Etkili ve İlgili Video Reklamı Oluşturabilmek için 3 İpucu

Etkili ve İlgili Video Reklamı Oluşturabilmek için 3 İpucu

ABD’de ki markalar dijital video reklamlarına geçen yıl yaklaşık 10 milyar dolar harcama yaptılar. Buna istinaden uzmanlar, bu rakamın 2020’ye kadar %80 artışla 18 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Bu, strateji oldukça mantıklı. Sonuçta, insanlar video-on-demand platformlarda video izlemek için oldukça fazla vakit harcıyorlar ve bu gitgide artmaya devam edecek. Bu nedenle markaların pazarlama harcamalarında video reklamcılığına ayıracağı payın her geçen gün artması kadar normal bir durum olamaz.

Fakat işleyişte bazı problemlerde gözlemlenmiyor değil. Nielsen’in yaptığı bir araştırmada, bu harcamanın yani video reklamların yalnızca bir kısmının ilgili kitleye ulaştığını gösteriyor. Araştırmada dünyanın dört bir yanından 30.000’den fazla kişinin% 66’sı, videodaki çoğu reklamın istemediği ürünlerle ilgili olduğunu söyledi.

İçecek firmalarından Lime-A-Rita, ilgili video reklamların bir iş gereksiniminin dışındaki gücünü öğrendi. Bu yılın başında, markanın bilinirliği yüksek olmasına rağmen, marka değerinin daha da artmasına yol açmıyordu.

Bu, kadın müşterilerin farkına varınca ve içeriğe dayalı reklamcılık yapana kadar oldu. (içeriğe dayalı, aşırı alakalı reklamlar geliştirme ile). Yeni yaklaşım, Lime-A-Rita için marka tercihini ve müşterinin alım düşüncelerini çift haneli oranlarda artırdı.

Lime-A-Rita’nun öğrendiği ve diğer markaların video reklamlarını daha alakalı ve ölçekli olmasını sağlaması için uygulayabilecekleri üç bağlamsal reklamcılık dersi;

  1. Kitlenizin izlediği içeriği bilin ve onlar için hazırlayacağınız içeriği bunun etrafında özel olarak yaratın.

Reklamlarınızın alakalı olabilmesi için öncelikle kitlenizin yaklaşımını ve onların ilginç bulduğu içeriklerin net bir görünümünü elde etmeniz gerekir.

Çoğu bira markası erkekleri ağır hedef alırken, Anheuser-Busch’un Dijital Victoria Vaynberg Müdürü ekibine baktı ve kadınların Lime-A-Rita almaya daha yakın olduğunu gördü.

Vaynberg, “Reklam dünyasında bira markalarının çoğunun kadınlarla hiç ilgilenmediğini ve onlarla konuşmadığını bildiğimiz bir dünyada, onlarla doğrudan ilgilenme ve onlarla zaten ilgilendikleri bağlamda konuşma fırsatı bulduk” diye açıklıyor.

Lime-A-Rita, pazarlama çabalarını kadınlar üzerinde yoğunlaştırmaya karar verdikten sonra, onların video izleme alışkanlıklarını daha iyi anlamaya çalıştı.

Lime-A-Rita, hedef kitleleri arasından en çok seçilen 50 YouTube video kategorisini tanımlamak için Google ile birlikte çalıştı. (müzik, yemek tarifi ve egzersiz gibi kategoriler.)

  1. Teknolojiyi kullanarak ölçeği kişiselleştirin

Lime-A-Rita, hedef kitle ile kişisel bir şekilde etkileşimde bulunmak için, tanımladığı en iyi 50 video kategorisinin her biri için, her bir kadının neye baktığına bağlı olarak onlara reklamının farklı bir sürümünü sunmak istiyordu.

Bu çok fazla özel video içeriğini elle üretmek demekti ve bunu oluşturmak pahalı ve inanılmaz derecede zaman alıcı olabilirdi. Yüksek pazarlama bütçesine rağmen bu opsiyon Lime-A-Rita için bile mantıklı bir seçenek değildi.

Bunun yerine Vaynberg ve ekibi, çeşitli kombinasyonlarda bireysel yaratıcı öğeler uygulayarak video reklamlarını kitlesel olarak uyarlayan ve yeni bir teknoloji olan YouTube Director Mix’e döndü.

En yeni Rihanna videosunu arayan kadınlar, müzikseverlerli yakalayan altı saniyelik bir tampon (bumper) reklam görmüş olabilir. Tarif arayanlara yemek pişirme ile ilgili bir reklam sunulmuş olabilir.

Vaynberg, “Böyle küçük bir riskle çok fazla içerik üretebildiğimiz için gerçekten mutluyuz” diyor. “Reklamları bu şekilde özelleştirmek ve her kadının görüntülemek istediğini temel alarak onlara hizmet etmek, şu anda ürünümüzün hiper-alakalı olmasına yardımcı oldu. İnsanları, kategorisini gerçekten düşünerek yakalarsanız daha çok etkili olabilirsiniz.

  1. Kesintisiz video reklamlarla sorunsuz bir deneyim yaşayın

Bu yılın başlarında,  Coalition for Better Ads (Daha İyi Reklamlar Koalisyonu), nasıl etkili bir reklamın yaratılırı bulmak için 25.000 İnternet kullanıcı ile araştırdı.

Şaşırtıcı olmayan bir sonuçla karşılaştılar. İnsanların müdahaleci gördükleri reklamlar en kötü reklamlardı. (Ekran boyunca parlayan banner reklamlar veya otomatik oynayan sesli videolar gibi)

Ders? Reklamınız bir kullanıcının görüntüleme bağlamına sorunsuz bir şekilde karışırsa, o kadar çekici ve etkilidir. Tam da Lime-A-Rita’nın bulduğu şey buydu.

Vaynberg ve ekibi izleyicinin görüntüleme deneyimini bozmak yerine onların video izleme deneyimine daha kısa bir reklam biçimi ile girmeyi seçti.

Vaynberg son olarak şöyle diyor; Bu kampanya için kısa, atlanamayan reklamlara odaklanmayı tercih ettik, çünkü dikkat çekiyorlar, hem de sarsıcı bir şekilde…

Kaynak: www.thinkwithgoogle.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz