RAWY / Video Üretmenin En Kolay Yolu

Post-prodüksiyon, masaüstü video ve animatikler için endüstriyel bir program olan Adobe After Effects, reklamcılık, prodüksiyon ve markaların ihtiyaçlarını teknik olarak iyi karşılayan en yaygın sektörel yazılım ancak ciddi sorunları da barındırması özellikle hız, zaman ve bütçe açısından zarar yaratabiliyor.

Basitçe sürecin işleyişi genellikle şu şekilde:

Markanın talepleri doğrultusunda ya da ajansın önerisiyle bir tasarım oluşturulur. Bu tasarım sosyal medyada kullanılacak bir içerik için de olabilir dijital ekranlarda ya da web sitelerinde banner olarak kullanılacak bir tasarım da olabilir. Hatta Youtube’a özel bir içerik için hazırlanacak bir tasarım da olabilir. Tasarım ve gerekiyorsa storyboard onayları sonrasında iş motion designer’a ya da bu konuda deneyimi olan bir Art Director’e gider ve Adobe After Effects programı üzerinden ihtiyaca uygun video oluşturulur. 

Diğer taraftan bu senaryo hem tasarımın olduğu hem de var olan bir reklam filminin kullanılacağı farklı alternatifleri de barındırabilir.

Ancak, bu tarz yazılımların performansı çalışmanın yapıldığı bilgisayarın donanımı ile doğrudan ilişkilidir ve aynı anda genellikle tek bir proje için export/render almak mümkündür. Bazen 100.000 TL’lik iyi bir donanıma sahip olduğunu düşündüğümüz sistemlerde dahi export/render işlemi saatlerce sürebilir.

Tüm bunların yanında alınabilecek sistem hataları, gelecek revizyon talepleri ise süreci daha da uzatmakta ve zaman/maliyet olarak geri dönmektedir.

Özellikle büyük prodüksiyon çalışmaları için günümüzde render farm adında yeni sayılabilecek bir sektör bile oluşmuş durumda ve her geçen gün bu alanda talepler artıyor.

Şu an global ekosistemde pazarın büyüklüğü yaklaşık 3 Milyar USD.

Peki Rawy sorunu nasıl çözüyor?

Şu an özellikle küçük ve orta ölçekteki işletmeler için hazır şablonlar üzerinden belirli sınırlar içerisinde videolar oluşturabildiğiniz platformlar mevcut. Yine After Effect proje dosyalarınızı çalıştırabileceğiniz ve arka planda sunucularda Adobe After Effect programının çalıştığı ve geleneksel sürece benzer -sıraya al/render işleminin bitmesini bekle- platformları da mevcut.

Rawy ise tamamen cloud based bir platform yaratarak bu sorunu çözüyor ve After Effects gibi bir 3. parti yazılıma ihtiyaç duymadan, en önemlisi kullanıcıların onay/revizyon süreçlerini de platform üzerinden yönetebilmelerini ve çok kısa sürede Adobe Photoshop dosyalarını yükleyip video çalışmalarını oluşturabilmelerini sağlıyor. Ayrıca var olan bir reklam filmini ya da videolarını da özgürce kullanabilecekleri bir alan yaratıyor.

Böylece hem revizyon hem de yazılım/donanım kaynaklı performans gecikmelerini minimuma indirerek zaman/maliyet açısından kullanıcılara önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Ayrıca yüklenen tüm tasarım, font, ses, video dosyaları ile daha önce yapılan çalışmalar kullanıcıların yeniden kullanımına hazır şekilde depolanabiliyor.

Rawy’deki ürünü denememi sağlayan arkadaşlardan aldığım bilgiye göre; tüm bu özelliklerin içinde bulunduğu E-ticaret için özel bir ürünü daha geliştiriliyo. Bundaki amaç, yapay zeka desteği ile kreatifi ve dolayısıyla içeriğindeki ürünleri de performansa göre karar alıp değiştirebilecek bir teknolojiyi kurgulamak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz