Gayrimenkul (Emlak) video pazarlaması nasıl yapılır? Neden önemlidir?

Video, radyonun yıldızını öldürmüş olabilir. Hatta klasik reklamcılığın canını okumuş, fotoğraftan oluşan display reklamların tozunu atmış olabilir. Durum böyle olunca gayrimenkul ve emlak acenteleri için tek ve en iyi seçenek video pazarlama onlara göz kırpıyor. Gayrimenkul ve emlak sektöründe dijital pazarlamanın bir parçası olan video pazarlama, gayrimenkulde sosyal medya pazarlamasının ana materyallerinden.

İster telefonla çekilen sanal bir tur, isterse drone tarafından çekilen havadan görüntüler olsun, iyi yapılmış bir emlak videosu, ilgili mülkü bir fotoğraf veya metinden çok daha ayrıntılı olarak gösterdiği için hem alıcılar hem de satıcılar için paha biçilmez bir kaynak olabilir.

Piyasadaki mevcut durumda ne karşımıza çıkıyor; karanlık odalar, çözünürlüğü düşük videolar, geniş açıyla çekilmiş 5 m2 lik odayı 15 m2 gösteren fotoğraflar.

National Association of Realtors’ a göre; 2017’de ev alıcıları ile satıcıları profilleri incelendiğinde, ev alıcılarının %39‘u ev aramaları sırasında gömülü video içeren siteler kullandılar ve bunların %56’sı bunun “çok yararlı” olduğunu düşündü. Aynı araştırmanın 2019 versiyonunda ise gayrimenkul bilgileri için en güvenilir kaynağın web siteleri olduğu, daha sonra da emlak satıcılarının geldiğini gösterdi.

Emlak videoları neden emlak satışında bu kadar güvenilir?

“2010 larda başlayan dönüşümle (hızlı internet, kolay kamera erişimi vb. nedenlerle) video devrimi yaşandı. Fakat çeşitli nedenlerle gayrimenkul dünyasına çok daha fazla pozitif katkı sağladı.

Gayrimenkul sektöründe güvenilir alıcı yaratma ve geliştirme:

Video pazarlama, satış dönüşüm hunisinin tüm bölümlerinde çalışan  için en etkili yollardan biridir. Peki, emlakçılar alıcıların emlak ilanlarına bakmalarını nasıl sağlar?

 • Dönüşüm hunisinin en üstünde, ilgili emlak sayfası yer alır. Ancak şu bilinmelidir ki gömülü video içeren sayfalar, videosuz olanlardan %157 daha fazla organik trafik elde eder.
 • Dönüşüm hunisinin ortasına ve altına yakın koyulacak ilgi çekici bir video, gayrimenkul satıcısına alıcıların arama yapmasını veya e-posta göndermesini sağlayabilir.
 • Genel olarak, video içeren gayrimenkul sayfaları normalden dört kat fazla potansiyel müşteri oluşturur.

Bu emlak videosu, potansiyel alıcılara, mülkün bulunduğu yer hakkında iyi bir fikir veren harika bir dış çekim içerirken, dairenin farklı özellikleri gösteren çok sayıda iç mekan çekimi de içeriyorsa harika sonuçlar alırsınız.

Çok yönlü kullanım örnekleri: Turlar, referanslar ve daha fazlası

Ev veya apartman genel bakışı, daire videoları için olası bir kullanım örneğidir. Bir video aşağıdakiler için de kullanılabilir:

Emlak ofislerinin kendilerini ve yöntemlerini tanıttığı mülk öncesi videolar.

Ev satıcılarını (emlakçıları) hedefleyen bu video, ikinci yaklaşımın harika bir örneğidir. Emlakçı bir emlağı listelemeden önce doğru aracı seçmenin önemini tartışır. Daha sonra, örneğin bazı evrak işlerinin tamamlanmasına rehberlik etmek gibi bazı gerçekçi çekimleri gösterir.

Eşsiz ve sürükleyici perspektifler

Drone’lara erişim bu kadar kolaylaşmışken, özellikle havadan çekim, hem izlenmesi hem de benzersiz bir şekilde bilgilendirici olması nedeniyle dikkat çeker. Daha spesifik olarak, standart sokak perspektifinin ötesinde bir mülke keskin bir bakış sağlayabilir.

Bir çiftliğin bu videosu, harika görüntüler elde etmek için havadan görüntüleri kullanıyor. Sadece bir dakika ve 48 saniyede, yakındaki ormanların, meraların ve su alanlarının…

Emlak (daire, gayrimenkul) videosu nasıl yapılır ve paylaşılır?

Gayrimenkul videoları hakkında düşünürken cevaplanacak ilk sorulardan biri, bunları kendiniz oluşturup dağıtmak veya profesyonel videografçıların ve sosyal medya uzmanlarının yardımını almaktır. 

DIY video (Kendin yap videoları)

Kulağa hoş geldiği gibi videoları kendiniz veya şirket içinde çekip düzenlersiniz.

Avantajları:

 • Bir videonun içeriği üzerinde tam editoryal kontrol.
 • Basit bir DSLR veya telefonla çoğu zaman yapılabilir (hava görüntüleri için bir drone şart).
 • Profesyonel bir ekibe kıyasla nispeten düşük maliyetli.

Dezavantajları:

 • Doğru kaliteyi, açıları vb. elde etmede olası zorluklar.
 • Çok fazla deneme yanılma ile zaman alıcı olabilir.
 • Genel olarak, dikkate değer teknik beceri ve dijital medya bilgisi gerektirir.

YouTube’da ve başka yerlerde DIY videosu için çok sayıda nasıl yapılır kılavuzu vardır. Bir ekibin kendi ekipmanını kullanarak muhteşem bir emlak videosunu nasıl bir araya getirdiğine adım adım bir bakış sunar. Kesinlikle yapılabilir, ancak dikkat edin, birçok komplikasyon ortaya çıkabilir.

Yeni başlayanlar için, eğer DSLR kullanıyorsanız, yüksek kaliteli geniş açılı lenslere ve sabitleyicilere ihtiyacınız olacaktır. Onlar olmadan, izleyicilere düşük kaliteli görünen odaklanmayan ve titrek videoların riskini alırsınız ve bu da onları korkutur.

Düzenleme de çok önemlidir. Örneğin, genellikle bir evi sergileyen videoları gerçek daire veya emlak turunun sırasını yansıtacak şekilde düzenlemek istersiniz. Nihayetinde, ilgili araç ve teknolojiler konusunda bilgili değilseniz bir DIY videosunu doğru bir şekilde almak çok çaba gerektirir.

Profesyonel ve / veya önceden hazırlanmış video

Bunlar aslında dahili olarak değil, üçüncü parti şirket, ajans veya bireyler tarafından üretilmesiyle birleştirilen video türüdür. Profesyonel video, emlağınızın özelliklerinize göre çekecek ve düzenleyecek özel videografçıların her türlü video çalışmasını kapsar.

Bir de hazır videolar vardır. Promo gibi bazı hizmetler, özellikle sosyal medya için tasarlanmış olanlar olmak üzere, özelleştirilebilir ve emlak videolarına dahil edilebilecek stok klipler sunar. Promo bu amaçla, farklı sosyal medya platformları için doğru en boy oranını elde etmeyi kolaylaştırır (ör. YouTube için geniş ekran, Instagram için kare vb.).

Avantajları

 • Deneyimli profesyoneller tarafından yapılır.
 • DIY videodan daha az zaman alıcı.
 • Farklı kullanım durumları için son derece özelleştirilebilir.

Dezavantajları

 • Video içeriği üzerinde çok fazla kontrol sahibi değil.
 • Potansiyel olarak pahalı.
 • Stok görüntüleri orijinal çekimler kadar çekici olmayabilir.

Gayrimenkul videoları nerede yayınlanmalıdır?

Mülk videoları genellikle çok kanallı pazarlama stratejilerine dahil edilir. En yaygın kanallardan ikisi:

Sosyal medya

Gayrimenkul profesyonelleri Instagram, Facebook ve YouTube gibi sosyal ağlarda her yerde bulunur. Yukarıdaki bazı YouTube kliplerini paylaştık, bu yüzden bu platformdaki bir videonun nasıl görünebileceğine dair bir fikir edinmek için Instagram’dan bir tanesine bakalım.

https://www.instagram.com/p/B5wJeRsHo8x/?utm_source=ig_web_copy_link

Havadan görüntüleri kullanıyor ve daha sonra rehberli bir tura ilerliyor. Desteklenen müzik parçası zararsız ama yatıştırıcı ve kamera çalışması çok kararlı. Son olarak, altyazıda iletişim bilgileri ve yüksek arama görünürlüğü için birçok hashtag bulunur.

Emlak web siteleri

Daha önce çevrimiçi bir mülk aradıysanız, ya sahibinden.com, emlakjet.com veya zingat.com kullanmışsınızdır. Bu sitelerin hepsi, izleyicilere video ve sanal turlar yerleştirme olanağı sunarak izleyicilere emlak hakkında daha iyi bir fikir verir ve gayrimenkul pazarlamasına yardımcı olur.

Sosyal medya ve emlak sitelerinin yanı sıra, videolar e-posta pazarlamasına (haber bültenleri gibi) ve web sitenize de dahil edilmelidir.

Videonuz ne kadar olmalıdır?

Bu gerçekten aşağıda tartışacağımız video türüne bağlıdır. Bununla birlikte, bir kural, görüntüleyenlerin bir evin özelliklerini ele alırken dikkatini çekmek için çoğu gayrimenkul videosunun iki ila altı dakika arasında olması gerektiğidir. Uzunluk, söz konusu siteden veya sosyal medya platformundan gelen kısıtlamalara bağlı olarak da değişecektir.

Ne tür gayrimenkul video içeriği oluşturmalısınız?

Sinema gibi, gayrimenkul videosunun da bir dizi farklı türü vardır. Belgesel veya drama yerine, rehberli tur ve müşteri yorumu gibi türleri vardır.

Belirli bir emlak satış listesine eşlik edecek şekilde tasarlanmış bir video neleri içermelidir?

Adres, boyut ve temsilci iletişim bilgileri gibi bilgilere ek olarak odalarına ve ilgili özelliklere göz atmak (veya rehberli tur) dahil olmak üzere mülkün genel görünümü.

Dikkate alınması gereken ilgili geliştirmeler: Havadan görüntüler, metinsel bindirmeler (örn. Yukarıdaki bilgileri hızlı bir şekilde iletmek için), arka plan müziği, anlatım, lokasyon işaretçileri, AR / VR (çoğunlukla turlar için).

Bu lüks emlak klibi iyi bir liste videosu için tüm kutuları kontrol eder. İki dakikadan biraz daha az bir sürede, tesisin iç ve dışını gösterir, bir ailenin gerçekten çektiği bol miktarda çekim yapar. Havadan çekimler güzel kapsama sağlar ve sonunda ilgili iletişim bilgileri.

Referans videosu nedir?

Bir emlak acentesinin önceki alıcıları ve satıcıları veya iş adamları referanslarını veya onlarla röportajlar içeren bir video.

En azından neleri içermelidir: Orijinal ve olumlu görünen iyi düzenlenmiş, alakalı bir referans olmalıdır.

Dikkate alınacak geliştirmeler: Soru-Cevap oturumları, fon müziği, satın alınan / satılan mülkün iç ve havadan görüntüleri.

Bu referansta, bir Colorado emlakçı çok sayıda müşteriden olumlu referanslar almaktadır. Her biri farklı bir ayardır, ancak düzgün düzenleme bir sahneden diğerine sorunsuz bir geçiş sağlar. Arka plan müziği de canlıdır, mesajların genel pozitifliğini güzel bir şekilde tamamlar.

Gayrimenkul Danışmanı / Emlakçı tanıtım videosu nedir? 

Belirli bir aracıya, nasıl ve nerede faaliyet gösterdiğine ve alıcıların ve satıcıların neden onlarla birlikte çalışması gerektiğini gösteren bir video.

En azından neleri içermelidir: Doğrudan kitleye hitap eden ve onları rakiplerden ayıran özellikleri ve neden iletişim kurmayı düşünmeleri gerektiği konusunda ilgili bilgiler veren bir uzman yer almalıdır.

Dikkate alınması gereken ilgili geliştirmeler: Havadan görüntüler, müzik, stok video.

Aşağıdaki video bu tanıtım tipine örnek niteliğindedir. Kameraya doğrudan hitap ediyor, hizmet ettiği yerel bölgeleri anlatıyor. Videoda müşterileri evrak işlerinde ustaca yönlendiriyor ve dert etmemeleri gerektiğini anlatıyor.

Tavsiye videosu nedir?

Alıcı ve satıcılara gayrimenkul işlemlerinde nasıl gezineceği konusunda rehberlik sunan bir emlakçı videosudur.

Tavsiye videosu en azından neleri içermelidir? Sık sorulan sorulara cevaplar ve çeşitli sorular ve çözümler.

Dikkate alınacak ilgili geliştirmeler: Grafikler, görüntüleyen tarafından gönderilen sorular.

Bir ev almak veya satmak karmaşık bir süreçtir. Hangi kredinin, hangi bankadan kullanılacağı, ne zaman satılacağı ve çarpıcı bir teklifin nasıl yapılacağı ile ilgili çok sayıda olası komplikasyon vardır. 

Aşağıdaki videoda belirtilenler gibi bu tür sorunları ele alan tavsiye videoların nasıl hazırlaması gerektiğine dair iyi bir örnek var.

Bir konut satın almak ya da satmak yüksek riskli bir süreçtir. Ancak emlağı sergileyen keskin hazırlanmış video avantajı ile bu işlemler çok daha kolay hale getirilebilir.

Emlak videolarınızı oluştururken ve paylaşırken, burada yer alan örneklerin ötesine geçmekten korkmayın. İster DIY (kendin yap) ister profesyonel bir ekipten olsun, yaratıcı video yapımı, önemli bir müşteriyi ulaşırken belirleyici olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz