Video Pazarlamacılar ve İşletmeler için Marka Videosu Hazırlama Rehberi

0
405

Günümüzde, zamanımızın çoğunu ekranlara bakarak geçiriyoruz. YouTube, Facebook, Instagram, Netflix ve diğerleri…
Bu da izleyiciler açısından doymak bilmeyen bir iştah oluşturuyor. Ancak, izleyiciler orada olsa da, bir markanın insanların dikkatini çekip rakip ürün ve hizmetler arasında öne çıkması zor olabilir

Neyse ki, istatistiki rakamlar yüksek kaliteli bir marka videonun kesinlikle başlamak için harika bir seçenek olduğunu öne sürüyor. Bildiğiniz gibi, video içeriği başarılı bir online pazarlama stratejisinin en önemli bir parçasıdır.
Biz insanlar görsel varlıklarız. Video ile daha hızlı bağlantı kurarız. Bu formatta sunulan bilgilerin beynimizde işlenmesi daha az çalışma gerektirir. Bu ayrıntı tüm markalar için oldukça önemli olmalıdır. Bu videolar müşterilerle/izleyicilerle güçlü ve özverili ilişkiler kurmaya yardımcı olur.

Ama bir marka videosunu yüksek kaliteli ve işe yarar yapan nedir? Daha da önemlisi, videonuzu daha efektif ve başarılı hale nasıl getirirsiniz ve bundan pazarlama olarak en üst seviyede yararlanırsınız.

Marka Videosu ve Kurumsal Video Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, marka bilincini oluşturmak için tasarlanmış bir tür video içeriğidir. Şirketinizin marka kimliğini ve bilinirliğini büyütmek için mükemmel bir araç olarak düşünebilirsiniz.

Markalı içerikleri, izleyicilerin işinizi ve ürünlerinizi olumlu duygularla ilişkilendirirken, tanımalarını ve hatırlamalarını sağlar (en azından doğru yapılırsa!) Ve satış yapma önceliği ile tasarlanmadığından, ürününüzün yararları yerine markanızın değerlerini önemser .

Marka Videoları İşiniz İçin Neden Önemli?

Marka bilinci oluştururken, markanızın verdiği güven bunun önemli bir parçasıdır. Marka güveni ana satın alma karar faktörlerinden biridir.

Neyi, neden en iyi yaptığınızı söylemek yerine, izleyicilerinize işinizin temel değerlerini, otantik doğasını göstereceksiniz. Markanızın video izleyicilerinizin zihinlerinde tutunmasını ve sadakatini artırmasını organik olarak bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Markalı içerik aynı zamanda çok yararlı dijital pazarlama alanı sunar: paylaşılabilirlik ve geniş kitle çekiciliği. İyi hazırladığınız bir video, markanızın daha geniş bir izleyici kitlesini çeker ve içeriğinizi paylaşmalarını sağlar ve farklı potansiyel müşterilerinizin bu videoların bulmalarına neden olur. Web sitesi veya mağazanızın trafiği ve sonuçta markanızın değeri artar.

Video Markası Buzz’ı Nasıl Oluşturursunuz?

Bu tür videolar, işinizi insanlaştırmaya ve güvenilir görünmesini sağlayacak bir hikaye anlatır.
Söylediğimiz gibi, markalı içerik, izleyiciyle bağlantı kurmak için nihai kaynak olarak duyguları kullanır. Ancak bunun gerçekleşmesi için hikayenizi doğru şekilde anlatmanız gerekir.

Temel unsur, izleyicinizi heyecanlandıran ve sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmek istemelerini gösteren bir video içeriği oluşturmaktır. Marka bilinirliği yaratarak, seyircilerinizin zihinlerinde uzun süre kalmak, onların geri dönmeleri için çok önemlidir.

Etkili Marka Videolarının Hazırlanması

Herhangi bir videonun yapımındayken, birinci sınıf görsel sunum, yaratıcılık gibi bazı temel şeyler vardır. Ancak bunun dışında marka videoları için göz önünde bulundurulması gereken üç husus daha vardır.

Hikaye Anlatma: Daha önce bahsettiğim gibi markalı video içeriğinin izleyiciyle bağlantı kurması çok önemlidir. Tüketiciler sadece markalara güvenmezler, arkalarındaki insanlara da güvenirler. Bu nedenle, işinizin insani yönünü göstermeniz, video izleyicilerinize bu gerekli güveni verecek önemli bir faktördür. Bu yüzden onlarla anlamlı ve özgün bir ilişki kurmayı hedeflemelisiniz. Bunu samimi ve derin bir şekilde gerçekleştirmenin aracı mı?

Sizi ve marka değerlerinizi temsil etmek için güçlü duygularla yönlendirilen çok yönlü bir hikaye anlatın. Hikaye anlatımı ile işinize kişilik katabilirsiniz, bu da izleyicinizin aklında olumlu bir görünüm ortaya çıkmasına neden olur.

Marka Sesi: Marka bilincini oluşturmayı hedeflediğinden, “marka içi” bir his yaratmaya odaklanmak da önemlidir.

İzleyicilerinizin sizi ve temsil ettiğiniz olumlu duyguları tanıması gerekir. Bu nedenle, kimliğinizi güçlendirmek için mevcut her kaynağı kullanmayı ve tasvir ettiğiniz temel ilkelerle tutarlı olmayı unutmayın. Örneğin, renkler belirli ruh hallerine karşı tutumları etkileyebilir ve hatta satın alma kararlarını değiştirebilir. Kitlenizi etkileyebilir ve potansiyel müşterileriniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakabilir. Bu nedenle şirketinizin kimliğini vurgulamanın oldukça etkili bir yolu da marka logonuz ve renkleriniz gibi tipik görsel dil öğelerini kullanmaktır.

Bu konuya giren diğer bir kritik yön de seslendirmedir ve önemli bir unsurdur! Uygun bir ses seçmek, mesajınızı güçlendirmenize, güven ve tanınırlığınızı artırmanıza yardımcı olur!

Değer Verin: Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey, videonuzun potansiyel müşterilerinize değer vermesi gerektiğidir. Hedef kitlenize ilgiyi çekecek kadar ilgi çekici olması gerekir, ancak bir kez sahip olduğunuzda, bu ilgiyi sağlamlaştırmanız ve geliştirmeniz gerekir.

Hepsi Birlikte Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki videolara göz atın ve kısaca nasıl çalıştıklarını gözden geçirin.

Bu örnekler, onları süper etkili kılan üç farklı yaklaşıma sahiptir.

 

“Perspektif” – Apple

Apple gibi bir markanın kendini tanıtıcı bir giriş yapmasına veya işlerinin neyle ilgili olduğunu açıklamasına gerek yok. Bununla birlikte, kendilerini farklı kılan tek değeri pekiştirmeye devam ediyorlar: YENİLİK. Apple, bu video ile doğrudan izleyiciyle konuşuyor ve onları yaratıcılık, öncü düşünce ve hepsinden önemlisi farklı olma cesaretleriyle ilgili güçlü bir mesajla zorluyor. Her şey şirketi temsil eden bir estetik altında bir araya geliyor: Süper basit ama sofistike görseller, logo renkleri

“Neden Starbucks Kahveyi Karıştırıyor?” – Starbucks

Dünyadaki en büyük kahve zincirlerinden biri olan Starbucks, bu video ile ilgili belirli bir duyguyu aktarmayı seçti: TEKLİK. Starbucks’ın en önemli değerlerinden birisi kahve karışımlarıdır ve şirketi sıradan rakipleri arasında öne çıkaran kavramdır. Ve onlar takipçileri ile empati yaratmaya yardımcı olan animasyonlu bir video ile  harmanlarının ardındaki hikayeyi anlatıyorlar!

“Çılgın Rüya” – Nike

Geçen yıl, “Just Do It” ünlü markası bu videoyu başlattı ve anında dünya çapında bir sansasyon yarattı. Bununla beraber, herkesle temas eden ilham verici ve dokunaklı bir mesajın nasıl verileceğini gösterdiler. Spora ilgi duymayanlara bile! Bir kez daha, mesajının gücü (ihtimal ne olursa olsun büyük düşünmek) senaryo ve anlattıkları hikayedir. Nike, bu videoda temsil ettiği değerleri aktarıyor ve izleyicisine çok duygusal bir konuşma yoluyla anında iletişim kurulmasını sağlıyor.

Marka Videoyu Ne Zaman Kullanmalısınız?

İnsanlar sizi tanıyor ve işinizin güçlü yönlerinin farkında olabilirler. Bu nedenle, bu tür video içeriği daha  ve güvenilir ilişkiler kurmak ve markanıza olan bağlılıklarını güçlendirmek için mükemmeldir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, marka videolarını her zaman sosyal medya reklam stratejilerinde uygulamaya çalışmalı ve ayrıca PR kampanyalarınızda kullanmayı düşünmelisiniz.

Dikkate alınacak bir kaç konu daha!!

Marka içeriğiyle, marka kimliğinizi iletmek, parlatmak ve hedef kitlenizin gereksinimlerini karşılamak arasında doğru dengeyi sağlamak esastır. Bu videolar yalnızca yüksek oranda hedeflenmiş olmanın yanı sıra orijinal ve eğlenceli de olur!

Bu nedenle, tavsiye olarak kendi marka videolarınızı oluşturmak için hazırlayacağınızda kullanışlı olabilecek birkaç ipucu içeren bir liste:

Aşırı derecede tanıtım yapmamalısınız: Tanıtımını yaptığınız markanız ve herkese ürününüzün en iyisi olduğunu söylemek istediğinizi biliyoruz. Ama bunu çok açık bir şekilde yapmayın çünkü kimse palavra sevmez!

Çok uzun sürmemeliler: Farklı faktörlere bağlı olarak değişebilse de – videonuzu kullandığınız mesaj, hedef kitleniz – dikkat her geçen saniyede azalma eğilimindedir. Bir marka videosu için ortalama ve uygun uzunluk genellikle 60 saniyenin altındadır.
Profesyoneller tarafından yapılmalıdır. İnsanlar videoları severler, ancak bir pazarlama ortamındaki her türlü video sanat eseri değildir.

Göze çarpmak istiyorsanız,iyi bir izlenim bırakmanız gerekir. Bu yüzden videonuzun kalitesi çok önemlidir. Ucuz ve hızlı alternatifler var, ancak marka için yapılanlar çoğu zaman çok umut verici sonuçlara yol açmıyor. Bu nedenle, beklentilerinizi karşılayabilecek ciddi ve profesyonel bir video şirketi bulduğunuzdan emin olmalısınız!

Sonuç olarak

Marka videoları yalnızca müşterilerinizle derin ilişkiler kurmak için değil aynı zamanda daha fazla potansiyel müşteri çekmek için de önemlidir. Niye mi? Çünkü markalaşma, şirketinizin hedef kitlenizin ürünlerinize yönelik taleplerini ayırt etmesine ve etkilemesine yardımcı olur.

Ayrıca, bir sonraki video stratejinizi planlamaya başlamak ve yanınızda çalışan harika bir ekip istiyorsanız, benimle temas kurabilirsiniz. En doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilirim.