Satışçıların ve B2B Pazarlamacılarının Bilmesi Gereken Yeni 3 LinkedIn Reklam Özelliği

0

Profesyonelizm, LinkedIn’in marka kimliğinin merkezinde yer alıyor. Peki, profesyonel kimliğinizi nasıl yöneteceksiniz? Profesyonel ağınızı nasıl oluşturacak ve onlarla nasıl etkileşime geçeceksiniz? bunun için, bilgiye, içgörülere ve fırsatlara erişmeniz gerekiyor. ”

Konu B2B ise pazarlamacılar veya satış personelleri için doğal olarak gidilecek en etkin sosyal medya platformu Linkedin. 675 milyonu aşkın LinkedIn üyesinden 63 milyonu karar verici konumunda.  Böylesine yüksek hacimli karar vericilerle birlikte potansiyel B2B iş fırsatlarını değerlendirebilmeniz için LinkedIn reklamcılığını doğru şekilde yürütmeniz gerekiyor. Linkedin, yeni ve daha nitelikli potansiyel müşteriler oluşturmak için en iyi kaynak olabilir.

Geçtiğimiz günlerde yeni LinkedIn reklam özelliği kullanıma sunuldu. Bu yeni özelliklerin her birinin nasıl çalıştığını ve LinkedIn reklamlarınıza nasıl değer katabileceklerini öğrenebilirsiniz. Bunun için daha önce uzman online reklamcı olmanıza gerek yok.

En Son LinkedIn Reklam Özellikleri

Video İzleme Yüzdeleri

Videolar, B2B pazarlamacılarının etkileşim oluşturmak ve potansiyel müşteriler erişmek için giderek daha güvenilir bir araç haline geldi. B2B pazarlamacılarının% 71’i video pazarlamayı kullanıyor ve pazarlamacıların% 70’i videonun diğer içerik türlerinden daha iyi dönüştürüldüğünü bildiriyor. Bu video pazarlama ihtiyacını anlayan LinkedIn, pazarlamacıların reklam kampanyalarını oluştururken kullanabilecekleri bir seçenek olarak video reklamları içeriyor. Site kullanıcıları LinkedIn akışlarında gezinirken, onlara bir kuruluşun markasını, mesajını veya yeni ürün teklifini kısa ve anlamlı bir şekilde aktaran video reklamlarla ulaşılabiliyor.

LinkedIn, video reklamları kullanan B2B pazarlamacılarının kendileriyle etkileşim kuran kitlelere ulaşmasına yardımcı olmak için, pazarlamacıların reklamları, özellikle video izleme yüzdeleri olmak üzere önemli video reklam metriklerine göre yeniden hedeflemelerine olanak tanıyor. LinkedIn video reklam ölçümleri, videonuzun uzunluğunun %25,%50,%75 veya %97-100’ünde izlenme sayısını görmenizi sağlıyor. LinkedIn pazarlamacıları, videomuzla biraz ilgilenen, videoyu neredeyse tamamen izleyen ya da her şeyi izleyen kitleleri yeniden hedefleyebilmek için onlara daha değerli video içeriği sağlayan yeniden etkileşim kampanyaları oluşturmak sonraki mantıklı adım. Bu yeniden etkileşim kitleleri, video reklam kampanyanızın başlatılmasından itibaren 365 güne kadar video izleme metriklerinden çekilebiliyor ve bu kitlelerle yeniden etkileşim kurmak için yeterli zaman sağlıyor.

Sohbet Reklamları

“Sohbetleri dönüşüme çevirme” öncülünü kullanan sohbet reklamları, InMail’i kullanarak doğrudan LinkedIn gelen kutularından kitlenize ulaşmanın ve pazarlama veya satış kampanyalarınızla sonraki adıma doğru net bir yol ile seçmenize yardımcı olmanın harika bir yoludur. Sohbet reklamları ile hedeflediğiniz kitleler için kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturabilirsiniz. Her mesajınıza oluşturduğunuz şablonları, ad, soyad, şirket adı ve diğer anahtar değerleri her alıcı için benzersiz yapabilirsiniz. 

LinkedIn, reklam şablonlarıyla sohbet reklamları oluşturma sürecini basitleştirir. Konuşma reklamlarınızı oluştururken, marka bilinirliği, web sitesi trafiği veya olası satış yaratma gibi herhangi bir pazarlama hedefi seçme esnekliğine de sahipsiniz. 

Sohbet reklamınızın temel ayrıntıları şunları içerecektir:

 • İsim
 • Gönderen (adı oluşturan kişi veya adı ayarlayan kişiyle birinci derece bağlantı)
 • Banner reklam (isteğe bağlı)
 • Lead yaratma formu (seçenek ancak olası satış yaratma hedefi olan kampanyalar için önerilir)

Kapsanan temel bilgilerle, bir sonraki odak, adın kendisini oluşturmak olacaktır. Reklam bileşenleri şunları içerir:

 • Giriş mesajı (bu sizin konu satırınızdır ve 500 karaktere kadar olabilir)
 • Harekete geçirici mesaj düğmeleri (CTA-en fazla 5)
 • Buton metni (25 karaktere kadar)
 • Buton eylemi

Konuşma adınızın oluşturulduğundan ve doğru şekilde aktığından emin olmak ve  CTA’lerinizin nasıl çalıştığını görmek için reklamı oluştururken kullanabileceğiniz bir Akış Şemasını Görüntüle seçeneği vardır.

Erişim ve Sıklık Raporlama

LinkedIn, yeni hedefleme seçeneklerine ek olarak, kampanyalarınızın daha iyi takibi ve analizi için özellikler ekledi. Erişim ve sıklık, görüntüleyebileceğiniz yeni ölçümlerdir. Kampanyalarınızın yarattığı etkiye daha derin bir bakış sağlar. 

LinkedIn bu ölçümleri şu şekilde tanımlar:

 • Erişim: “en az 1 gösterimle sunulan benzersiz üye sayısının tahmini”
 • Ortalama sıklık: “en az 1 gösterime maruz kalan her bir kullanıcı tarafından görülen ortalama gösterim sayısı”

Erişimi anlayarak, kampanyanızın kaç üyesine ulaşıldığına dair daha iyi bir fikre sahip olursunuz. Bu, kampanyanızın gerçekten etkileşimde bulunabileceği bir hedef kitleyi hedefleyip hedeflemediğini veya kitleyi küçültmek gibi hedef kitlenizi ayarlamanız gerekip gerekmediğini belirlerken yararlı olabilir.

Gayrimenkul (Emlak) video pazarlaması nasıl yapılır? Neden önemlidir?

0

Video, radyonun yıldızını öldürmüş olabilir. Hatta klasik reklamcılığın canını okumuş, fotoğraftan oluşan display reklamların tozunu atmış olabilir. Durum böyle olunca gayrimenkul ve emlak acenteleri için tek ve en iyi seçenek video pazarlama onlara göz kırpıyor. Gayrimenkul ve emlak sektöründe dijital pazarlamanın bir parçası olan video pazarlama, gayrimenkulde sosyal medya pazarlamasının ana materyallerinden.

İster telefonla çekilen sanal bir tur, isterse drone tarafından çekilen havadan görüntüler olsun, iyi yapılmış bir emlak videosu, ilgili mülkü bir fotoğraf veya metinden çok daha ayrıntılı olarak gösterdiği için hem alıcılar hem de satıcılar için paha biçilmez bir kaynak olabilir.

Piyasadaki mevcut durumda ne karşımıza çıkıyor; karanlık odalar, çözünürlüğü düşük videolar, geniş açıyla çekilmiş 5 m2 lik odayı 15 m2 gösteren fotoğraflar.

National Association of Realtors’ a göre; 2017’de ev alıcıları ile satıcıları profilleri incelendiğinde, ev alıcılarının %39‘u ev aramaları sırasında gömülü video içeren siteler kullandılar ve bunların %56’sı bunun “çok yararlı” olduğunu düşündü. Aynı araştırmanın 2019 versiyonunda ise gayrimenkul bilgileri için en güvenilir kaynağın web siteleri olduğu, daha sonra da emlak satıcılarının geldiğini gösterdi.

Emlak videoları neden emlak satışında bu kadar güvenilir?

“2010 larda başlayan dönüşümle (hızlı internet, kolay kamera erişimi vb. nedenlerle) video devrimi yaşandı. Fakat çeşitli nedenlerle gayrimenkul dünyasına çok daha fazla pozitif katkı sağladı.

Gayrimenkul sektöründe güvenilir alıcı yaratma ve geliştirme:

Video pazarlama, satış dönüşüm hunisinin tüm bölümlerinde çalışan  için en etkili yollardan biridir. Peki, emlakçılar alıcıların emlak ilanlarına bakmalarını nasıl sağlar?

 • Dönüşüm hunisinin en üstünde, ilgili emlak sayfası yer alır. Ancak şu bilinmelidir ki gömülü video içeren sayfalar, videosuz olanlardan %157 daha fazla organik trafik elde eder.
 • Dönüşüm hunisinin ortasına ve altına yakın koyulacak ilgi çekici bir video, gayrimenkul satıcısına alıcıların arama yapmasını veya e-posta göndermesini sağlayabilir.
 • Genel olarak, video içeren gayrimenkul sayfaları normalden dört kat fazla potansiyel müşteri oluşturur.

Bu emlak videosu, potansiyel alıcılara, mülkün bulunduğu yer hakkında iyi bir fikir veren harika bir dış çekim içerirken, dairenin farklı özellikleri gösteren çok sayıda iç mekan çekimi de içeriyorsa harika sonuçlar alırsınız.

Çok yönlü kullanım örnekleri: Turlar, referanslar ve daha fazlası

Ev veya apartman genel bakışı, daire videoları için olası bir kullanım örneğidir. Bir video aşağıdakiler için de kullanılabilir:

Emlak ofislerinin kendilerini ve yöntemlerini tanıttığı mülk öncesi videolar.

Ev satıcılarını (emlakçıları) hedefleyen bu video, ikinci yaklaşımın harika bir örneğidir. Emlakçı bir emlağı listelemeden önce doğru aracı seçmenin önemini tartışır. Daha sonra, örneğin bazı evrak işlerinin tamamlanmasına rehberlik etmek gibi bazı gerçekçi çekimleri gösterir.

Eşsiz ve sürükleyici perspektifler

Drone’lara erişim bu kadar kolaylaşmışken, özellikle havadan çekim, hem izlenmesi hem de benzersiz bir şekilde bilgilendirici olması nedeniyle dikkat çeker. Daha spesifik olarak, standart sokak perspektifinin ötesinde bir mülke keskin bir bakış sağlayabilir.

Bir çiftliğin bu videosu, harika görüntüler elde etmek için havadan görüntüleri kullanıyor. Sadece bir dakika ve 48 saniyede, yakındaki ormanların, meraların ve su alanlarının…

Emlak (daire, gayrimenkul) videosu nasıl yapılır ve paylaşılır?

Gayrimenkul videoları hakkında düşünürken cevaplanacak ilk sorulardan biri, bunları kendiniz oluşturup dağıtmak veya profesyonel videografçıların ve sosyal medya uzmanlarının yardımını almaktır. 

DIY video (Kendin yap videoları)

Kulağa hoş geldiği gibi videoları kendiniz veya şirket içinde çekip düzenlersiniz.

Avantajları:

 • Bir videonun içeriği üzerinde tam editoryal kontrol.
 • Basit bir DSLR veya telefonla çoğu zaman yapılabilir (hava görüntüleri için bir drone şart).
 • Profesyonel bir ekibe kıyasla nispeten düşük maliyetli.

Dezavantajları:

 • Doğru kaliteyi, açıları vb. elde etmede olası zorluklar.
 • Çok fazla deneme yanılma ile zaman alıcı olabilir.
 • Genel olarak, dikkate değer teknik beceri ve dijital medya bilgisi gerektirir.

YouTube’da ve başka yerlerde DIY videosu için çok sayıda nasıl yapılır kılavuzu vardır. Bir ekibin kendi ekipmanını kullanarak muhteşem bir emlak videosunu nasıl bir araya getirdiğine adım adım bir bakış sunar. Kesinlikle yapılabilir, ancak dikkat edin, birçok komplikasyon ortaya çıkabilir.

Yeni başlayanlar için, eğer DSLR kullanıyorsanız, yüksek kaliteli geniş açılı lenslere ve sabitleyicilere ihtiyacınız olacaktır. Onlar olmadan, izleyicilere düşük kaliteli görünen odaklanmayan ve titrek videoların riskini alırsınız ve bu da onları korkutur.

Düzenleme de çok önemlidir. Örneğin, genellikle bir evi sergileyen videoları gerçek daire veya emlak turunun sırasını yansıtacak şekilde düzenlemek istersiniz. Nihayetinde, ilgili araç ve teknolojiler konusunda bilgili değilseniz bir DIY videosunu doğru bir şekilde almak çok çaba gerektirir.

Profesyonel ve / veya önceden hazırlanmış video

Bunlar aslında dahili olarak değil, üçüncü parti şirket, ajans veya bireyler tarafından üretilmesiyle birleştirilen video türüdür. Profesyonel video, emlağınızın özelliklerinize göre çekecek ve düzenleyecek özel videografçıların her türlü video çalışmasını kapsar.

Bir de hazır videolar vardır. Promo gibi bazı hizmetler, özellikle sosyal medya için tasarlanmış olanlar olmak üzere, özelleştirilebilir ve emlak videolarına dahil edilebilecek stok klipler sunar. Promo bu amaçla, farklı sosyal medya platformları için doğru en boy oranını elde etmeyi kolaylaştırır (ör. YouTube için geniş ekran, Instagram için kare vb.).

Avantajları

 • Deneyimli profesyoneller tarafından yapılır.
 • DIY videodan daha az zaman alıcı.
 • Farklı kullanım durumları için son derece özelleştirilebilir.

Dezavantajları

 • Video içeriği üzerinde çok fazla kontrol sahibi değil.
 • Potansiyel olarak pahalı.
 • Stok görüntüleri orijinal çekimler kadar çekici olmayabilir.

Gayrimenkul videoları nerede yayınlanmalıdır?

Mülk videoları genellikle çok kanallı pazarlama stratejilerine dahil edilir. En yaygın kanallardan ikisi:

Sosyal medya

Gayrimenkul profesyonelleri Instagram, Facebook ve YouTube gibi sosyal ağlarda her yerde bulunur. Yukarıdaki bazı YouTube kliplerini paylaştık, bu yüzden bu platformdaki bir videonun nasıl görünebileceğine dair bir fikir edinmek için Instagram’dan bir tanesine bakalım.

Havadan görüntüleri kullanıyor ve daha sonra rehberli bir tura ilerliyor. Desteklenen müzik parçası zararsız ama yatıştırıcı ve kamera çalışması çok kararlı. Son olarak, altyazıda iletişim bilgileri ve yüksek arama görünürlüğü için birçok hashtag bulunur.

Emlak web siteleri

Daha önce çevrimiçi bir mülk aradıysanız, ya sahibinden.com, emlakjet.com veya zingat.com kullanmışsınızdır. Bu sitelerin hepsi, izleyicilere video ve sanal turlar yerleştirme olanağı sunarak izleyicilere emlak hakkında daha iyi bir fikir verir ve gayrimenkul pazarlamasına yardımcı olur.

Sosyal medya ve emlak sitelerinin yanı sıra, videolar e-posta pazarlamasına (haber bültenleri gibi) ve web sitenize de dahil edilmelidir.

Videonuz ne kadar olmalıdır?

Bu gerçekten aşağıda tartışacağımız video türüne bağlıdır. Bununla birlikte, bir kural, görüntüleyenlerin bir evin özelliklerini ele alırken dikkatini çekmek için çoğu gayrimenkul videosunun iki ila altı dakika arasında olması gerektiğidir. Uzunluk, söz konusu siteden veya sosyal medya platformundan gelen kısıtlamalara bağlı olarak da değişecektir.

Ne tür gayrimenkul video içeriği oluşturmalısınız?

Sinema gibi, gayrimenkul videosunun da bir dizi farklı türü vardır. Belgesel veya drama yerine, rehberli tur ve müşteri yorumu gibi türleri vardır.

Belirli bir emlak satış listesine eşlik edecek şekilde tasarlanmış bir video neleri içermelidir?

Adres, boyut ve temsilci iletişim bilgileri gibi bilgilere ek olarak odalarına ve ilgili özelliklere göz atmak (veya rehberli tur) dahil olmak üzere mülkün genel görünümü.

Dikkate alınması gereken ilgili geliştirmeler: Havadan görüntüler, metinsel bindirmeler (örn. Yukarıdaki bilgileri hızlı bir şekilde iletmek için), arka plan müziği, anlatım, lokasyon işaretçileri, AR / VR (çoğunlukla turlar için).

Bu lüks emlak klibi iyi bir liste videosu için tüm kutuları kontrol eder. İki dakikadan biraz daha az bir sürede, tesisin iç ve dışını gösterir, bir ailenin gerçekten çektiği bol miktarda çekim yapar. Havadan çekimler güzel kapsama sağlar ve sonunda ilgili iletişim bilgileri.

Referans videosu nedir?

Bir emlak acentesinin önceki alıcıları ve satıcıları veya iş adamları referanslarını veya onlarla röportajlar içeren bir video.

En azından neleri içermelidir: Orijinal ve olumlu görünen iyi düzenlenmiş, alakalı bir referans olmalıdır.

Dikkate alınacak geliştirmeler: Soru-Cevap oturumları, fon müziği, satın alınan / satılan mülkün iç ve havadan görüntüleri.

Bu referansta, bir Colorado emlakçı çok sayıda müşteriden olumlu referanslar almaktadır. Her biri farklı bir ayardır, ancak düzgün düzenleme bir sahneden diğerine sorunsuz bir geçiş sağlar. Arka plan müziği de canlıdır, mesajların genel pozitifliğini güzel bir şekilde tamamlar.

Gayrimenkul Danışmanı / Emlakçı tanıtım videosu nedir? 

Belirli bir aracıya, nasıl ve nerede faaliyet gösterdiğine ve alıcıların ve satıcıların neden onlarla birlikte çalışması gerektiğini gösteren bir video.

En azından neleri içermelidir: Doğrudan kitleye hitap eden ve onları rakiplerden ayıran özellikleri ve neden iletişim kurmayı düşünmeleri gerektiği konusunda ilgili bilgiler veren bir uzman yer almalıdır.

Dikkate alınması gereken ilgili geliştirmeler: Havadan görüntüler, müzik, stok video.

Aşağıdaki video bu tanıtım tipine örnek niteliğindedir. Kameraya doğrudan hitap ediyor, hizmet ettiği yerel bölgeleri anlatıyor. Videoda müşterileri evrak işlerinde ustaca yönlendiriyor ve dert etmemeleri gerektiğini anlatıyor.

Tavsiye videosu nedir?

Alıcı ve satıcılara gayrimenkul işlemlerinde nasıl gezineceği konusunda rehberlik sunan bir emlakçı videosudur.

Tavsiye videosu en azından neleri içermelidir? Sık sorulan sorulara cevaplar ve çeşitli sorular ve çözümler.

Dikkate alınacak ilgili geliştirmeler: Grafikler, görüntüleyen tarafından gönderilen sorular.

Bir ev almak veya satmak karmaşık bir süreçtir. Hangi kredinin, hangi bankadan kullanılacağı, ne zaman satılacağı ve çarpıcı bir teklifin nasıl yapılacağı ile ilgili çok sayıda olası komplikasyon vardır. 

Aşağıdaki videoda belirtilenler gibi bu tür sorunları ele alan tavsiye videoların nasıl hazırlaması gerektiğine dair iyi bir örnek var.

Bir konut satın almak ya da satmak yüksek riskli bir süreçtir. Ancak emlağı sergileyen keskin hazırlanmış video avantajı ile bu işlemler çok daha kolay hale getirilebilir.

Emlak videolarınızı oluştururken ve paylaşırken, burada yer alan örneklerin ötesine geçmekten korkmayın. İster DIY (kendin yap) ister profesyonel bir ekipten olsun, yaratıcı video yapımı, önemli bir müşteriyi ulaşırken belirleyici olabilir.

 

RAWY / Video Üretmenin En Kolay Yolu

0

Post-prodüksiyon, masaüstü video ve animatikler için endüstriyel bir program olan Adobe After Effects, reklamcılık, prodüksiyon ve markaların ihtiyaçlarını teknik olarak iyi karşılayan en yaygın sektörel yazılım ancak ciddi sorunları da barındırması özellikle hız, zaman ve bütçe açısından zarar yaratabiliyor.

Basitçe sürecin işleyişi genellikle şu şekilde:

Markanın talepleri doğrultusunda ya da ajansın önerisiyle bir tasarım oluşturulur. Bu tasarım sosyal medyada kullanılacak bir içerik için de olabilir dijital ekranlarda ya da web sitelerinde banner olarak kullanılacak bir tasarım da olabilir. Hatta Youtube’a özel bir içerik için hazırlanacak bir tasarım da olabilir. Tasarım ve gerekiyorsa storyboard onayları sonrasında iş motion designer’a ya da bu konuda deneyimi olan bir Art Director’e gider ve Adobe After Effects programı üzerinden ihtiyaca uygun video oluşturulur. 

Diğer taraftan bu senaryo hem tasarımın olduğu hem de var olan bir reklam filminin kullanılacağı farklı alternatifleri de barındırabilir.

Ancak, bu tarz yazılımların performansı çalışmanın yapıldığı bilgisayarın donanımı ile doğrudan ilişkilidir ve aynı anda genellikle tek bir proje için export/render almak mümkündür. Bazen 100.000 TL’lik iyi bir donanıma sahip olduğunu düşündüğümüz sistemlerde dahi export/render işlemi saatlerce sürebilir.

Tüm bunların yanında alınabilecek sistem hataları, gelecek revizyon talepleri ise süreci daha da uzatmakta ve zaman/maliyet olarak geri dönmektedir.

Özellikle büyük prodüksiyon çalışmaları için günümüzde render farm adında yeni sayılabilecek bir sektör bile oluşmuş durumda ve her geçen gün bu alanda talepler artıyor.

Şu an global ekosistemde pazarın büyüklüğü yaklaşık 3 Milyar USD.

Peki Rawy sorunu nasıl çözüyor?

Şu an özellikle küçük ve orta ölçekteki işletmeler için hazır şablonlar üzerinden belirli sınırlar içerisinde videolar oluşturabildiğiniz platformlar mevcut. Yine After Effect proje dosyalarınızı çalıştırabileceğiniz ve arka planda sunucularda Adobe After Effect programının çalıştığı ve geleneksel sürece benzer -sıraya al/render işleminin bitmesini bekle- platformları da mevcut.

Rawy ise tamamen cloud based bir platform yaratarak bu sorunu çözüyor ve After Effects gibi bir 3. parti yazılıma ihtiyaç duymadan, en önemlisi kullanıcıların onay/revizyon süreçlerini de platform üzerinden yönetebilmelerini ve çok kısa sürede Adobe Photoshop dosyalarını yükleyip video çalışmalarını oluşturabilmelerini sağlıyor. Ayrıca var olan bir reklam filmini ya da videolarını da özgürce kullanabilecekleri bir alan yaratıyor.

Böylece hem revizyon hem de yazılım/donanım kaynaklı performans gecikmelerini minimuma indirerek zaman/maliyet açısından kullanıcılara önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Ayrıca yüklenen tüm tasarım, font, ses, video dosyaları ile daha önce yapılan çalışmalar kullanıcıların yeniden kullanımına hazır şekilde depolanabiliyor.

Rawy’deki ürünü denememi sağlayan arkadaşlardan aldığım bilgiye göre; tüm bu özelliklerin içinde bulunduğu E-ticaret için özel bir ürünü daha geliştiriliyo. Bundaki amaç, yapay zeka desteği ile kreatifi ve dolayısıyla içeriğindeki ürünleri de performansa göre karar alıp değiştirebilecek bir teknolojiyi kurgulamak.

 

Web Semineri (Webinar) Nedir? Nasıl Yapılır?

0

Web seminerleri (webinar), yeni müşteri adayları kazanmak ve mevcut müşterilerinizle iletişim kurmak için güçlü bir video pazarlama aracı olabilir. Ancak ilk web seminerinizi (webinar) ayarlamak biraz zor olabilir. Sonuçta, canlı etkinliğinizin aksamadan gerçekleşmesini sağlamak için birçok hareketli parçayı koordine etmeniz gerekiyor.

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Korkmayın!

Başarılı bir web seminerine ev sahipliği yapmak için atmanız gereken her adımda bazı teknik ipuçlarını ve püf noktalarını teknik yöneticiden ve takip etmeye kadar bir araya getirdik.

1. Lojistik işlerinizi garantileyin

İlk önce ilk adımlar: Web seminerinizi tanımlayın; arkasında kim var? Ne? Ne zaman? Nerede? ve Neden? Bu temel sorulara verdiğiniz cevaplar aynı zamanda aşağıdakileri bulmak anlamına gelir:

Konu: Web semineriniz ne tür bir içeriği kapsayacak? Mevcut veya gelecekteki pazarlama kampanyalarınızdan herhangi biriyle ilişkili olacak mı?

Konuşmacı (lar): Web seminerinizi yalnız mı sunacaksınız yoksa görüşme tarzı bir tartışmaya mı ev sahipliği yapacaksınız?

Tarih: Web semineri ne zaman gerçekleşecek?

Platform (lar): Kayıtları toplamak için hangi platformu kullanacaksınız? Canlı etkinliğe nasıl ev sahipliği yapacaksınız?

İPUCU ⇒ GoToWebinar veya Zoom gibi servislerin sağladığı standart açılış sayfasını kullanmak yerine, ekibinizin kendi sitenizde oluşturduğu bir açılış sayfasına üçüncü taraf bir kayıt formu eklemeyi düşünün. Bunu yapmak, marka stilinize uyan benzersiz bir kayıt deneyimi oluşturmanıza olanak sağlar.

2. Takım koordinasyonu

Yukarıdakileri tamamladıktan sonra işe başlama zamanı! İlgili tüm taraflarla bir başlangıç ​​toplantısı organize edin. Bu toplantı, sunum yapan kişileri, paydaşları ve tüm tanıtım varlıklarını hazırlayan kişileri (yazarlar, tasarımcılar, geliştiriciler ve pazarlama ekibi gibi) ve dağıtacak bireyleri içerir. Başlama sırasında, herkesin konu ve zaman çizelgesiyle aynı hizada olduğundan emin olun. Sonra en iyi tanıtım stratejisini ve mesajlaşmayı tanımlamak için birlikte çalışın.

İPUCU ⇒ Mesajı mümkün olan en geniş kitleye ulaştırmak için bir promosyonlar karışımı en iyisidir. Kayıt sayfanıza gitmek için sosyal gönderilerden, e-posta kampanyalarından ve blog yazılarından yararlanmayı düşünün. Ortak kuruluşlarınızdan biriyle ortak sunum yapıyorsanız, izleyicilerine bu kanallar üzerinden de katılım sağlayabilirsiniz.

3. Tüm materyallerinizi oluşturun ve sonuçlandırın

Stratejinizi kilitledikten sonra harika web semineri içeriğinizi oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Sunum yapanlar için gerekli slaytların geliştirilmesi ve parçaların konuşulması anlamına gelir; ekibin geri kalanı tümü tanıtım varlıklarını oluşturmak için çalışmalıdır.

4. Canlıya alın

Web seminerinizi canlıya alma zamanı geldi! Katılımcılar ile geçirdiğiniz süreyi en üst düzeye çıkarmak için en iyi birkaç uygulama:

Sahneyi ayarlayın: Konuyu ve kendinizi tanıtarak başladığınızdan emin olun.

Örnekleri dahil edin: Sadece katılımcılarınızla konuşmayın. Kendi benzersiz deneyiminizi aktarmak için kendi deneyimlerinizden örnekler ekleyin.

Sorular için zaman ayırın: Web seminerinin sonunda bir soru-cevap (Q + A) oturumu için yaklaşık 10 dakika ekleyin. Ve e-posta adresinizin sunum slaydınızın son sayfasında bulunduğundan emin olun, böylece katılımcılar doğrudan sizi takip edebilir.

5. Takip

Web semineri sona erdikten sonra, katılımcılara katılımları için teşekkür eden katılımcılara bir takip e-postası gönderdiğinizden emin olun. Ve tüm katılımcı listesini satış veritabanınıza aktarın, böylece satış ekibiniz bire bir takip görüşmeleri yapmaya başlayabilir.

İPUCU ⇒ Takip e-postanıza web semineri kaydına ilişkin bir link ekleyin, böylece kayıt yaptıranlar kolayca tekrar izleyebilirler.

Ve bu kadar! Yukarıdaki adımları izleyerek, web seminerinizin başarısını sağlamış olacaksınız. Bu, etkinliğin sorunsuz çalışmasını ve mümkün olan en potansiyel müşterileri yakalamanızı sağlayacak.

 

TikTok Reklam Verme ve Pazarlama Stratejisi Nasıl Geliştirilir?

0

TikTok’un Reklam ve Pazarlama Dünyasındaki en hızlı büyüyen ve keşfedilmeyi bekleyen sosyal platformu!

İşletmeniz için özellikle genç nesilleri hedef aldıysanız ve henüz TikTok’u duymadıysanız, yaygaranın ne demek olduğunu anlamanın vakti geldi. Markanızı ve işlerinizi tıpkı Instagram, Facebook ve YouTube’da tanıttığınız gibi TikTok’ta da yerinizi almanın ve reklam vermenin zamanı geldi. Evet, abartılı reklama inanıyorsanız, o zaman işletmenizin bununla ilgilenmesi gerektiğini bilin. TikTok pazarlama, hemen şimdi başlamanız gereken oldukça önemli ve gerekli bir kavramdır.

Tüm dünyada 1,5 milyon indirilme rakamına ulaştı.

TikTok Nedir ve İşletmeler Neden Dikkat Etmeli?

TikTok, kullanıcılara eğlenceli videolar yapabilmeleri, izleyebilmeleri ve paylaşabilmeleri için birçok müzik ve diyalog seçeneği sunan kısa formlu bir video paylaşım uygulamasıdır. Musical.ly’ye benzer ancak kapsamı çok daha geniş olan ByteDance’a ait TikTok, kullanıcılara özel efektler, filtreler, telefondan doğrudan video yükleme ve daha birçok seçenek sunar.

Temel olarak bir video paylaşım sosyal ağ uygulaması olarak tanıtılan TikTok, 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcıya sahip. TikTok, 15 saniyelik müzik odaklı videolarda uzmanlaşmıştır ve burada gerçek yaratıcı zorluğu ortaya koymaktadır.

TikTok farklı ülkelerce destek aldı çünkü uygulamayı yerel izleyicilere tanıtmak için ünlülerin desteğini yaygın olarak kullandı. Ancak Instagram veya Facebook’un aksine, TikTok’un görüntülü reklam alanı bulunmuyor.

İşletmeler sadece etkileyici ve yaratıcı pazarlama için Tiktok’a girebilir veya TikTok’taki ünlüleri kullanabilir. Eğer bir işletme organik olarak büyümek istiyorsa, kullanıcılar tarafından farkedilebilecek şekilde etkileyici videolar oluşturabilir, bunları etiketler. Ancak bu şekilde rakiplerle çekişmelere başlayabilir veya katılabilirler.

TikTok’u Kimler Kullanıyor?

TikTok genç kuşak veya Z jeneresyonu arasında çok popüler.

Kullanıcıların% 40’ı 16-24 yaş grubu arasında.

Çin’de Douyin olarak adlandırılan, 500 milyon aylık kullanıcısı var ve bunların % 75’i 18-35 yaş grubunda.

TikTok kullanıcılarının% 40’ı Çin dışından.

Uygulama indirme işlemlerinin% 25’i Hindistan’daki TikTok’a ait.

ABD’de ise 80 milyon kez indirildi.

Tüm dünyada 1,5 milyon indirilme rakamına ulaştı.

Bu şaşırtıcı rakamlar TikTok pazarlamasının kadar önemli olduğunuz size açıklıyor olsa gerek.

TikTok Nasıl Para Kazanır?

1- Tik Tok Marka Ortaklığı

TikTok, uygulamada kampanya başlatmak için şirketlerle işbirliği yaparak para kazanıyor. Yeni bir film ya da yeni bir film olsun, şirketler TikTok’a ürün tanıtımları için bir temel oluşturabilirler.

2- Uygulama içi satın alma işlemleri

İçerik izleyiciler, canlı akış videolarına tepki vermek için TikTok’tan para ve çıkartma satın alabilir. Ayrıca, popülaritesi ve indirilen sayı, pazardaki değerini artırmak için yeterlidir.

TikTok’un Faydası Nedir?

TikTok platformunu izleyicilere bağlamak için kullanan markalar, bu sosyal medya platformunun artan popülaritesi sayesinde iyi bir satış dönüşümü sergileyebilir.

Gençleri hedef alan işletmeler için, TikTok mutlaka yerinizi almanız gereken bir yerdir.

TikTok, moda, sağlık, fitness, müzik ve dans gibi sanatlar, otel ve odalar gibi konuk ağırlama, yemek, eğitim vb. hizmetleri ürün ve hizmetler sağlayan işletmeler tarafından kullanılabilir.

TikTok etkileyicileri (influencers)  ile olan ilişki, hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olur.

TikTok reklamları herhangi bir yeni ürün lansmanı için en iyi platformlarından biridir.

Bu platformu kullanarak markanızı tanıtmak için TikTok marka ortaklıklığı yapılabilir.

TikTok İşe Uygun mu?

TikTok, diğer sosyal medya platformları gibi işletmeler için de iyidir. Platforma bağlı bir izleyici kitlesi var ve eğer işiniz genç nesle hitap eden bir segmente giriyorsa, TikTok reklamcılığı markanızı tanıtmanız için gerçekten en iyisi olacaktır.

Müzik, sağlık, fitness, yemek, ağırlama, film, sanat, moda vb. Bazı sektörler için en iyi sonucu verir. Ancak B2B modeli ve finansal hizmetler için pek uygun değildir.

TikTok’ta İşimi Nasıl Geliştiririm?

Yaratıcılık ile satış yapın!

TikTok, yenilik, yaratıcılıkla ve komik olmakla ilgili. Kısa, tatlı ve hafif videolar yaratın. Moda işinizi veya hizmetinizi tanıtmak istiyorsanız, TikTok’ta herkes için yer var.

İpuçlarına, sonuçlara vb. ilişkin kısa videolar oluşturun. Gizli video çekebilir veya dudak senkronizasyonu yapabilir veya ünlü film şarkılarıyla dans edebilirsiniz. Hangisinin işe yaradığını ve iyileştirilmesi gerektiğini deneyerek analiz edin. Kısacası, TikTok aracılığıyla yapılacak çok şey var.

Hashtag üzerinden kazanım yaratın

TikTok’taki trend, hashtag’leri ve tanımları akıllıca kullanmaktan geçer. İşletmeler, ürün ve hizmetlerine uygun hashtagları tanımlamalıdır. Trendin bir başka yolu da kendi yeni etiketinizi oluşturmak, yeni ürün lansmanlarını söylemek ve kullanıcıları paylaşmaya teşvik etmek.

TikTok etkileyicileri ile işbirliği içinde markalı hashtag mücadelesi ön plana çıkmış ve en yüksek sayıda kazanımı elde etmiştir.

Guess bunun en güzel örneklerinden birini #InMyDenim hashtag’i ile geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirdi.

Topluluk aracılığıyla kitlenize erişin

Bahsettiğimiz gibi, şirketlerin ve işletmelerin doğru hashtagleri tanımlayan izleyicileri takip etmeleri ve bunlarla ilgilenmeleri çok önemlidir. Gelişmekte olan müşterilere yorum yaparak, beğenerek ve onlara ulaşarak eğilimli hashtag topluluğuna katılın.

Benzersiz bir hashtag mücadelesi oluşturmak ve diğer TikTok kullanıcılarını bu aynı hashtag’ı kullanarak katılmaya ve video oluşturmaya teşvik etmek, TikTok’u markalar için tanıtmanın en iyi yollarından biridir.

TikTok Etkileyicileri (influencers) ile Tanıtın

Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, etkileyicileriyle TikTok marka ortaklığı işletmelerin ürünlerini amaçlanan demografiye pazarlamasına yardımcı oluyor. Büyük şirketlerin çoğu, pazarlama kampanyalarını yürütmek için TikTok sponsorlarını kullanıyor.

 

Sağlık Kuruluşları ve Hastaneler için Video Pazarlamanın Geleceği

0

Cisco’nun Visual Networking Index araştırmasına göre, çevrimiçi (online) trafiğin % 80’inden fazlası 2022 yılına kadar video içeriği olacak.

Peki hastaneler, estetik merkezleri, sağlık kuruluşları bu gelecek olan değişim için hazır mı?

Hem ücretli hem de organik arama etkinliğinden daha fazla trafik ve dönüşüm elde etmenize yardımcı olacak web sitenizde önceliklendirmeniz gereken en etkili değişikliklerin birkaçından bahsedeceğim.

Video içeriği, bir hastanenin sunulan farklı hizmetleri vurgulama, hasta hikayelerini paylaşma ve aldıkları bakım ve tedaviyle ilgili geri bildirimleri paylaşma açısından önemli bir değer sunar. Bu tür bir içeriği video formatında sunmak, tüketicinin seçim sürecini etkilemeye yardımcı olabilir. Özel bir sağlık hizmeti deneyiminin katma değerini gösterebilir.

Bunu akılda tutarak; sağlık kuruluşları, yakında çıkacakları dijital pazarlama eğilimlerinin üzerinde durmak için,  web sitelerinde video içeriğini kullanmaya başlamalılar. Olmasa bile hemen içerikler üretmeye başlamalılar.

İnsanlar internette ne arıyor?

 • Detaylı doktor profilleri
 • Ayrıntılı prosedür bilgisi
 • Güçlü hasta referansları

Hal böyle olunca, ilk önce tanıtmanız gereken kısım tıp diplomalarının ardındaki insanları yani doktorlarınızı tanıtmak

Sizin için aday ya da potansiyel olan hastalar, doktorlarla istişarelerde bulunmadan önce güven verecek uzman doktorları araştırıyorlar. Sağlıklarını bir cerrahın ellerine teslim etmeden önce, hastalar konsültasyon öncesi doktorları tanımak istiyorlar ve bu yüzden önceden bir güven duygusu kazanmak için olabildiğince fazla araştırma yapıyorlar.

Bu, videonun en kullanışlı olduğu noktadır.  Doktorların kişiliğini kısa bir soru-cevap tarzı video ile göstermeleri; haslaların doktorların kişiliğini ve yeteneğini anlamada fırsat sunar. Doktor profili ve birkaç sayısal istatistiki bilgi ile de bu videolar kuruluşunuzu potansiyel hastaların kararlarını etkilemesine yardımcı olabilir.

Potansiyel hastalarınızı eğitin

Prosedür ve bilgi videoları, olası bir tedavi işlemin nasıl yürüdüğünü adım adım görsel ve sözlü olarak açıklayabilir.  Bu potansiyel hastaların korkularını veya belirsizliklerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca daha fazla bilgi sahibi olan potansiyel hastaların, öğrendikleri bilgilere dayanarak gerçekleştirmelerini istediğiniz eylemde bulunma olasılıkları daha yüksektir.

Yeni bir hizmet sunmayı mı planlıyorsunuz? Öyleyse, yeni tedavinizin yararlarını veya sürecini etkin bir şekilde göstermek için web sitenizdeki video içeriğini oluşturun ve kullanmayı deneyin. Bunu ayrıca ücretli Facebook, Youtube, Instagram gibi sosyal medya alanlarında, e-posta pazarlaması gibi diğer dijital platformlarda da kullanılanın.

E-posta pazarlama ipucu:

Bir e-postanın konu satırında “video” kelimesini kullanarak, açılma oranlarını % 19, tıklama oranlarını% 65 artırabilir ve üyelikten ayrılmaları oranını % 26 oranında azaltabilirsiniz.

Hasta geri bildirimlerinizi yükseltin!

Kardiyoloji veya ortopedi gibi bir hizmet alanını hastalarınızın kendisinden daha iyi tanıtmaya kim yardımcı olabilir? Görüş videoları, insanların tedavi veya hastane  hakkında bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olabilir.

Duygular ve deneyimli hasta samimiyeti yazılı içeriğe göre video ile çok daha etkili bir şekilde aktarılabilir. Bu nedenle, gerçek bir hastanın video içeriğini kullanarak yaptığı tedavi yolculuğunun içeriğini keşfetmek, potansiyel hastaları gerçek yaşam öyküleriyle hastanenize veya kliniğinize duygusal olarak bağlanmalarını sağlamanın güçlü bir yoludur. Bu duygular muhtemelen bir harekete bir rezervasyona yol açacak ve bu büyük olasılıkla bir dönüşümle sonuçlanacaktır.

Bu hasta ile olan ilişkilerinizi beslemenize yardımcı olabilir ve hastanenizi seçme ya da bir rakip üzerinde uygulama yapma şanslarını artırarak potansiyel hastalarınızın akıllarında en üst düzeyde kalmanıza yardımcı olabilir.

Video SEO ipucu:

Videolar giderek daha popüler bir içerik biçimi haline geldiğinden, arama motorlarının video içeriğini diğer içeriklerden daha en üst konumunda gösterme olasılığı daha yüksektir.

Peki, videolar ücretli ve organik aramadan nasıl yararlanıyor?

Video içeriği, açılış sayfalarından e-posta pazarlamasına kadar, potansiyel hasta deneyimine kişiselleştirme unsurları eklemekten, güven oluşturmaya yardım etmeye ve şirketinizin ne olduğunu daha derinlemesine anlatmayı sağlamaya kadar tüm pazarlama stratejinizin içine dahil edilmeye başlamalısınız. 

Tüm bu video içerik türlerini web sitenize dahil etmek, ücretli ve organik aramadan etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Sunduğunuz hizmetlerin her biri hakkında çok sınırlı veya metin ağırlıklı bilgileriniz varsa, kullanıcılar, aradıkları yanıtları bulamadıkları için başka yerlere  hatta genellikle rakip web sitelerine yönelebilir. Potansiyel müşterileriniz, normal düz metinlerle hastaneniz hakkında genel bir izlenim toplarken, ilgilendiği bir işlem veya tedavi hakkındaki bir video ile ihtiyaç duydukları bilgileri hızla edinebilirler.

Bir Google araştırmasına göre; bir ankete katılan 700 sağlık yöneticisinden müşterilerin tamamının ürün tanıtımlarını görmek için video izlediğini gösterdi. İzlemenin ardından% 79’u web sitesinde gezinmeye devam etti ve% 63’ü öğrendikleri bilgiler hakkında başkalarıyla konuştu. Bu nedenle, videolar içeren açılış sayfaları, kullanıcılar ilk temas noktalarında bilgileri bulabildiklerinden daha yüksek dönüşüm oranları üretme eğilimindedir.

Hastaneler ve sağlık kuruluşları için hazırlanmış bir kaç video örneği;

Video Pazarlamacılar ve İşletmeler için Marka Videosu Hazırlama Rehberi

0

Günümüzde, zamanımızın çoğunu ekranlara bakarak geçiriyoruz. YouTube, Facebook, Instagram, Netflix ve diğerleri…
Bu da izleyiciler açısından doymak bilmeyen bir iştah oluşturuyor. Ancak, izleyiciler orada olsa da, bir markanın insanların dikkatini çekip rakip ürün ve hizmetler arasında öne çıkması zor olabilir

Neyse ki, istatistiki rakamlar yüksek kaliteli bir marka videonun kesinlikle başlamak için harika bir seçenek olduğunu öne sürüyor. Bildiğiniz gibi, video içeriği başarılı bir online pazarlama stratejisinin en önemli bir parçasıdır.
Biz insanlar görsel varlıklarız. Video ile daha hızlı bağlantı kurarız. Bu formatta sunulan bilgilerin beynimizde işlenmesi daha az çalışma gerektirir. Bu ayrıntı tüm markalar için oldukça önemli olmalıdır. Bu videolar müşterilerle/izleyicilerle güçlü ve özverili ilişkiler kurmaya yardımcı olur.

Ama bir marka videosunu yüksek kaliteli ve işe yarar yapan nedir? Daha da önemlisi, videonuzu daha efektif ve başarılı hale nasıl getirirsiniz ve bundan pazarlama olarak en üst seviyede yararlanırsınız.

Marka Videosu ve Kurumsal Video Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, marka bilincini oluşturmak için tasarlanmış bir tür video içeriğidir. Şirketinizin marka kimliğini ve bilinirliğini büyütmek için mükemmel bir araç olarak düşünebilirsiniz.

Markalı içerikleri, izleyicilerin işinizi ve ürünlerinizi olumlu duygularla ilişkilendirirken, tanımalarını ve hatırlamalarını sağlar (en azından doğru yapılırsa!) Ve satış yapma önceliği ile tasarlanmadığından, ürününüzün yararları yerine markanızın değerlerini önemser .

Marka Videoları İşiniz İçin Neden Önemli?

Marka bilinci oluştururken, markanızın verdiği güven bunun önemli bir parçasıdır. Marka güveni ana satın alma karar faktörlerinden biridir.

Neyi, neden en iyi yaptığınızı söylemek yerine, izleyicilerinize işinizin temel değerlerini, otantik doğasını göstereceksiniz. Markanızın video izleyicilerinizin zihinlerinde tutunmasını ve sadakatini artırmasını organik olarak bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Markalı içerik aynı zamanda çok yararlı dijital pazarlama alanı sunar: paylaşılabilirlik ve geniş kitle çekiciliği. İyi hazırladığınız bir video, markanızın daha geniş bir izleyici kitlesini çeker ve içeriğinizi paylaşmalarını sağlar ve farklı potansiyel müşterilerinizin bu videoların bulmalarına neden olur. Web sitesi veya mağazanızın trafiği ve sonuçta markanızın değeri artar.

Video Markası Buzz’ı Nasıl Oluşturursunuz?

Bu tür videolar, işinizi insanlaştırmaya ve güvenilir görünmesini sağlayacak bir hikaye anlatır.
Söylediğimiz gibi, markalı içerik, izleyiciyle bağlantı kurmak için nihai kaynak olarak duyguları kullanır. Ancak bunun gerçekleşmesi için hikayenizi doğru şekilde anlatmanız gerekir.

Temel unsur, izleyicinizi heyecanlandıran ve sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmek istemelerini gösteren bir video içeriği oluşturmaktır. Marka bilinirliği yaratarak, seyircilerinizin zihinlerinde uzun süre kalmak, onların geri dönmeleri için çok önemlidir.

Etkili Marka Videolarının Hazırlanması

Herhangi bir videonun yapımındayken, birinci sınıf görsel sunum, yaratıcılık gibi bazı temel şeyler vardır. Ancak bunun dışında marka videoları için göz önünde bulundurulması gereken üç husus daha vardır.

Hikaye Anlatma: Daha önce bahsettiğim gibi markalı video içeriğinin izleyiciyle bağlantı kurması çok önemlidir. Tüketiciler sadece markalara güvenmezler, arkalarındaki insanlara da güvenirler. Bu nedenle, işinizin insani yönünü göstermeniz, video izleyicilerinize bu gerekli güveni verecek önemli bir faktördür. Bu yüzden onlarla anlamlı ve özgün bir ilişki kurmayı hedeflemelisiniz. Bunu samimi ve derin bir şekilde gerçekleştirmenin aracı mı?

Sizi ve marka değerlerinizi temsil etmek için güçlü duygularla yönlendirilen çok yönlü bir hikaye anlatın. Hikaye anlatımı ile işinize kişilik katabilirsiniz, bu da izleyicinizin aklında olumlu bir görünüm ortaya çıkmasına neden olur.

Marka Sesi: Marka bilincini oluşturmayı hedeflediğinden, “marka içi” bir his yaratmaya odaklanmak da önemlidir.

İzleyicilerinizin sizi ve temsil ettiğiniz olumlu duyguları tanıması gerekir. Bu nedenle, kimliğinizi güçlendirmek için mevcut her kaynağı kullanmayı ve tasvir ettiğiniz temel ilkelerle tutarlı olmayı unutmayın. Örneğin, renkler belirli ruh hallerine karşı tutumları etkileyebilir ve hatta satın alma kararlarını değiştirebilir. Kitlenizi etkileyebilir ve potansiyel müşterileriniz üzerinde olumlu bir izlenim bırakabilir. Bu nedenle şirketinizin kimliğini vurgulamanın oldukça etkili bir yolu da marka logonuz ve renkleriniz gibi tipik görsel dil öğelerini kullanmaktır.

Bu konuya giren diğer bir kritik yön de seslendirmedir ve önemli bir unsurdur! Uygun bir ses seçmek, mesajınızı güçlendirmenize, güven ve tanınırlığınızı artırmanıza yardımcı olur!

Değer Verin: Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey, videonuzun potansiyel müşterilerinize değer vermesi gerektiğidir. Hedef kitlenize ilgiyi çekecek kadar ilgi çekici olması gerekir, ancak bir kez sahip olduğunuzda, bu ilgiyi sağlamlaştırmanız ve geliştirmeniz gerekir.

Hepsi Birlikte Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki videolara göz atın ve kısaca nasıl çalıştıklarını gözden geçirin.

Bu örnekler, onları süper etkili kılan üç farklı yaklaşıma sahiptir.

 

“Perspektif” – Apple

Apple gibi bir markanın kendini tanıtıcı bir giriş yapmasına veya işlerinin neyle ilgili olduğunu açıklamasına gerek yok. Bununla birlikte, kendilerini farklı kılan tek değeri pekiştirmeye devam ediyorlar: YENİLİK. Apple, bu video ile doğrudan izleyiciyle konuşuyor ve onları yaratıcılık, öncü düşünce ve hepsinden önemlisi farklı olma cesaretleriyle ilgili güçlü bir mesajla zorluyor. Her şey şirketi temsil eden bir estetik altında bir araya geliyor: Süper basit ama sofistike görseller, logo renkleri

“Neden Starbucks Kahveyi Karıştırıyor?” – Starbucks

Dünyadaki en büyük kahve zincirlerinden biri olan Starbucks, bu video ile ilgili belirli bir duyguyu aktarmayı seçti: TEKLİK. Starbucks’ın en önemli değerlerinden birisi kahve karışımlarıdır ve şirketi sıradan rakipleri arasında öne çıkaran kavramdır. Ve onlar takipçileri ile empati yaratmaya yardımcı olan animasyonlu bir video ile  harmanlarının ardındaki hikayeyi anlatıyorlar!

“Çılgın Rüya” – Nike

Geçen yıl, “Just Do It” ünlü markası bu videoyu başlattı ve anında dünya çapında bir sansasyon yarattı. Bununla beraber, herkesle temas eden ilham verici ve dokunaklı bir mesajın nasıl verileceğini gösterdiler. Spora ilgi duymayanlara bile! Bir kez daha, mesajının gücü (ihtimal ne olursa olsun büyük düşünmek) senaryo ve anlattıkları hikayedir. Nike, bu videoda temsil ettiği değerleri aktarıyor ve izleyicisine çok duygusal bir konuşma yoluyla anında iletişim kurulmasını sağlıyor.

Marka Videoyu Ne Zaman Kullanmalısınız?

İnsanlar sizi tanıyor ve işinizin güçlü yönlerinin farkında olabilirler. Bu nedenle, bu tür video içeriği daha  ve güvenilir ilişkiler kurmak ve markanıza olan bağlılıklarını güçlendirmek için mükemmeldir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, marka videolarını her zaman sosyal medya reklam stratejilerinde uygulamaya çalışmalı ve ayrıca PR kampanyalarınızda kullanmayı düşünmelisiniz.

Dikkate alınacak bir kaç konu daha!!

Marka içeriğiyle, marka kimliğinizi iletmek, parlatmak ve hedef kitlenizin gereksinimlerini karşılamak arasında doğru dengeyi sağlamak esastır. Bu videolar yalnızca yüksek oranda hedeflenmiş olmanın yanı sıra orijinal ve eğlenceli de olur!

Bu nedenle, tavsiye olarak kendi marka videolarınızı oluşturmak için hazırlayacağınızda kullanışlı olabilecek birkaç ipucu içeren bir liste:

Aşırı derecede tanıtım yapmamalısınız: Tanıtımını yaptığınız markanız ve herkese ürününüzün en iyisi olduğunu söylemek istediğinizi biliyoruz. Ama bunu çok açık bir şekilde yapmayın çünkü kimse palavra sevmez!

Çok uzun sürmemeliler: Farklı faktörlere bağlı olarak değişebilse de – videonuzu kullandığınız mesaj, hedef kitleniz – dikkat her geçen saniyede azalma eğilimindedir. Bir marka videosu için ortalama ve uygun uzunluk genellikle 60 saniyenin altındadır.
Profesyoneller tarafından yapılmalıdır. İnsanlar videoları severler, ancak bir pazarlama ortamındaki her türlü video sanat eseri değildir.

Göze çarpmak istiyorsanız,iyi bir izlenim bırakmanız gerekir. Bu yüzden videonuzun kalitesi çok önemlidir. Ucuz ve hızlı alternatifler var, ancak marka için yapılanlar çoğu zaman çok umut verici sonuçlara yol açmıyor. Bu nedenle, beklentilerinizi karşılayabilecek ciddi ve profesyonel bir video şirketi bulduğunuzdan emin olmalısınız!

Sonuç olarak

Marka videoları yalnızca müşterilerinizle derin ilişkiler kurmak için değil aynı zamanda daha fazla potansiyel müşteri çekmek için de önemlidir. Niye mi? Çünkü markalaşma, şirketinizin hedef kitlenizin ürünlerinize yönelik taleplerini ayırt etmesine ve etkilemesine yardımcı olur.

Ayrıca, bir sonraki video stratejinizi planlamaya başlamak ve yanınızda çalışan harika bir ekip istiyorsanız, benimle temas kurabilirsiniz. En doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilirim.

Yeni Başlayanlar için Youtube’da Adım adım Reklam Verme

0

Markanıza güveniyorsunuz ve rakiplerinin arasından sıyrılarak daha fazla kişiye erişmesini istiyorsunuz. Harika bir video hazırladınız ve bunun hedef kitleniz tarafından görülüp markanızla daha çok etkileşim kurulmasını arzu ediyorsunuz. O zaman video pazarlamanın ve ücretli video reklamların değerini zaten biliyorsunuz. Eğer markanızın kategorisi dahilinde yüzbinlerce, milyonlarca izleyiciye sahip bir veya birden fazla influencer kankanız yok ise ücretli reklamlar olmadan, videonuzun hedef kitlenize ulaşamayacağını da biliyorsunuz.  Haydi başlayalım.

Video Reklam Nasıl Verilir?

Videonuzu Youtube, Facebook, İnstagram gibi ücretli reklamcılık platformlarına tanıtmak söz konusu olduğunda pazarlama stratejinizdeki birkaç parametreyi önceden tanımlamanız gerekir. 

– Gerçekçi bir hedef

– Müşterinin yaşam boyu değerine (LTV) dayanan bir bütçe 

– Hedef kitlenizin kim olduğu

Neyse ki, videonuzu YouTube reklamlarıyla, doğru zamanda tam olarak doğru hedef kitleye sunabilirsiniz. (Konumuz Youtube’da Adım Adım Reklam Verme olduğu için neyse ki Youtube…)

Youtube Reklam kampanyası kurulumunuzu olabildiğince kolay hale getirmek için, YouTube reklamlarınızı anında yayınlamanıza yardımcı olacak bir adım adım bir kılavuz hazırladım. Ayrıca bunu yaparken kendi markamı kullandım. Böylece reklamların herhangi bir küçük işletme için ne kadar kolay başlatılabileceğini görebileceksiniz.

Haydi, reklamın içine işleyelim.

Kampanya Kurulumu

1. Adım: Yeni Kampanya

Google Ads hesabınıza giriş yapın.

Kampanya sekmesine gidin ve yeni kampanya yaratmak için “+” butonuna basın. 

2. Adım: Video Hedefi

Hedefinizi burada seçersiniz. Hedefleriniz farklılık gösterebilir. Bu yüzden öncelikle ana hedefinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu web sitenizden satış, marka bilnirliğinin artırılması, uygulamanızın yüklenmesi vb. durumlar olabilir. Benim seçtiğim marka olan Soulmate’in ana amacı farkındalığı artırmak ve markayı yaymak olduğundan “Marka bilinirliği ve erişim” i seçiyorum.

3.Adım: Kampanya Türü

Konumuz video olduğuna göre kampanya türü olarak “Video” yu seçin. Bu hedefle birlikte Google, videomuzu kitle ölçütlerinizle eşleşen maksimum sayıda izleyiciye ulaştırır.

4.Adım: Kampanya Alt Türü 

Eğer markanızın reklamını 6 sn’de anlatabilecek durumda iseni burada Bumper’ı tavsiye ederim. Ancak konu bir yudum gazoz gibi şeyler değilse maalesef  6 saniyede bir şey anlatılamıyor. Özellikle yeni bir marka veya ürün ise.
Bundan dolayı markayı daha geniş anlatmak için u“Atlanabilir yayın içi reklam” ı seçiyorum ve “Devam” butonuna basıyorum.

5. Adım: Kampanya Ayrıntıları

Bu aşama, kampanya veya reklamınızla ilgili detayları belirttiğiniz kısım. 

5.1 Kampanya Adı: Kampanyanıa bir isim verin. Bu isim sizin yapacağınız farklı nitelikteki kampanyaları farklı isimlerle takip etmenizi sağlıyor.

5.2 Teklif Verme Stratejisi: Bu alanda farklı opsiyonlar olacak. Ben hedef olarak “Marka bilinirliği ve Erişim” seçtiğim için bana tek bir opsiyon gösteriyor. Bu da BGBM (Bin gösterim başına maliyet). Siz farklı bir hedef seçtiyseniz kendinize göre teklif verme stratejinizi belirleyebilirsiniz.

5.3 Bütçe ve Tarihler: Bütçenizi, günlük veya kampanya toplamı şeklinde belirleyebilirsiniz. Buradaki konu bütçe ve reklam verme süresinin arasındaki doğru orantı.

Süresiz bir kampanya başlatıp, günlük bütçe verirseniz kampanya nerede duracağını bilemeyeceğinden sizin için bir risk oluşturabilir. Ben, video reklamımı zaman içinde eşit bir şekilde dağıtacak şekilde günde 300 TL harcıyoruz ve standart dağıtım özelliğini kullanıyorum. Kampanya bitiş süresini 1 hafta olarak tanımlıyorum. Böylece 1 haftalık performansı inceleyip daha sonra ne şekilde devam edeceğime karar vereceğim. Günlük bütçenizi mümkün olan en kısa sürede harcamak istiyorsanız, hızlandırılmış dağıtım seçeneğini belirleyin.

Başlangıç ve bitiş tarihlerini, kullanılacak ağları (bizim durumumuzda, Youtube Videoları ve ortakları) ve tercih ettiğiniz dil ayarını seçin.

5.4 Ağlar: Reklamlar YouTube videolarında, kanal sayfalarında ve YouTube ana sayfasında gösterilebilir. Yayın içi reklamlar ve video discovery reklamları kullanabilirsiniz. Eğer Youtube dışındaki alanlarda da görünmesini itiyorsanız “Görüntülü Reklam Ağı’ndaki video iş ortakları” kısmını da işaretleyin.

Bundan sonraki “Reklam Grubu” kısmına kadarki kısımları aynen bırakabilirsiniz.

5.5 Reklam Grubu Adı

Oluşturduğunuz bu video reklama bir isim atayın.

5.6 Kullanıcılar

En önemli yerlerden biri de burasıdır. Cinsiyet, yaş, ebeveynlik durumu hane gelirine göre kriterler oluşturabilirsiniz. Soulmate 15 yaş üstü kadın kullanıcılara hitap ettiği için bu şekilde bir kullanıcı grubu seçiyorum.

5.7 Hedef Kitleler

Bu alanda kitle olarak belirlediğiniz kişilerin ilgi alanlarını seçiyoruz. Örnek; alışveriş bağımlıları…

5.8 Anahtar Kelimeler

Ürününüzü tanımlayacak anahtar kelimeleri belirliyoruz. Tıpkı Adwords gibi. Birden çok anahtar kelime belirleyebilirsiniz.

5.9 Konular: Reklamınız, ne tür bir içeriği barındıran sitede veya youtube içeriğinde yayınlansın istiyorsanız buradan seçeceksiniz. Bu alan oldukça önemli. Çünkü gösterim başına ücretlendirileceksiniz ve reklamınızın ilgisiz bir içerikte görünmesini istemezsiniz.

5.10 Yerleşimler: Reklamınızı çok spesifik bir sitede veya youtube video içerikte görünsün isterseniz, bu alanda tek tek belirtmeniz gerekiyor. Bunu ben boş geçiyorum.

4.11 Teklif Verme: BGBM başına ödeyeceğinizi teklifi buraya girmelisiniz. Herhangi bir tahminleme yapamıyorsanız herhangi bir ücret belirleyip, reklamınızın performansını izleyip, daha sonra optimize edebilirsiniz.

4.12 Video Reklamınızı Oluşturun: Daha önce Youtube’a yüklediğiniz videonun url’sini yapıştırın ve size sunulan boşlukları doldurun.
Video’da harekete geçirici bir buton yazın: “Hemen Al”  veya “İncele” gibi.
Tıklandığında yönlendireceğiniz ilgili web sayfasının url’ni yazın.
Kaydet ve Devam Et butonuna tıklayarak ilerleyin.

Artık reklamınızın tüm hazırlık aşamalarını geçtiniz. Youtube, kısa bir süre içinde reklamınızı onaylayacak ve yayına alacaktır. 

Sonuçları doğru bir şekilde ölçebilmeniz için bir UTM bağlantısı kullanmanızı öneririz. Web sitenizdeki belirli eylemleri izlemenize ve kampanyanızın ne kadar başarılı olduğunu belirlemenize yardımcı olur. Ayrıca, hangi kitlenin daha fazla satış ürettiğini, web sitenize daha fazla ilgi gösterdiğini ve size daha fazla gelir elde ettiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu kadar! Artık video reklamınızın ne kadar etkili olduğunu görmeye, ölçmeye ve analiz etmeye hazırsınız. Bu bilgiler parmaklarınızın ucundayken, video reklamlarınızı ve dağıtım çabalarınızı ölçeklendirebilir ve yatırımınızdan daha yüksek getiri sağlayabilirsiniz.

 

Nedir bu Yakult? Netflix’in Yakult ile ne ilgisi var?

0

Seul’de düzenlenen Dünya Yüzme Şampiyonasını izlerken organizasyon sponsorları ister istemez dikkatimi çekti. Zaten amaç ta bu ya…

Yakult diye bir marka. Hiç duymamışım! Meraktandır, Google’a yazma ihtiyacı duydum ve yoğurda benzeyen probiyotik bir içecek olduğunu öğrendim.

Bunun Netflix ile ne ilişkisi var diye sorarsanız; Google arama sonuçlarında karşıma çıkan Euronews’de yer alan bir haber alakayı gösterdi.

Başlık aynen şu şekilde:

“Netflix dizisi Yakult marka yoğurt satışlarını patlattı”

Haber’de; Netflix’de yer alan ‘To All the Boys I’ve Loved Before’ dizisinde Yakult’un sıklıkla kullanıldığı, daha öncesinde borsa’da %6 değer kaybeden şirketin, dizi sonrası %2,6 oranında değer kazanması yer alıyor. Üstelik dizide kullanılan içeğin adı ve markası hiç görünmeden bu başarıya ulaşılıyor. Tüketiciler ürüne özgü küçük şişesinden ve kırmızı kapağından ürünü tanıyorlar.

Dizi sonrası ABD’de talep öyle artıyor ki, şirket talebi karşılamakta zorlanmaya başlıyor. 

Influencer’ların da sıklıkla kullandığı ve Etkili bir reklam yöntemi olan “video içi ürün yerleştirmeyle” ilgili istatistiklere ve örneklere önümüzdeki yazılarda yer vereceğim. 

Kaynak:
https://tr.euronews.com/2018/09/03/netflix-dizisi-yakult-marka-yogurt-satislarini-patlatti

 

Gelecekte Video Reklam Sektörünü Etkileyecek 3 Tahmin

0

2018, video reklamcılığı için güçlü bir yıldı. Büyük markalar ve medya sahipleri videoya artan miktarda bütçe harcadıkça şirketleri arasındaki reklam harcamaları rekabeti de arttı.

ABD’de Appnexus’un devralınmasının ardından telekom devi AT&T, Google ve Facebook ile rekabet edebilmek için TV ve dijital video reklamcılığı için yeni bir pazar açmayı planladığını duyurdu. Walt Disney, tüm dijital videolarını ve görüntülü reklamcılığını yönetmesi için Google ile küresel bir ortaklığa girdi. 

Yani video reklam sektörü gayet sağlıklı ilerlemer göstermeye devam ediyor.  Ancak bu ilerleme hızı, markaların yetişmesi biraz zor görünüyor. Hala tüketicilere nasıl video reklamlarını nasıl sunmaları gerektiğini, ne zaman ve hangi içerikte hazırlanması konusunda almaları gereken uzun bir yol var. Hatta video reklamın gerekliliği konusundaki yaklaşımların da tam oturmadığını belirtmekte yarar var. 

Video reklamcılığına geleceğine ilişkin üç tahmin konuşuluyor:

 1. Netflix ve Amazon, reklam destekli streaming servislerini başlatacak

Amazon, 2018’de yıllık projeksiyonda öngörülen 10 milyar dolarlık bir rakamla, üçüncü çeyrekte 2,5 milyar dolarlık net reklam satışı yaptı ve ifade edilene göre; 2019’da ABD’deki üçüncü en büyük dijital reklam platformu oldu.

Video reklam geliri Amazon için hala düşüktür ve resmi olarak açıklanmamasına rağmen, Snap veya Twitter’daki video reklam gelirinden daha düşük olduğu tahmin edilmektedir. Geçtiğimiz yıl Amazon, Fire TV sahiplerine reklam destekli bir hizmet sunmak istiyordu, ancak önce uluslararası seçilecek ülkelerde test edilecek olan Amazon Prime’ın ücretsiz bir reklam destekli sürümünün piyasaya sürülmesi bekleniyor. 2021’de Facebook’u geçebileceği öngörülüyor.

 1. 5G, mobil video reklam geliri ve etkileşimli reklam biçimlerini artıracak

Mobil video reklamlar tarafından yönlendirilen ABD mobil reklam harcaması, eMarketer’in en son tahminlerine göre, 2020 yılında birleştirilen tüm geleneksel medya reklam harcamalarını geride bırakacak. ABD’deki mobil video reklam harcamasının neredeyse iki katına çıkacağını, 2019’da 16 milyar dolardan 2022’de 25 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

Bu devasa harcama artışı, büyük ölçüde yeni video formatlarını deneyerek, TV’den mobil cihazlara geçmek isteyen marka pazarlamacılarını gösterecek. 5G’nin tanıtılması ve yaygınlaştırılması, bağlantı hızınının dolayısıyla video yükleme sürelerinin kısalması mobil reklamların başarılı bir yatırım getirisi sağlayıp sağlayamayacağı üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak; Dünya nüfusunun% 40’ının 2020’ye kadar abone olması bekleniyor.

 1. AI ile içeriksel hedefleme rönesansı

Marka güvenliğinin sağlanması adına içeriğe dayalı hedefleme talebinde bir canlanma başladı.

YouTube, marka güvenliğinde önemli gelişmeler sağlasa da şu an tam olarak rayına oturmuş değil. Facebook, Instagram gibi platformlar da benzer çalışmaların içinde.

AI destekli bağlamsal platformlar, markaların video kampanyalarının yalnızca marka güvenliği sağlamakla kalmayıp, marka bilincinin performansı artırarak bağlamsal olarak ilgili bir ortama yerleştirilmelerine yardımcı olabilir. Bu gelişme, kontrolü markaların ellerine geri verir.

Sonuçlar kendileri için konuşuyor: WARC, doğru bağlamda görüntülenen reklamlardaki satın alma niyetinde % 71 artış olduğunu bildirdi. İçeriksel olarak alakalı reklamcılığın tüketici üzerindeki etkisine dair bir başka IRI raporu ise, pazarlamacıların doğru içerik stratejisiyle yatırım getirisini% 30’a kadar artırabileceğini ortaya çıkardı.