Düşük Bütçe ile Facebook Video Pazarlaması: En İyi Video Araçları

0
66

Facebook, kısa bir süre sonra yayın akışındaki içeriklerin gösterimini sağlayan algoritmasında bir dizi değişikliğe gidecek. Bunun sebebi olarak; Facebook kullanıcılarının yayın akışının aile bireylerinden, arkadaşlarından ve kullanıcının yakın zamanda etkileşime geçtiği sayfalardan  oluşacak olması.

Bunun yanı sıra bazı küçük işletmeler gönderilerinin takipçi yayınlarında gösterilmediğini tespit etmiş durumda.

Dolayısıyla bir işletme, Facebook kullanıcısının aile bireyi veya bir arkadaşı olmadığına göre işletmenin onunla daha çok etkileşim kuracağı kaliteli içerikleri oluşturması şart oluyor.

Peki çözüm ne?

İlgi çekici videolar üretmek ve yayınlamak. Facebook istatistiklerine göre , Facebook videoları, platformunda bulunan diğer tüm içeriklere %86 daha fazla izleyiciye ulaşıyor. Üstelik videonun doğal yapısı gereği olsa gerek; izleyiciler, okudukları metindeki içeriğin %10’una kıyasla video da gördükleri içeriğin %95’ini akıllarında tutarlar.

 

PEKİ UYGUN FİYATLI FACEBOOK VİDEO PAZARLAMASI YAPILABİLİR Mİ?

Cevap EVET.  Devasa bütçelerle dev prodüksiyonlar oluşturmanıza gerek yok. Üstelik bunlar çok zamanınızı da alır. Bunun yerine aşağıdaki araçları kullanıp, kendi videonuzu kendiniz yapabilirsiniz. Bunlar ücretsiz veya ucuz, kullanımı kolay ve az zaman gerektirir.

1.  Facebook Creator

Facebook’un bu ücretsiz aracı; video oluşturmanızı ve canlı bağlı kalmanızı sağlayan çok amaçlı bir mobil uygulamadır. Facebook Creator ( IOS ve Android için) mevcut video ve metinleri Facebook Storis’ler için 9:16 veya Facebook akışları için 1:1 en boy oranında mobil optimize edilmiş videoya dönüştüren ‘Video Creation Kit’ içerir. Ayrıca Facebook kullanıcılarına ürün satmak, ürün avantajı göstermek veya bir ürün tanıtmak istiyorsanız bu işlere özel hazırlanmış şablonları da kullanabiliyorsunuz.

Facebook Creator’un dikkat çeken diğer bir özelliği de “Live Creative Kit” tir. Bir Facebook Live yayınını başlatmaya yarayan ve bunu eğlenceli hale getiren entegre araçlara erişim sağlar.  Ayrıca videolarınız, takipçileriniz ve Facebook sayfanızla ilgili bilgi veren metriklere ulaşabilirsiniz.

2. Biteable

Biteable dünyanın en basit video üreticilerinin başında yer alır. Çekimlerde ihtiyacınız olacak onlarca video şablonuna sahiptir. Tek yapmanız gereken bir şablon, bir sahne seçmek ardından metin ve sesi eklemek.

Biteable ayrıca açıklayıcı videolar oluşturmanıza yardımcı olacak claymation ve animasyon dizilerini de sunar.

Eğer isterseniz sıfırdan bir video oluşturma opsiyonu da sizi bekliyor. Bu durumda Biteable, çekimleriniz de kullanılacak çeşitli animasyon öğeleri arasından seçim yapmanızı da sağlar. Kullanıcılar, çoğu ücretsiz plana dahil olan büyük bir Shutterstock video klip havuzuna da erişebilirler.

Tüm bunları ücretsiz yapmanın en ağır bedeli videolarınıza Biteable filigranının yapışmasıdır. Eğer bunu istemezseniz ve bazı ücretli özellikleri de kullanmak isterseniz $29 / ay ödemeniz gerekmektedir. İyi haber şu ki; ayda beş video oluşturmanızı ve HD kalitesindeki çekimlerinizi Facebook’a göndermenizi sağlayan ücretsiz test planı da mevcuttur.

 

3. Animoto

Animoto, profesyonel kalitede videolar oluşturmanızı sağlayan bulut tabanlı bir video oluşturucu. Oluşturmak istediğiniz video şablonunu seçip, ses ve görüntüleri yükledikten sonra anında videonuzu oluşturuyor ve Facebook, Youtube, Instagram gibi sosyal platformlarda paylaşmaya hazır hale getiriyorsunuz. Ürün kataloğu, etkinlik, eğitim gibi birden fazla kategoride 50’den fazla şablon hazır bekliyor.

Animoto’nun en güzel özelliği, kullanımı kolaylaştıran sürükle-bırak editör yapısı. Görüntülerinizi sürükleyip bıraktıktan sonra filtreler uygulayabilir, farklı yazı tiplerini ve renklerini seçebilirsiniz.

Animoto’da en basit plan $8/ay dan başlıyor. Daha büyük bir kütüphane sahip olmak için aylık $22 ödeyerek profesyonel paketini seçmenizi öneririm.

4. Magisto

Magisto, Android ve IOS için mobil uygulama, PC de ise web tabanlı bir video oluşturma aracı. Magisto’nun en güzel özelliği eğlenceli videolar oluşturmak için harcadığınız az zaman ve çaba. Geniş video şablon ve müzik kütüphanesi ile hoş şeyler ortaya çıkabiliyor. Aylık $9.99 bir başlangıç fiyatı mevcut.