecek durumda iseni burada Bumper’ı tavsiye ederim. Ancak konu bir yudum gazoz gibi şeyler değilse maalesef  6 saniyede bir şey anlatılamıyor. Özellikle yeni bir marka veya ürün ise.
Bundan dolayı markayı daha geniş anlatmak için u“Atlanabilir yayın içi reklam” ı seçiyorum ve “Devam” butonuna basıyorum.

5. Adım: Kampanya Ayrıntıları

Bu aşama, kampanya veya reklamınızla ilgili detayları belirttiğiniz kısım. 

5.1 Kampanya Adı: Kampanyanıa bir isim verin. Bu isim sizin yapacağınız farklı nitelikteki kampanyaları farklı isimlerle takip etmenizi sağlıyor.

5.2 Teklif Verme Stratejisi: Bu alanda farklı opsiyonlar olacak. Ben hedef olarak “Marka bilinirliği ve Erişim” seçtiğim için bana tek bir opsiyon gösteriyor. Bu da BGBM (Bin gösterim başına maliyet). Siz farklı bir hedef seçtiyseniz kendinize göre teklif verme stratejinizi belirleyebilirsiniz.

5.3 Bütçe ve Tarihler: Bütçenizi, günlük veya kampanya toplamı şeklinde belirleyebilirsiniz. Buradaki konu bütçe ve reklam verme süresinin arasındaki doğru orantı.

Süresiz bir kampanya başlatıp, günlük bütçe verirseniz kampanya nerede duracağını bilemeyeceğinden sizin için bir risk oluşturabilir. Ben, video reklamımı zaman içinde eşit bir şekilde dağıtacak şekilde günde 300 TL harcıyoruz ve standart dağıtım özelliğini kullanıyorum. Kampanya bitiş süresini 1 hafta olarak tanımlıyorum. Böylece 1 haftalık performansı inceleyip daha sonra ne şekilde devam edeceğime karar vereceğim. Günlük bütçenizi mümkün olan en kısa sürede harcamak istiyorsanız, hızlandırılmış dağıtım seçeneğini belirleyin.

Başlangıç ve bitiş tarihlerini, kullanılacak ağları (bizim durumumuzda, Youtube Videoları ve ortakları) ve tercih ettiğiniz dil ayarını seçin.

5.4 Ağlar: Reklamlar YouTube videolarında, kanal sayfalarında ve YouTube ana sayfasında gösterilebilir. Yayın içi reklamlar ve video discovery reklamları kullanabilirsiniz. Eğer Youtube dışındaki alanlarda da görünmesini itiyorsanız “Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video iş ortakları” kısmını da işaretleyin.

Bundan sonraki “Reklam Grubu” kısmına kadarki kısımları aynen bırakabilirsiniz.

5.5 Reklam Grubu Adı

Oluşturduğunuz bu video reklama bir isim atayın.

5.6 Kullanıcılar

En önemli yerlerden biri de burasıdır. Cinsiyet, yaş, ebeveynlik durumu hane gelirine göre kriterler oluşturabilirsiniz. Soulmate 15 yaş üstü kadın kullanıcılara hitap ettiği için bu şekilde bir kullanıcı grubu seçiyorum.

5.7 Hedef Kitleler

Bu alanda kitle olarak belirlediğiniz kişilerin ilgi alanlarını seçiyoruz. Örnek; alışveriş bağımlıları…

5.8 Anahtar Kelimeler

Ürününüzü tanımlayacak anahtar kelimeleri belirliyoruz. Tıpkı Adwords gibi. Birden çok anahtar kelime belirleyebilirsiniz.

5.9 Konular: Reklamınız, ne tür bir içeriği barındıran sitede veya youtube içeriğinde yayınlansın istiyorsanız buradan seçeceksiniz. Bu alan oldukça önemli. Çünkü gösterim başına ücretlendirileceksiniz ve reklamınızın ilgisiz bir içerikte görünmesini istemezsiniz.

5.10 Yerleşimler: Reklamınızı çok spesifik bir sitede veya youtube video içerikte görünsün isterseniz, bu alanda tek tek belirtmeniz gerekiyor. Bunu ben boş geçiyorum.

4.11 Teklif Verme: BGBM başına ödeyeceğinizi teklifi buraya girmelisiniz. Herhangi bir tahminleme yapamıyorsanız herhangi bir ücret belirleyip, reklamınızın performansını izleyip, daha sonra optimize edebilirsiniz.

4.12 Video Reklamınızı Oluşturun: Daha önce Youtube’a yüklediğiniz videonun url’sini yapıştırın ve size sunulan boşlukları doldurun.
Video’da harekete geçirici bir buton yazın: “Hemen Al”  veya “İncele” gibi.
Tıklandığında yönlendireceğiniz ilgili web sayfasının url’ni yazın.
Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayarak ilerleyin.

Artık reklamınızın tüm hazırlık aşamalarını geçtiniz. Youtube, kısa bir süre içinde reklamınızı onaylayacak ve yayına alacaktır. 

Sonuçları doğru bir şekilde ölçebilmeniz için bir UTM bağlantısı kullanmanızı öneririz. Web sitenizdeki belirli eylemleri izlemenize ve kampanyanızın ne kadar başarılı olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, hangi kitlenin daha fazla satış ürettiğini, web sitenize daha fazla ilgi gösterdiğini ve size daha fazla gelir elde ettiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu kadar! Artık video reklamınızın ne kadar etkili olduğunu görmeye, ölçmeye ve analiz etmeye hazırsınız. Bu bilgiler parmaklarınızın ucundayken, video reklamlarınızı ve dağıtım çabalarınızı ölçeklendirebilir ve yatırımınızdan daha yüksek getiri sağlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz