Gelecekte Video Reklam Sektörünü Etkileyecek 3 Tahmin

2018, video reklamcılığı için güçlü bir yıldı. Büyük markalar ve medya sahipleri videoya artan miktarda bütçe harcadıkça şirketleri arasındaki reklam harcamaları rekabeti de arttı.

ABD’de Appnexus’un devralınmasının ardından telekom devi AT&T, Google ve Facebook ile rekabet edebilmek için TV ve dijital video reklamcılığı için yeni bir pazar açmayı planladığını duyurdu. Walt Disney, tüm dijital videolarını ve görüntülü reklamcılığını yönetmesi için Google ile küresel bir ortaklığa girdi. 

Yani video reklam sektörü gayet sağlıklı ilerlemer göstermeye devam ediyor.  Ancak bu ilerleme hızı, markaların yetişmesi biraz zor görünüyor. Hala tüketicilere nasıl video reklamlarını nasıl sunmaları gerektiğini, ne zaman ve hangi içerikte hazırlanması konusunda almaları gereken uzun bir yol var. Hatta video reklamın gerekliliği konusundaki yaklaşımların da tam oturmadığını belirtmekte yarar var. 

Video reklamcılığına geleceğine ilişkin üç tahmin konuşuluyor:

  1. Netflix ve Amazon, reklam destekli streaming servislerini başlatacak

Amazon, 2018’de yıllık projeksiyonda öngörülen 10 milyar dolarlık bir rakamla, üçüncü çeyrekte 2,5 milyar dolarlık net reklam satışı yaptı ve ifade edilene göre; 2019’da ABD’deki üçüncü en büyük dijital reklam platformu oldu.

Video reklam geliri Amazon için hala düşüktür ve resmi olarak açıklanmamasına rağmen, Snap veya Twitter’daki video reklam gelirinden daha düşük olduğu tahmin edilmektedir. Geçtiğimiz yıl Amazon, Fire TV sahiplerine reklam destekli bir hizmet sunmak istiyordu, ancak önce uluslararası seçilecek ülkelerde test edilecek olan Amazon Prime’ın ücretsiz bir reklam destekli sürümünün piyasaya sürülmesi bekleniyor. 2021’de Facebook’u geçebileceği öngörülüyor.

  1. 5G, mobil video reklam geliri ve etkileşimli reklam biçimlerini artıracak

Mobil video reklamlar tarafından yönlendirilen ABD mobil reklam harcaması, eMarketer’in en son tahminlerine göre, 2020 yılında birleştirilen tüm geleneksel medya reklam harcamalarını geride bırakacak. ABD’deki mobil video reklam harcamasının neredeyse iki katına çıkacağını, 2019’da 16 milyar dolardan 2022’de 25 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Bu devasa harcama artışı, büyük ölçüde yeni video formatlarını deneyerek, TV’den mobil cihazlara geçmek isteyen marka pazarlamacılarını gösterecek. 5G’nin tanıtılması ve yaygınlaştırılması, bağlantı hızınının dolayısıyla video yükleme sürelerinin kısalması mobil reklamların başarılı bir yatırım getirisi sağlayıp sağlayamayacağı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak; Dünya nüfusunun% 40’ının 2020’ye kadar abone olması bekleniyor.

  1. AI ile içeriksel hedefleme rönesansı

Marka güvenliğinin sağlanması adına içeriğe dayalı hedefleme talebinde bir canlanma başladı.

YouTube, marka güvenliğinde önemli gelişmeler sağlasa da şu an tam olarak rayına oturmuş değil. Facebook, Instagram gibi platformlar da benzer çalışmaların içinde.

AI destekli bağlamsal platformlar, markaların video kampanyalarının yalnızca marka güvenliği sağlamakla kalmayıp, marka bilincinin performansı artırarak bağlamsal olarak ilgili bir ortama yerleştirilmelerine yardımcı olabilir. Bu gelişme, kontrolü markaların ellerine geri verir.

Sonuçlar kendileri için konuşuyor: WARC, doğru bağlamda görüntülenen reklamlardaki satın alma niyetinde % 71 artış olduğunu bildirdi. İçeriksel olarak alakalı reklamcılığın tüketici üzerindeki etkisine dair bir başka IRI raporu ise, pazarlamacıların doğru içerik stratejisiyle yatırım getirisini% 30’a kadar artırabileceğini ortaya çıkardı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz