Volvo HR90: Yapay Zekaya Sahip İlk İnsan Kaynakları Müdürü Otomobil

0
246

Volvo HR90: Yapay Zekaya Sahip İlk İnsan Kaynakları Müdürü Otomobil

Volvo Belçika’da, S90 modelini alışılmadık bir şekilde tanıtıyor; arabayı işe personel alımında kullanmaya başlıyor.

Volvo’nun yaratıcı ajansı FamousGrey, “HR90” olarak bir takdim ettiği Volvo S90’ı, otomobilin olası teknisyenlerle iş görüşmesi yapmasına izin veren bir yapay zeka ile donattı. HR90 ilk kez bu hafta Brüksel Motor Show’da ziyaretçilerle buluşacak ve daha sonra Volvo bayi turuyla devam edecek.
Volvo, adaylardan iş başvurularının dikkate alınması için iş başvurularını bir web sitesinden iletmelerini istedi. Burada Ghent fabrikasında ve yerel bayilerde gerçek istihdam için 50 aday aranıyor.

HR90 bu adayların, resim tanımasını, haritalamalamasını, adayın yüz ifadelerini ve kelime kullanımınını analiz ederek motivasyonlarını ve sosyal becerilerini değerlendirecek sorular soruyor ve önceden belirlenmiş parametrelerin analizi yoluyla bazı sonuçlara varıyor.

Adayların cevaplarına dayanarak yapılan değerlendirmeyi  otomobilin  yapay zekası yapıyor ve bunu Volvo insan kaynakları departmanına gönderiyor. Ardından adayın özelliklerinin Volvo’nun insan kaynakları işe alım gereksinimlerine uygun olduğu görülürse aday ile e-posta yoluyla iletişime geçiliyor ve IK müdürü ile toplantıya çağırılıyor.

Sizce yapay zeka teknolojisi insan kaynakları departmanının yerini alır mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz