Video ile nasıl müşteri kazanırsınız? (Video Lead Generation)

İşletmeniz için zaten videolar hazırlıyorsanız, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmanın yollarını arıyorsanız ve dolayısıyla gelirinizi artırmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. 

Bize göre video, en az kullanılan ve olası satış yaratma kanallarından potansiyeli en yüksek araçlardan biridir.

Wistia’nın açıkladığına göre Wistia veri tabanındaki hesapların %20‘sinden daha azı videolarıyla potansiyel müşteri oluşturma yoluna gidiyor. %20’den az! Bu oldukça komik bir oran. O zaman, videoyu kullanarak liderlik oyununuzu nasıl geliştireceğinizi keşfedelim.

Potansiyel müşteri oluşturmak (lead yaratmak) için video nasıl kullanılır?

İşletmeniz için daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak için videoyu kullanmanın 4 ana yolu vardır.

1. Video açılış sayfası oluşturmak.Açılış sayfasına (landing page) bir formla video eklemek.

2. Video açılış sayfasını optimize etmek ve video SEO yapmak

3. Video oynatıcının kendisinde potansiyel müşterileri toplamak.

4. Youtube araçlarını iyi kullanmak ve Youtube SEO yapmak

Hepsi de işe yarar, etkilidir ve işletmeniz için daha fazla ve ek potansiyel müşteri oluşturur. Şimdi her birini detaylıca ele alalım.

VİDEO AÇILIŞ SAYFASI (VIDEO LANDING PAGE) OLUŞTURMAK

Video açılış sayfaları dikkat çeker ve dönüşümleri artırır.

Aslında açılış sayfalarınıza bir form ekleyerek mevcut videolarınızda potansiyel müşteriler toplayabilirsiniz. Bu kadar basit.

Potansiyel müşteri oluşturmaya, satış sağlamaya veya yeni bir kullanıcı edinmeye mi çalışıyorsunuz? Muhtemelen, işletmeniz bunu yapmak için açılış sayfalarını (landing page) kullanıyor ve bunları oluşturmak için WordPress gibi bir platform kullanıyor olabilirsiniz, ya da olmalısınız.

Videoyu herkes sever. Video, ziyaretçilerinizin harekete geçmesini sağlamanın güçlü bir yoludur. Ancak bu, ziyaretçinizin dikkatini çekmenin ve tutmanın tek yolu değildir. 

Videolar %86 daha fazla dönüşüm sağlıyor.

Peki Video Açılış Sayfası Nedir?

Video açılış sayfası (video landing page), ziyaretçileri müşteriye dönüştürmek için veya satış gibi farklı amaçlar için video kullanılan bir pazarlama kampanyasına veya öneriye ayrılmış statik bir web sayfasıdır.

Potansiyel yakalama sayfaları, statik sayfalar, hedef sayfalar ve tıklama sonrası sayfalar olarak da bilinen video açılış sayfaları, web sitenizde video kullanmanın belirli bir yoludur. Bir videoyu sayfanın en önemli parçası olarak öne çıkarabilir veya ziyaretçileri satın almaya ikna etmeye yardımcı olmak için bunu metin ve ekranın altındaki diğer zengin medyanın yanına ekleyebilirsiniz.

Açılış Sayfası Videolarını Neden Kullanmalıyım? İstatistikler…

Video, kripto para gibidir. Bu nedenle kullanmayı reddeden online pazarlama yöneticileri, tamamen geride kalmanın gerçek riskini taşır.

Açılış sayfalarına gelince, video eklemek dönüşümü %86 artırabilir. Ancak yapabileceği her şey bu değil. Biraz verilere bakalım!

 • Müşterilerin %90’ı, ürün videosunun satın alma kararları vermelerine yardımcı olduğunu söylüyor (Forbes)
 • Müşterilerin %64’ü bir video izlemenin onların satın alma olasılıklarını artırdığını söylüyor. (Animoto)
 • Pazarlamacıların %97’si videonun, kullanıcıların ürünlerini veya hizmetlerini anlamalarını artırmaya yardımcı olduğunu söylüyor. (HubSpot)
 • Tüketicilerin %54’ü markaların videolarını görmek istediğini söylüyor. (diğer tüm içerik formatlarından daha fazla) (HubSpot)
 • İnsanlar video içeren web sitelerinde %88 daha fazla zaman geçiriyor. (Mist Media)
 • Video kullanan web sitelerinin Google arama sonuçlarının ilk sayfasında sıralanma olasılığı 53 kata kadar daha fazladır. (Forrester)
 • Video kullanıcıları %34 daha yüksek web dönüşüm oranlarına sahiptir. (Aberdeen Group)
 • İnsanların %72’si bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinmek için videoyu kullanmayı tercih ediyor. (HubSpot)

Bir açılış sayfasında videoları kullanmanın birkaç farklı yolu vardır:

Çarpıcı Açılış Sayfası Videosu: 

Açılış sayfanızın üst kısmındaki standart bir ana görselin yerini alır.

Açılış Sayfası Videosunu Destekleme:

Sayfanın alt kısmında, ekranın alt kısmında destekleyici bir ek öğe olarak görünür

Arka Plan Açılış Sayfası Videosu:

Başlığa, önemli bir metin parçasına, bir düğmeye veya bir forma dikkat çekmek için animasyonlu bir arka plan videosudur.

Lightbox Açılış Sayfası Videosu:

Görüntüleyen kişi bir bağlantıyı, düğmeyi veya küçük resmi tıkladıktan sonra oynatmak için bir lightbox da video açılır.

Peki ne bekliyorsunuz?

KAzandıran bir Video Açılış Sayfasını Nasıl Oluşturursunuz?

Teklifiniz veya kampanyanız için bir açılış sayfası videosu kullanmaya karar verdiyseniz nasıl bir video açılış sayfası oluşturacağınızı da düşünüyorsunuzdur?

Açılış Sayfanızın Hedefini Belirleyin

Sayfanızın amacı nedir? Sayfanızla başarmaya çalıştığınız şey, video açılış sayfası tasarımınızda ve dahil ettiğiniz içerikte önemli bir rol oynayacaktır. Kampanyanızı veya teklifinizi ve ziyaretçileri harekete geçmeye nasıl ikna edeceğinizi düşünün.

Örneğin: Fiziksel bir ürün satan bir e-ticaret sayfası mı? Ücretsiz bir teknoloji ürünü sunan bir SaaS sayfası mı? Yeni bir müşteri adayı için iletişim bilgilerini yakalamayı amaçlayan bir B2B sayfası mı? Bu, katılımı artıran bir etkinlik kayıt sayfası mı?

Bunların hepsi farklı bir yaklaşım gerektirecek.

Sayfanız için yalnızca bir hedef seçtiğinizden emin olun. 

Açılış sayfanızı tek bir teklife odaklamak, dönüşümü %266’ya kadar artırabilir.

Hangi Video Türünün Kullanılacağını Seçin

Videonuzun içeriğinin teklifinizle uyumlu olmasını sağlamak başarının anahtarıdır. Bu amaçla, açılış sayfalarında diğerlerinden daha iyi çalışan birkaç video türü vardır.

Açıklayıcı Videolar: Ürününüz yeni, alışılmadık veya karmaşık bir şeyse, açıklayıcı video harika bir seçimdir. Bu videolar, açılış sayfası ziyaretçilerine ürününüzün sorunlarını nasıl çözdüğüne dair üst düzey bir bakış sağlar.

Tanıtım Videoları: İçeriğe dayalı bir teklife odaklanan bir müşteri yakalama sayfası yaratıyorsanız, bir tanıtım videosu çok güzel çalışır. Tanıtımlar, izleyicilere formunuzu doldurmaları halinde ne elde edeceklerine dair bir fikir veren teaser fragmanları gibidir.

Demo Videoları: Ürününüzün gerçekte ne yaptığının ötesine geçmek istiyorsanız, bir demo videosu iyi olacaktır. Ürün demoları, ürününüzün gerçekte nasıl çalıştığını göstererek değerini artırır.

Referans Videoları: Açılış sayfası ziyaretçilerinizin biraz ikna etmeye ihtiyacı varsa, sayfanıza bir kanıt niteliğinde müşteri referans videosu eklemek size güç verecektir. Bu, sizin dışınızda birinin ürününüzden veya hizmetinizden aldığı değer hakkında konuşmasını sağlayarak sunduğunuz ürünün ve şirketinizin güvenilirliğini artırır.

Diğer bir seçenek de arka plan videolarıdır. Bir türden çok bir format olan açılış sayfası video arka planı, bilgiyi iletmekten çok bir sayfaya hareket veya animasyon eklemekle ilgilidir. Genellikle ses içermezler.

Video Açılış Sayfası Yazılımınızı Seçin

İyi haberler! Çoğu web sitesi ve açılış sayfası oluşturucusu, sayfalarınıza video ekleme seçeneği sunar.

Geçmiş kampanyalar veya teklifler için açılış sayfaları oluşturduysanız, bunun için büyük olasılıkla zaten bir aracınız vardır. Muhtemelen, yeni video açılış sayfanızı oluşturmak için zaten sahip olduğunuz yazılımı kullanabilirsiniz.

En popüler seçeneklerden biri bir WordPress video açılış sayfası oluşturmaktır, ancak başka birçok seçenek de vardır. Size ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı mutlaka biliyorsunuzdur.

Aşağıda, video açılış sayfaları oluşturmak için en iyi platformların kullanımıyla ilgili bazı öneriler bulabilirsiniz.

En İyi Video Açılış Sayfası İçin İpuçları ve Örnek Sayfalar

Elbette, bir açılış sayfasına bir video ekleyebilir ve ona iyi diyebilirsiniz. Ancak, gerçekten etkili bir video ve sayfa oluşturmak istiyorsanız, bu açılış sayfası video en iyi uygulamalarına dikkat etmeniz gerekir.

Vidonuzu Kısa Tutun ve Mesajınızı Önden Yükleyin

Videonuz sayfanızı desteklemek ve harekete geçmek için orada. Bu amaçla, meşgul bir ziyaretçinin de destekleyici kopyayı okuyup bir sonraki adıma geçmesi için yeterince kısa olmalıdır.

Vidyard’ın 2019 İşletme Videosu Karşılaştırma Raporuna göre, uzunluğu ne olursa olsun, insanların% 52’si bir videoyu sonuna kadar izleyecek. Bu süre video 60 saniyeden kısa ise bu oran %68’e çıkar.

Videonuzu 30 ila 60 saniye arasında yapmak, oynatmayı tıklayan insanların çoğunun her şeyi izlemesini sağlar.

Ne kadar uzun olursa olsun videonuzu her zaman bitiremeyecek insanlar olacağını bilmek, en iyiyi sona saklamayın. Mesajınızın en önemli kısmını videonuzun tam başına koyun. Bu yaklaşım, oynatmayı tıklayan hemen hemen herkesin göreceği anlamına gelir.

Küçük Resminizi Dikkatlice Seçin

Ziyaretçilerinizin sayfanıza geldiklerinde dikkatini çekmek için çok fazla vaktiniz yok. İlgi çekici bir video küçük resmi anahtardır.

Oynatma düğmeleri merak uyandırır, ancak küçük resim berbatsa kimse tıklamaz. Arkasındaki hareketsiz görüntünün izleyicilerin oynatmaya basmasını sağlamasını sağlayarak sizinkini karşı konulmaz hale getirin.

Ziyaretçilerin sayfanıza nasıl ulaşacağına bağlı olarak, onları içeri çekmek için kişiselleştirilmiş video kullanmayı düşünebilirsiniz. Sonuçta, kim küçük resimde kendi adını gördüğünde bu videoyu tıklamaya karşı koyabilir?

Otomatik Oynatmadan Kaçının

Videoları otomatik olarak oynatmak için değil açılış sayfasının ana öğesi olarak düşünün. Potansiyel müşteriyi rahatsız etmemesi oldukça önemlidir. 

Bu, özellikle sesli videolar söz konusu olduğunda geçerlidir. Muhtemelen, açılış sayfası ziyaretçileriniz 2006 dolaylarında MySpace’e girmiş gibi hissetmek istemezler. Otomatik oynatma, pek çok kişinin videoyu kapatmasına ve hemen çıkmalarına neden olabilir.

Akılda tutulması gereken bir diğer nokta, otomatik oynatmanın daha fazla bant genişliği kullanmasıdır. Sayfanızın yüklenmesi daha uzun sürmekle kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin bant genişliğini kullanır ve bu da özellikle mobil kullanıcılar için caydırıcı olabilir.

Yine de bu kurala birkaç uyarı:

Bir video arka planı kullanıyorsanız, sesi kapatırsanız, otomatik oynatma uygun olur.

İnsanları doğrudan “videoyu izlemeye” (veya benzer bir CTA) yönlendiren bir reklamdan gönderiyorsanız, izleme niyetini zaten belirtmiş oldukları için varışlarında oynatmaları uygun olabilir. Bu eylem sayfada gerçekleşmemiş olsa bile.

Videonuzu otomatik olarak oynatmaya karar verirseniz, ziyaretçilerinizin sesi tıklamaya karar verebilmesi için videoyu sessizde başlattığınızdan emin olun.

Videoyu Tek Başına Yapmayın

Açılış sayfanız asla bir video ve bir form veya düğme olmamalıdır. Bağlam ve bilgi sağlamak için ek kopyalara ihtiyaç vardır.

Emin değilseniz şunu göz önünde bulundurun: Daha uzun açılış sayfaları, ekranın üst kısmındaki CTA’lara göre gerçekten %220 daha fazla olası satış getirir.

Açılış sayfanızın bir başlığı, gövde metni, destek noktaları ve bir CTA içerdiğinden emin olun. Bir ziyaretçi, oynatmayı tıklayıp tıklamadığına bakılmaksızın, karar vermek için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri doğrudan sayfada alabilmelidir.

Video, bu deneyimi geliştirir ve izleyicinin ilgisini çeker.

Sayfadaki video ve metin tabanlı öğeler birlikte çalıştığı için, kopyanızdaki videoya yönlendirmeyi düşünün. Örneğin: “Bu kısa demoyu izleyin” veya “ŞİRKETİMİZİN” sizin için neler yapabileceğini görün.”

Video Yüklenme Sürelerine Dikkat Edin

Sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiği, özellikle mobil izleyiciler için başarısı açısından kesinlikle kritiktir. Genel olarak dönüşümler, hemen çıkmalar ve ziyaretçi memnuniyeti üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kullanıcıların %52,8’i daha hızlı yükleme süreleri için videodan vazgeçmeye istekli olduklarını söylüyor (Unbounce)

Web sitesi yükleme süresindeki 100 milisaniyelik bir gecikme, dönüşüm oranlarını %7 oranında düşürebilir (Akamai)

Web sayfası yükleme süresindeki iki saniyelik bir gecikme, hemen çıkma oranlarını %103 artırabilir (Akamai)

Mobil site ziyaretçilerinin %53’ü, yüklenmesi üç saniyeden uzun süren bir sayfadan ayrılıyor (Akamai)

Eklediğiniz tüm öğelerin, özellikle video gibi zengin öğelerin sayfanızı yavaşlatmadığından emin olun. Videonuzu daha küçük bir dosya boyutu için sıkıştırmayı veya videoyu bir CDN (içerik dağıtım ağı) kullanarak sunan bir video platformu aracılığıyla barındırmayı düşünün.

Her şey değerle ilgili:

Elbette, videoyu bir müşteri adayı oluşturma aracı olarak kullanmanın en önemli kısmı iyi bir video oluşturmaktır. Titrek video, düşük ses kalitesi ve konuya varmanın çok uzun sürmesi amacın dışına sapacaktır. Bu yüzden videoyu canlıya almadan önce gözden geçirmesi gereken hızlı bir kontrol listesi oluşturun.

Kişiliğinizi gösteriyor mu?

İnsanlar videoların onları eğlendirmesini veya bir şeyler öğretmesini ister, onları ölümüne sıkmak değil. Bedensiz bir ses, izleyicilerinizi bir eğitime dahil etmenin yolu değildir. İnsanlar web sitenize gelmeleri ve şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek istemeleri için bir video izleyecek kadar uzun süre kaldılar. Şirketin yüzü ve sesi videolarınızda da parlamalıdır.

Çok fazla jargon ve teknik terim kullanıyor mu?

Senaryo dilinin alıcının kişiliğine ve alıcının yolculuğundaki öğrenme ve izleme aşamasına uygun olduğundan emin olun. Bir ürün hakkında farkındalık yaratmak için bir video hazırlıyorsanız, bu derinlemesine teknoloji konuşmasını minimumda tutmak daha faydalı olabilir.

Her Şeyi Test Edin

Yukarıda listelenenlerin tümü, video açılış sayfası en iyi uygulamaları olarak kabul edilir, ancak bu, her işletmedeki her teklif için işe yarayacakları anlamına gelmez.

Her kuruluş ve izleyicileri farklıdır. Hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için açılış sayfalarınız için öğeleri ve yaklaşımları test edin.

Video açılış sayfalarında test edilecek önemli şeyler:

 • Video uzunluğu (yani kısa – uzun)
 • Video küçük resimleri
 • Otomatik oynatma ve oynatmak için tıklama karşılaştırması
 • Sayfada video yerleşimi
 • Kullanılan videonun türü (ör. Açıklayıcı video mu demo video mu)
 • Hedef kitlenizin neyi sevdiğini anlayın, ardından daha fazla optimize etmek için varsayımlarınızı test etmeye devam edin.

İlham Alabileceğiniz Bazı Video Açılış Sayfası Örnekleri Nelerdir?

Video Landing Page örnekleri

Bu video açılış sayfası örnekleri, sayfanızın tasarımı ve uygulaması hakkında düşünürken başlamak için harika bir yerdir.

1. Slack’in Destekleyici Açılış Sayfası Videosu

İşyeri sohbet platformu Slack, açılış sayfası videosunu destekleyici bir varlık olarak kullandı. Açıklayıcı video, sayfanın alt kısmında görünür. Slack, videonun varlığını belirtmek ve “Daha iyi bir çalışma yöntemi keşfedin” sloganı ve ardından “Videoyu İzle” etiketli bir düğme kullanarak ziyaretçileri videoyu izlemeye teşvik etmek için videonun yanında kopyayı kullanıyor.

2. ConvertKit’in Video Arka Plan Açılış Sayfası

E-posta pazarlama ve otomasyon platformu ConvertKit, birden fazla videoyu öne çıkararak videoyu bu açılış sayfasının yıldızı yapar. açılış sayfasında destekleyici bir ışık kutusu videosu seçti. Ekranın üst kısmında ve ana başlık resminin hemen altında basit bir “Videoyu izle” düğmesi vardır. Tıklamak, ışık kutusu oynatıcısında hizmet hakkında açıklayıcı bir video açar.Ardından, sayfanın aşağısında birkaç müşteri referans videosu yer alır.

3. HubSpot’un Açılış Sayfası Videosu CTA

Gelen pazarlama ve satış aracı HubSpot, HubSpot Akademi sayfasının üst kısmında bir kahraman açılış sayfası videosu kullanır. Hızlı tanıtım videosu (bir dakikadan kısa), izleyicilerin mevcut kurslara göz atması için bir CTA ile sona erer.

4. Adobe’nin Işık Kutusu Video Açılış Sayfası

Akıllı Hizmetler için bir açılış sayfasında Adobe, başlığın altında bir “Videoyu İzle” düğmesiyle birlikte ana görüntünün içine bir video küçük resmi ekledi. Her ikisi de bir ışık kutusu video oynatıcısını tetikler.

VİDEOYU VE AÇILIŞ SAYFASINI SEO İÇİN OPTİMİZE EDİN

Videonuzun arama için optimize edilmesini sağlamak için atabileceğiniz bazı önemli adımlar vardır ve bu da sayfanızın genel sıralamasını yükseltebilir. Arama motorları videonuzu gerçekten izleyemez (henüz), bu nedenle onlara videonun ne hakkında olduğunu söyleyen okuyabilecekleri bilgileri sağlamanız gerekir.

Video SEO’nun en büyük bileşenleri:

Altyazılar: Video altyazıları, arama motorlarına videonuzun içeriği hakkında daha fazla bağlam sağlar

Transkriptler: Altyazılar gibi, video transkriptleri de arama motorlarına videonuzun gerçekte neyin yukarıda olduğunu söyler (Vidyard ve Wistia transkripti meta veri olarak yerleştirmenize izin verir)

Meta veriler: Videolarınızda meta etiketler kullanmak, arama motoru tarayıcılarının oynatıcıyla ilgili bağlamsal bilgileri dizine eklemesine olanak tanır.

XML Site Haritaları: Bu dosyalar, arama motorlarının video içeriğini bulmasını ve dizine eklemesini kolaylaştırır (Vidyard ve Wistia videolarınız için otomatik olarak XML site haritaları oluşturur)

Ayrıca, video açılış sayfanıza en iyi sıralama şansını vermek için diğer sayfa içi öğeleri optimize etmek isteyeceksiniz. Metninizde stratejik olarak anahtar kelimeleri kullanın (başlık, alt başlıklar, başlık etiketi, resim dosyası adları vb.). Genel sayfa hızına dikkat edin. İçeriği paylaşılabilir hale getirin ve geri bağlantılar oluşturun.

ONLINE REKLAM YAPMAK VE POTANSİYEL MÜŞTERİLERİ TOPLAMAK.

Videonuz için bir amaç belirlediniz, en muazzam şekilde videonuzu şekillendirdiniz, bu video ile kendi web sitenizde bir açılış sayfası yarattınız, Youtube sayfanızda ve sosyal medyada yayınladınız. Peki sonra?

Tabii ki bu videoyu potansiyel müşterilerinize izletmenin bir yolunu bulmalı ve onları etkilemelisiniz.

Burada karşımıza iki opsiyon çıkıyor.

 • Mevcut organik trafiğiniz iyidir. Belki de rutin olarak reklam yapıyorsunuzdur ve potansiyel bir müşteri kitleniz vardır. Belki de bu size yeterli olacak ve ek olarak bir reklam çalışmasına ihtiyaç duymayacaksınız. Amacınız sadece mevcut potansiyeli kazanmaktır.
 • Hep daha fazlası olsun diyenlerden olabilirsiniz. Mevcut site trafiğiniz size yeterli gelmiyordur ve daha fazla potansiyel müşteri alıp, talep toplamak istiyorsunuzdur. Bu noktada reklam çalışmalarınıza ağırlık vermelisiniz.

Detaylı olarak hangi mecrada nasıl bir reklam çalışmasına ihtiyacınız olcak, ne tip bir reklam yapmalısınız detayına girmeyeceğim. Sadece şunu bilmeniz de fayda var. Artık optimize edilmiş bir video açılış sayfanız var. Reklam stratejiniz bu sayfaya olabildiğince potansiyel müşteriyi çekmek ve A/B testleri ile sayfanızı sürekli optimize yoluna gitmeniz.

YOUTUBE SEO OPTİMİZASYONU VE YOUTUBE ARAÇLARINI KULLANMAK

Her şey Youtube SEO ile başlar

Youtube’da sizin için en iyi müşteri kaynaklarından bir tanesidir. İnternetteki en popüler video barındırma sitesi, arama motoru devi Google’ın sahibi olduğu YouTube’dur. Siteye her gün şaşırtıcı sayıda video yüklenir, bu nedenle videonuzun organik olarak görülmesini umuyorsanız, YouTube SEO’ya biraz zaman ayırmalısınız.

Video başlıkları, tercihen video içeriğinizle uyumlu olan anahtar kelimeyi içermelidir. Youtube videosuyla ilgili bu anahtar kelime, açıklama boyunca da kullanılmalıdır. Videonuz şirketinizin web sitesindeki bir sayfaya gömülecekse, arama motorunun botlarının videonuzu bununla tanımlamasına yardımcı olacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Video için seçilen anahtar kelime sayfada optimize ettiğiniz anahtar kelimeyle aynı anahtar kelime ise SEO’nuzu daha da artıracaktır. Ardından, anahtar kelime ve ilgili terimlerin dahil edildiğinden emin olarak etiketler ve hashtag’ler ekleyin. Unutmayın! Video SEO’ya odaklanarak, yalnızca görüntüleme almaya değil, aynı zamanda görüntülemeleri potansiyel müşterilere dönüştürmeye de çalışıyorsunuz.

YouTube’da bu optimizasyon ipuçlarını izlemek, o videoyu sizin veya ürününüzle ilgili terimleri arayan ve müşteri olarak çekmek istediğiniz kişilerin önüne çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

CTA’lar (Call to Action): 

Potansiyel müşteri oluşturmanızın en iyi aracı doğru videodur. 

İyi yerleştirilmiş harekete geçirici mesajlar veya CTA’lar, web trafiğini, sosyal medya katılımını ve videoları potansiyel müşterilere dönüştürmek için çok önemlidir. Video içeriğinize CTA’lar eklemenin birkaç yolu ve bu potansiyel müşterileri yakalamak için araçlar vardır, böylece bunlar şirketinizin CRM sisteminize sorunsuz bir şekilde girilir. 

Bunların üzerinden geçelim.

YouTube Bitiş Ekranları ve Youtube Kartları

“YouTube Bitiş Ekranları” ve “Youtube Kartları”, izleyicileri videonun son 20 saniyesinde harekete geçmeye teşvik eden hem ücretsiz hem de kolay video oluşturma araçlarıdır

“Youtube Bitiş Ekranları” ile bir videoyu veya oynatma listesini tanıtma, izleyicilerden abone olmalarını isteme, başka bir kanalı tanıtma veya şirketin web sitesine bağlantı sağlama seçeneğiniz vardır. Bir ürünü tanıtırken veya belirli bir hizmeti anlatırken, “Youtube Bitiş Ekranı”, izleyiciyi daha fazla bilgi veya ücretsiz danışmanlık sunan  bir açılış sayfasına tıklamaya çağırabilir. YouTube Kartları ise “Youtube Bitiş Ekranlarına” benzer, ancak logo gibi resimler ve Video Yöneticisi düzenleme özelliği aracılığıyla diğer bağlantıların eklenmesine izin verir.

Bu araçların dezavantajı, yalnızca videonun sonunda ortaya çıkması, daha önce gidenler tarafından asla görünmemesidir.

Şirketler, video sırasında herhangi bir zamanda bir açılır pencere oluşturan “Youtube Ek Açıklamalar” adlı başka bir aracı kullanma seçeneğine sahiptir, ancak bu özellik mobil cihazlarda çalışmaz. YouTube izleme süresinin% 70’i mobil cihazlardan geldiği için, izleyicilerin yaklaşık 3/4’ü reklamı asla görmeyecekse, onu kullanmanın pek bir anlamı var mıdır? Kesinlikle vardır! 🙂 

Unutmayın B2B çalışıyorsanız veya SAAS bir çözüm sunuyorsanız kullanıcı genelde masaüstü bir bilgisayarda araştırma sürecindedir.

Pop-up CTA’lar

YouTube’un araçlarının kurulumu kolaydır, ancak bazı ciddi sınırlamaları vardır. Vidyard, Wistia ve HubSpot gibi şirketler, yalnızca videonun sonundan önce izleyicileri yakalamak için değil, aynı zamanda izleyicileri videonun bağlamında harekete geçmeye teşvik etmek için video boyunca açılan CTA’lar oluşturmanıza olanak tanıyan araçlar sunar.

Örneğin, bir video eğitimi sunuyorsanız, izleyicilerden daha fazla bilgi almalarını istemeleri için bir CTA ekleyebilir ve daha sonra videoda aynı araç için ücretsiz danışmanlık sunan başka bir CTA ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki Vidyard’ın şirkete genel bakış videosuna bakarsanız, şirket, izleyiciyi satış, destek, güvenli iletişim ve pazarlama bilgileri hakkındaki bilgilere bağlamak için tek tek açılır pencereler sunuyor.

Vidyard, Wistia gibi platformlar kendinizin özelleştirebileceği CTA’lara sahiptir ve bunlar genelde 3. parti CRM sistemleri ile entegre çalışır. Örneğin; bunlar kullanıcıların HubSpot’ta oluşturdukları CTA’ları doğrudan videoya eklemelerine olanak tanır.

Video içeriğinizi sınırlandırın

Video sonsuz bir tür içeriktir ve siz istemedikçe onu sınırlamayasınız. Bir video oluşturmaya harcanan tüm zaman ve çabayla, yalnızca potansiyel müşteri oluşturma potansiyelini en üst düzeye çıkarmak mantıklıdır. Normal ve kaliteli tüm içerikleriniz gibi videoyu da sınırlayıcı bir şekilde kullanın. Örneğin; 30 dakikalık bir eğitim videosu oluşturarak onu 10 dakikalık üç videoya bölebilirsiniz. İlk ik video koşulsuz izlenebilir olacak ancak üçüncüsü için izleyiciden bir şey isteyeceksiniz. Birisi ilk ikisini izlediyse ve üçüncüye erişmek için bilgilerini verecektir.

Ancak, web sitenize veya Youtube’a yerleştirilmiş bir videoyu izleme izni vermek, PDF indirmekten biraz farklıdır. Videoyu potansiyel bir müşteri (lead) oluşturma aracı olarak kullanmanın bazı yöntemleri vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz