Web Semineri (Webinar) Nedir? Nasıl Yapılır?

0
455

Web seminerleri (webinar), yeni müşteri adayları kazanmak ve mevcut müşterilerinizle iletişim kurmak için güçlü bir video pazarlama aracı olabilir. Ancak ilk web seminerinizi (webinar) ayarlamak biraz zor olabilir. Sonuçta, canlı etkinliğinizin aksamadan gerçekleşmesini sağlamak için birçok hareketli parçayı koordine etmeniz gerekiyor.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Korkmayın!

Başarılı bir web seminerine ev sahipliği yapmak için atmanız gereken her adımda bazı teknik ipuçlarını ve püf noktalarını teknik yöneticiden ve takip etmeye kadar bir araya getirdik.

1. Lojistik işlerinizi garantileyin

İlk önce ilk adımlar: Web seminerinizi tanımlayın; arkasında kim var? Ne? Ne zaman? Nerede? ve Neden? Bu temel sorulara verdiğiniz cevaplar aynı zamanda aşağıdakileri bulmak anlamına gelir:

Konu: Web semineriniz ne tür bir içeriği kapsayacak? Mevcut veya gelecekteki pazarlama kampanyalarınızdan herhangi biriyle ilişkili olacak mı?

Konuşmacı (lar): Web seminerinizi yalnız mı sunacaksınız yoksa görüşme tarzı bir tartışmaya mı ev sahipliği yapacaksınız?

Tarih: Web semineri ne zaman gerçekleşecek?

Platform (lar): Kayıtları toplamak için hangi platformu kullanacaksınız? Canlı etkinliğe nasıl ev sahipliği yapacaksınız?

İPUCU ⇒ GoToWebinar veya Zoom gibi servislerin sağladığı standart açılış sayfasını kullanmak yerine, ekibinizin kendi sitenizde oluşturduğu bir açılış sayfasına üçüncü taraf bir kayıt formu eklemeyi düşünün. Bunu yapmak, marka stilinize uyan benzersiz bir kayıt deneyimi oluşturmanıza olanak sağlar.

2. Takım koordinasyonu

Yukarıdakileri tamamladıktan sonra işe başlama zamanı! İlgili tüm taraflarla bir başlangıç ​​toplantısı organize edin. Bu toplantı, sunum yapan kişileri, paydaşları ve tüm tanıtım varlıklarını hazırlayan kişileri (yazarlar, tasarımcılar, geliştiriciler ve pazarlama ekibi gibi) ve dağıtacak bireyleri içerir. Başlama sırasında, herkesin konu ve zaman çizelgesiyle aynı hizada olduğundan emin olun. Sonra en iyi tanıtım stratejisini ve mesajlaşmayı tanımlamak için birlikte çalışın.

İPUCU ⇒ Mesajı mümkün olan en geniş kitleye ulaştırmak için bir promosyonlar karışımı en iyisidir. Kayıt sayfanıza gitmek için sosyal gönderilerden, e-posta kampanyalarından ve blog yazılarından yararlanmayı düşünün. Ortak kuruluşlarınızdan biriyle ortak sunum yapıyorsanız, izleyicilerine bu kanallar üzerinden de katılım sağlayabilirsiniz.

3. Tüm materyallerinizi oluşturun ve sonuçlandırın

Stratejinizi kilitledikten sonra harika web semineri içeriğinizi oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Sunum yapanlar için gerekli slaytların geliştirilmesi ve parçaların konuşulması anlamına gelir; ekibin geri kalanı tümü tanıtım varlıklarını oluşturmak için çalışmalıdır.

4. Canlıya alın

Web seminerinizi canlıya alma zamanı geldi! Katılımcılar ile geçirdiğiniz süreyi en üst düzeye çıkarmak için en iyi birkaç uygulama:

Sahneyi ayarlayın: Konuyu ve kendinizi tanıtarak başladığınızdan emin olun.

Örnekleri dahil edin: Sadece katılımcılarınızla konuşmayın. Kendi benzersiz deneyiminizi aktarmak için kendi deneyimlerinizden örnekler ekleyin.

Sorular için zaman ayırın: Web seminerinin sonunda bir soru-cevap (Q + A) oturumu için yaklaşık 10 dakika ekleyin. Ve e-posta adresinizin sunum slaydınızın son sayfasında bulunduğundan emin olun, böylece katılımcılar doğrudan sizi takip edebilir.

5. Takip

Web semineri sona erdikten sonra, katılımcılara katılımları için teşekkür eden katılımcılara bir takip e-postası gönderdiğinizden emin olun. Ve tüm katılımcı listesini satış veritabanınıza aktarın, böylece satış ekibiniz bire bir takip görüşmeleri yapmaya başlayabilir.

İPUCU ⇒ Takip e-postanıza web semineri kaydına ilişkin bir link ekleyin, böylece kayıt yaptıranlar kolayca tekrar izleyebilirler.

Ve bu kadar! Yukarıdaki adımları izleyerek, web seminerinizin başarısını sağlamış olacaksınız. Bu, etkinliğin sorunsuz çalışmasını ve mümkün olan en potansiyel müşterileri yakalamanızı sağlayacak.