Facebook video pazarlamasını nasıl kullanırsınız?

Facebook video pazarlamasını nasıl kullanırsınız?

Facebook ve diğer sosyal medya platformları hakkındaki en heyecan verici şey, her zaman değişiyor ve gelişiyor olmaları. bu nedenle dönemsel olarak yeni eklemeler yapacağım.

Bu yazımızda Facebook’taki yeni özellikler ve değişiklikleri keşfedeceğiz ve Facebook video pazarlamasında bazı harika marka örneklerini sergileyeceğiz.

Facebook’un Önemli Video Özellikleri

Facebook, video içeriğinizi yayımlamak için en iyi yerlerden biridir. Aslında, bu yıl platformun günlük video izleme süresinin 100 milyon saati bulduğu açıklandı.

Facebook’un CEO’su ve Kurucusu Mark Zuckerberg, “Videolarları tüm uygulamalarımızın ve hizmetlerimizin kalbinde görüyoruz” dedi.
Facebook’da buna bağlı sürekli geliştirmeler yaparak aşağıdaki yeni özellikleri videolarına ekliyorlar.

Facebook Live: Canlı bir akış özelliğinin başlatılması

Facebook Video Autoplay (Otomatik Video Oynatma): Facebook’a yüklenen videolar doğal bir şeklde sessiz olarak otomatik oynatılıyor.

Sponsorlu Video İçeriği ve Reklamlar: Fotoğraf veya video içeriğini kullanıcılarına veya konuma göre kitlelere tanıtmak için kullanılan seçenek.

Video Profile Thumbnail (Video Profil Küçük Resmi): Kullanıcıların ve markaların profil resmi olarak bir fotoğraf veya video seçme seçeneği var

 

Facebook Zaman Çizelgesi’ni Video İçeriğinize göre nasıl ayarlayabilirsiniz?

Facebook, hikaye anlatımı ve topluluk katılımı için en iyi sonucu veren çok görsel bir platformdur. İlgi çekici ve kolayca izlenebilen video içeriği, kullanıcıların haber beslemelerinde göze çarpar.

Facebook sayfanıza YouTube’dan veya diğer platformlardan bağlantı yapmak yerine video içeriğinizi her zaman direkt olarak Facebook’a yüklemeyi unutmayın. Facebook, video içeriğini algoritmik önceliğe göre ve özellikle de doğal olarak yüklenen videolara göre öncelik tanır.

Videolar artık sessiz olarak otomatik oynatılıyor. Video içeriğinin görsel olarak çekici olması ve sesin açılması ya da kapatılması ile anlam kazanması son derece önemlidir.
Videolarınızı takipçiniz listesinin dışındaki kişiler tarafından keşfedilebilmesi için içeriğinizi açıklayan popüler hashtag’ları mutlaka kullanmalısınız.

Pro İpucu:
Tutarlı bir şekilde yayınlamak ve takipçilerinizin etkileşimde kalmasını sağlamak için Facebook yayınlarınızı zamanında önceden planlamak için Tampon veya benzeri bir araç kullanın. Zaman çizelgesinde çeşitlilik ve ilgi oluşturmak için fotoğraf, metin ve video yayınlarını karıştırın.

 

Facebook Live için Video İçeriğinizi Nasıl Ayarlamalısınız?

Facebook bu yıl, kullanıcıların ve markaların gerçek zamanlı olarak yayın yapabilmelerini sağlayan Facebook Live adlı bir canlı akış özelliği yayınladı.
Facebook Live, perde arkasında, ofis turları, soru-cevap, ürün tanıtımları gibi oturumlar için hazırlanmıştır. Takipçilerinizle canlı etkileşimde bulunmak ve onlardan canlı yanıt almak için harika bir yoldur.

Pro ipucu:
Yayına başlamadan 2-3 saat önce etkinliği hatırlatarak biraz beklenti yaratın ve yorumları artırın.

Facebook reklam Videolarınız için Video İçeriğinizi Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

Sosyal medya bütçenizde biraz yeriniz varsa, Facebook video yayınlarınızdan bazılarını tanıtmayı düşünün. Markanız hakkında farkındalık yaratmak için sahne arkasında görüntüleri, ürün tanıtımlarını veya müşteri hikayelerini gösteren videoları kullanın.

Pro ipucu:
Aşırı promosyon / satış reklam içeriğinden uzak durun. Bu tarz içerikleri normal yayınlarınıza benzer veya tamamlayıcı bir tarzda tutun, böylece yeni takipçileri ve beğenileri teşvik edin. Her şeyden önce, reklam videonuzun içeriği değer vermeli ve ilginç olmalıdır.

Facebook’ta Videp Pazarlamasını Hakkıyla Yapan Markalardan Örnekler

Sektörünüzdeki eğilimleri takip edin ve diğer şirketlerin yani rakiplerinizin yaptıkları içerikleri takip edin. Böylece size harika fikirler çıkabilir.

Tasty (by Buzzfeed)

Tasty videoları, doğal yükleme ve Facebook’daki otomatik oynatma özelliği hakkındaki herşeyi harika bir şekilde örneklendiriyor.

Basit ve kolay tarifleri takip etmek için izleyicilerin takip ettiği bu kısa süren videolar milyonlarca görüntüleme ve binlerce paylaşım alıyorlar.

Lululemon

Lululemon, kült özellikli ve çeşitli içerikli video gibi videolar yaparak ilgiyi artırıyor. Onların Facebook pazarlama video stratejisi çeşitli aksiyon, meditasyon gibi yaşam tarzı tabii ki yoga içerir. Lululemon’un içeriği içeriği oldukça otantik hissediyor ve yorumları yanıtlamakta muhteşem bir iş çıkarıyorlar.

GoPro

GoPro, Facebook sayfasında profesyonel ve kullanıcı tarafından oluşturulan video içeriğinin bir karışımını kullanırken harika bir iş çıkarıyor. Onların çektiği videolar heyecan ve hareket dolu. İzleyen herkes, izledikten sonra, sadece bir GoPro almaya karar verebilir

Özetle:

  • Facebook geçtiğimiz iki yıl içinde, videoyla ilgili büyük atılım attı. Bunu haber kayağınızı kaydırdığınızda bunu fark ettiniz. Bir pazarlamacı olarak, içeriğiniz üzerinde en iyi getiriyi elde etmek için Facebook’un videoyu nasıl kullandığı ve sıraladığını bilmeniz gerekir.
  • Zaman çizelgenizde tek bir alana odaklı değil video, fotoğraf ve metin gibi çeşitli içeriklerin bir karışımı olmalıdır.
  • Facebook Live, kitlenizle daha doğrudan ve gerçek anlamda etkileşim sağlayabileceğiniz en doğru yerdir.
  • Sosyal medya bütçenizde biraz yeriniz varsa, sayfanızda yayınlanmaya ek olarak, Facebook’ta tanıtılan video içeriğini de göz önünde bulundurun. Tanıtılan video içeriği özellikle ilgi çekici olmalı ve değer vermelidir.
  • Facebook pazarlamasından ilham almak için hayran olduğunuz rakipleri ve markaları kontrol edin.

Facebook video pazarlama çabalarınızla ne kadar uğraştığınızı görmek isteriz. Yorumları aşağıda profilinizi aşağıda paylaşın, biz de bir göz atalım, belki video içeriği ile ilgili bazı önerilerde bulunabiliriz. Facebook’ta hayran olduğunuz markalar var mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz