TikTok Reklam Verme ve Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

0
654

TikTok’un Reklam ve Pazarlama Dünyasındaki en hızlı büyüyen ve keşfedilmeyi bekleyen sosyal platformu!

İşletmeniz için özellikle genç nesilleri hedef aldıysanız ve henüz TikTok’u duymadıysanız, yaygaranın ne demek olduğunu anlamanın vakti geldi. Markanızı ve işlerinizi tıpkı Instagram, Facebook ve YouTube’da tanıttığınız gibi TikTok’ta da yerinizi almanın ve reklam vermenin zamanı geldi. Evet, abartılı reklama inanıyorsanız, o zaman işletmenizin bununla ilgilenmesi gerektiğini bilin. TikTok pazarlama, hemen şimdi başlamanız gereken oldukça önemli ve gerekli bir kavramdır.

Tüm dünyada 1,5 milyon indirilme rakamına ulaştı.

TikTok Nedir ve İşletmeler Neden Dikkat Etmeli?

TikTok, kullanıcılara eğlenceli videolar yapabilmeleri, izleyebilmeleri ve paylaşabilmeleri için birçok müzik ve diyalog seçeneği sunan kısa formlu bir video paylaşım uygulamasıdır. Musical.ly’ye benzer ancak kapsamı çok daha geniş olan ByteDance’a ait TikTok, kullanıcılara özel efektler, filtreler, telefondan doğrudan video yükleme ve daha birçok seçenek sunar.

Temel olarak bir video paylaşım sosyal ağ uygulaması olarak tanıtılan TikTok, 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahip. TikTok, 15 saniyelik müzik odaklı videolarda uzmanlaşmıştır ve burada gerçek yaratıcı zorluğu ortaya koymaktadır.

TikTok farklı ülkelerce destek aldı çünkü uygulamayı yerel izleyicilere tanıtmak için ünlülerin desteğini yaygın olarak kullandı. Ancak Instagram veya Facebook’un aksine, TikTok’un görüntülü reklam alanı bulunmuyor.

İşletmeler sadece etkileyici ve yaratıcı pazarlama için Tiktok’a girebilir veya TikTok’taki ünlüleri kullanabilir. Eğer bir işletme organik olarak büyümek istiyorsa, kullanıcılar tarafından farkedilebilecek şekilde etkileyici videolar oluşturabilir, bunları etiketler. Ancak bu şekilde rakiplerle çekişmelere başlayabilir veya katılabilirler.

TikTok’u Kimler Kullanıyor?

TikTok genç kuşak veya Z jeneresyonu arasında çok popüler.

Kullanıcıların% 40’ı 16-24 yaş grubu arasında.

Çin’de Douyin olarak adlandırılan, 500 milyon aylık kullanıcısı var ve bunların % 75’i 18-35 yaş grubunda.

TikTok kullanıcılarının% 40’ı Çin dışından.

Uygulama indirme işlemlerinin% 25’i Hindistan’daki TikTok’a ait.

ABD’de ise 80 milyon kez indirildi.

Tüm dünyada 1,5 milyon indirilme rakamına ulaştı.

Bu şaşırtıcı rakamlar TikTok pazarlamasının kadar önemli olduğunuz size açıklıyor olsa gerek.

TikTok Nasıl Para Kazanır?

1- Tik Tok Marka Ortaklığı

TikTok, uygulamada kampanya başlatmak için şirketlerle işbirliği yaparak para kazanıyor. Yeni bir film ya da yeni bir film olsun, şirketler TikTok’a ürün tanıtımları için bir temel oluşturabilirler.

2- Uygulama içi satın alma işlemleri

İçerik izleyiciler, canlı akış videolarına tepki vermek için TikTok’tan para ve çıkartma satın alabilir. Ayrıca, popülaritesi ve indirilen sayı, pazardaki değerini artırmak için yeterlidir.

TikTok’un Faydası Nedir?

TikTok platformunu izleyicilere bağlamak için kullanan markalar, bu sosyal medya platformunun artan popülaritesi sayesinde iyi bir satış dönüşümü sergileyebilir.

Gençleri hedef alan işletmeler için, TikTok mutlaka yerinizi almanız gereken bir yerdir.

TikTok, moda, sağlık, fitness, müzik ve dans gibi sanatlar, otel ve odalar gibi konuk ağırlama, yemek, eğitim vb. hizmetleri ürün ve hizmetler sağlayan işletmeler tarafından kullanılabilir.

TikTok etkileyicileri (influencers)  ile olan ilişki, hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olur.

TikTok reklamları herhangi bir yeni ürün lansmanı için en iyi platformlarından biridir.

Bu platformu kullanarak markanızı tanıtmak için TikTok marka ortaklıklığı yapılabilir.

TikTok İşe Uygun mu?

TikTok, diğer sosyal medya platformları gibi işletmeler için de iyidir. Platforma bağlı bir izleyici kitlesi var ve eğer işiniz genç nesle hitap eden bir segmente giriyorsa, TikTok reklamcılığı markanızı tanıtmanız için gerçekten en iyisi olacaktır.

Müzik, sağlık, fitness, yemek, ağırlama, film, sanat, moda vb. Bazı sektörler için en iyi sonucu verir. Ancak B2B modeli ve finansal hizmetler için pek uygun değildir.

TikTok’ta İşimi Nasıl Geliştiririm?

Yaratıcılık ile satış yapın!

TikTok, yenilik, yaratıcılıkla ve komik olmakla ilgili. Kısa, tatlı ve hafif videolar yaratın. Moda işinizi veya hizmetinizi tanıtmak istiyorsanız, TikTok’ta herkes için yer var.

İpuçlarına, sonuçlara vb. ilişkin kısa videolar oluşturun. Gizli video çekebilir veya dudak senkronizasyonu yapabilir veya ünlü film şarkılarıyla dans edebilirsiniz. Hangisinin işe yaradığını ve iyileştirilmesi gerektiğini deneyerek analiz edin. Kısacası, TikTok aracılığıyla yapılacak çok şey var.

Hashtag üzerinden kazanım yaratın

TikTok’taki trend, hashtag’leri ve tanımları akıllıca kullanmaktan geçer. İşletmeler, ürün ve hizmetlerine uygun hashtagları tanımlamalıdır. Trendin bir başka yolu da kendi yeni etiketinizi oluşturmak, yeni ürün lansmanlarını söylemek ve kullanıcıları paylaşmaya teşvik etmek.

TikTok etkileyicileri ile işbirliği içinde markalı hashtag mücadelesi ön plana çıkmış ve en yüksek sayıda kazanımı elde etmiştir.

Guess bunun en güzel örneklerinden birini #InMyDenim hashtag’i ile geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirdi.

Topluluk aracılığıyla kitlenize erişin

Bahsettiğimiz gibi, şirketlerin ve işletmelerin doğru hashtagleri tanımlayan izleyicileri takip etmeleri ve bunlarla ilgilenmeleri çok önemlidir. Gelişmekte olan müşterilere yorum yaparak, beğenerek ve onlara ulaşarak eğilimli hashtag topluluğuna katılın.

Benzersiz bir hashtag mücadelesi oluşturmak ve diğer TikTok kullanıcılarını bu aynı hashtag’ı kullanarak katılmaya ve video oluşturmaya teşvik etmek, TikTok’u markalar için tanıtmanın en iyi yollarından biridir.

TikTok Etkileyicileri (influencers) ile Tanıtın

Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, etkileyicileriyle TikTok marka ortaklığı işletmelerin ürünlerini amaçlanan demografiye pazarlamasına yardımcı oluyor. Büyük şirketlerin çoğu, pazarlama kampanyalarını yürütmek için TikTok sponsorlarını kullanıyor.