E-Posta Pazarlamada Video Nasıl Kullanılır?

E-posta Pazarlamada Video Nasıl Kullanılır?

Video hiç olmadığı kadar sıcak bir konu ve herkes e-posta pazarlamacılığında (e-mail marketing) videoyu nasıl kullanacağını merak ediyor. Neden mi? Çünkü video ilgi çekici ve eğlenceli. Bir e-postaya video dahil edilmesinin e-postanın açılma oranlarını % 19 artırdığını ve tıklama oranının % 50‘nin üzerine çıkmasına neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Bu istatistikleri bilen her pazarlamacının kendisine ilk sorması gereken soru “E-posta kampanyalarıma videoyu nasıl eklemeliyim” olmalıdır.

Eğer e-postada video kullanma ipuçlarını ve taktiklerini bilirseniz harika sonuçlar elde etmek sizin için de mümkün.

E-postada video nasıl kullanılır?

Çoğu pazarlamacı, e-posta içinde video kullandığımızda, videonun yalnızca e-postanın içinden oynatılacağısanıyor. Fakat bilinen aksine Gmail, Outlook, Thunderbird gibi popüler e-posta uygulamaları e-postanın içinde video oynatmak için gerekli teknik gereksinimleri desteklemezler.

Araştırmalara göre, pazarlamacıların % 76‘sı Youtube ve video pazarlaması kullanımını artırmayı planlıyor. Peki hazırladıkları video içeriği neden e-posta içinde kullanmasınlar? Bilindiği gibi, videonun e-posta KPI’lerinda yadsınamaz bir etkisi vardır:

Peki dünyanın en iyi pazarlamacıları videoyu nasıl kullanıyorlar?

Oynat butonlu statik imajlar

Statik bir resmin üst kısmında bir oynat butonunu kullanmak, YouTube veya Vimeo gibi sitelerde barındırılan video içeriğine bağlanmanın en kolay yoludur.

Bunu yapmak için Monica Vinader’ın bu örneğinde gördüğünüz gibi resmin üstüne bir buton koymak ve videoya yönlendirmek için bu resme videonun barındığı siteye link ile bağlamak yeterli olacaktır.

Pro ipucu: Abonenizin oynat düğmesini tıkladığında videonuzun hemen oynatılmasını istiyorsanız, video URL’sinin sonuna ?play eklemek yeterlidir; birisi tıkladığında videoyu otomatik oynatabilir ve izleyiciyi videoyu oynatmak için tekrar tıklamak zahmetinden kurtarırsınız.

Hareketli GIF’ler

E-postadaki videonun yanılsamasını vermenin bir başka kolay yolu ise animasyonlu GIF kullanmaktır. Oldukça da etkilidir.

Monica Vinader, markanın imza bileziklerini tanıtan bu e-posta kampanyasında sadece bir GIF değil iki GIF kullanıyor.

*Animasyonlu GIF’in hareket halinde olduğunu görmek için resmi tıklayın.

İşte Trelise Cooper’dan bir başka örnek.

*Resmi bütünüyle görmek için resmin üzerine tıklayın.

Hareketli GIF ve Oynat Düğmesi ile Melez Kullanım

Bu örnekte, statik bir resmi bağlayan ve animasyonlu bir GIF kullanan bir melez olarak kullanılmıştır. Harley Davidson, dikkati çekmek için animasyonlu bir GIF ve botunu birlikte kullandı ve abonelerini tıklatıp videolarını oynatmaya zorladı.

Unutmayın: GIF’ler eski bir resim dosyası biçimi olarak 1987’de oluşturulmuştur ve yaygın olarak desteklenen bir biçimdir. Bununla birlikte, animasyonlu GIF’ler her yerde çalışmaz. Outlook 2007, 2010, 2013 ve Windows Phone 7’de yalnızca animasyonlu GIF’in ilk karesi gösterilir. Bu nedenle, anahtar bilgilerinizin bu ilk karede olduğundan emin olun; böylece e-postanız, yalnızca ilk karede olduğu gibi animasyonda olduğu kadar harika görünür.

 

Kaynak:Campaign Monitor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz