TrueView video kampanyası ne demek?

TrueView video kampanyaları hakkında

TrueView video reklamları, YouTube’da ve İnternet genelinde müşterilerin ilgisini çekmenin heyecan verici ve etkileşimli bir yoludur. TrueView kampanyalarını doğrudan Google AdWords’de oluşturabilir ve yönetebilir, TrueView reklamlarının nerede, ne zaman ve kime gösterileceği konusunda kontrol sahibi olabilirsiniz.

TrueView reklamlarının güzel yanı; görüntüleyen kullanıcı videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya başka video etkileşimlerinde bulunduğunda (örneğin, harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımlarının, kartların ya da tamamlayıcı banner’ların veya video discovery reklamlarında video küçük resminin tıklanması) ödeme yapmanızdır. Yayın için reklamlardaki “Reklamı atla” düğmesi sayesinde kullanıcılar 5 saniye sonra videoyu atlamayı da seçebilir.

TrueView reklamları aşağıdaki ek avantajları da sunar:

  • Hikayenizi anlatın. Kendi işinizin uzmanı sizsiniz. O halde uzmanlığınızı dünyayla paylaşın. Kişisel olun. Kamerayı kendinize doğrultun ve sunduğunuz ürün ya da hizmetin kitlenize ne gibi avantajlar sağlayacağını açıklayın. Ürününüz veya markanızı neden önemsemeleri gerektiğini onlara gösterin.
  • En doğru kitleye ulaşın. Her ay 1 milyardan fazla kullanıcı YouTube’u ziyaret ediyor ve 6 milyar saatten uzun süre YouTube videosu izliyor. YouTube’daki müşterilerinize konulara, anahtar kelimelere veya demografiye göre (örneğin “35 yaşın altındaki kadınlar”) ulaşın.
  • Sadece birkaç dakika içinde video kampanyası oluşturun. Hesabınızı oluşturun, video reklamınızı oluşturun ya da yükleyin ve kitlenize ulaşın. Artık hikayenizi tüm dünyayla paylaşmaya çok yakınsınız.
  • Başarınızı ölçün. Doğru kitleye ulaşıp ulaşmadığınızı öğrenin. Görüntülemeleri, maliyetleri ve bütçe ayrıntılarını izlemek için AdWords hesabınızı inceleyin. İzleyicileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için YouTube hesabınızdaki “Analytics” sekmesini ziyaret edin veya AdWords’deki Video Analytics’i kontrol edin. Örneğin, müşterilerinizin hangi videoyu ne kadar süreyle izlediğini öğrenebilirsiniz.

Video kampanyaların esnekliği sayesinde, aşağıdaki ortamlarda birden çok reklam biçimi kullanarak işletmenizin reklamını yapabilirsiniz:

TrueView video reklam biçimleri hakkında

2 tür TrueView reklam biçimi vardır: yayın içi ve video discovery. Her reklam biçimi farklı bağlamda görünür. Böylece kullanıcılar her reklam biçimiyle farklı şekilde etkileşim kurabilir. Şunları bilmeniz gerekir:

Yayın içi TrueView (TrueView in-stream) reklamlar

  • Ne zaman kullanılır? Video reklamınızın hem YouTube’da hem de Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video iş ortağı sitelerinde bulunan videoların öncesinde, sonrasında veya bunlarla aynı anda görünmesini istiyorsanız bu reklam biçimini kullanın.
  • Nasıl ücretlendirilirsiniz? Görüntüleyen kullanıcı videonuzun 30 saniyesini (30 saniyeden kısa videolarda ise tamamını) izlediğinde veya başka video etkileşimlerinde bulunduğunda (örneğin, harekete geçirici mesaj (CTA) yer paylaşımlarının, kartların ya da tamamlayıcı banner’ların tıklanması) ödeme yaparsınız.
  • Reklamlar nerede gösterilir? YouTube’daki videolar, Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video yayıncısı siteleri, oyunlar ve uygulamalarda gösterilebilir.

TrueView video discovery reklamları
(önceki adıyla Görüntülü (In-display) TrueView reklamları)

  • Ne zaman kullanılır? Kullanıcılara, YouTube’da arama yaparlarken veya YouTube ve web’de video izlerlerken keşif anında ulaşmak için bu biçimi kullanabilirsiniz.
  • Nasıl ücretlendirilirsiniz? Bir izleyici reklamınızı tıklayıp videonuzu izlemeye başladığında ücretlendirilirsiniz.
  • Reklamlar nerede gösterilir? YouTube videolarının yanında, YouTube arama sonuçlarında, YouTube ana sayfasında, YouTube kanalları ile İzleme sayfalarındaki video gösterimlerinde ve Görüntülü Reklam Ağı’ndaki yayıncı siteleri ile uygulamalarında gösterilebilir.

Kaynak: https://support.google.com/adwords/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz