B-Roll nedir? Videolarınızı nasıl daha izlenebilir yapar?

Film ve TV’de B-roll çekimi nedir? Dahası, A-roll-B-roll nedir? İster belgesel, düğün videoları, müzik videoları, filmler veya televizyon yapın, her türden video çekenin hem A-roll hem de B-roll hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

B-Roll Nedir?

B-roll, hikayenizi anlatmanıza yardımcı olacak bağlam ve görsel ilgi sağlamak için genellikle kesit görüntü olarak kullanılan ikincil görüntüleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Bu terim, Hollywood’un filmde çekim yaptıkları ilk günlerinden türemiştir. A-roll temel film rulosuydu ve B-roll veya B-makara, kesilmiş çekimler ve geçişler için kullanılan aynı film rulosuydu.

A-roll varken B-roll’e neden ihtiyaç var?

A-roll, modern video yapımında anlatı görüntülerine atıfta bulunur ve genellikle diyalog içerir. A-Roll, röportaj gibi hikayeyi “anlatan” bir filmdir. Bu birincil video ve sestir.

Videolar yalnızca A-roll ile üretilebilir. Ancak sorun şu ki, A-Roll’u uzun süre izlemek sıkıcı olabilir ve bu da izleyicinin meşgul ve videoya bağlı kalmasını zorlaştırabilir. Video prodüksiyonunda anlatmak değil göstermek önemlidir.

B-roll:

  • İkinci bir ekip tarafından çekilebilir.
  • Stok video kitaplıklarından alınabilir.
  • Ses gerektirmeyebilir.
  • Destekleyici görüntüler ve kesit çekimler sağlar.

Harika bir B-roll örneği:

B-roll size ne fayda sağlar?

A-roll’un hikayeyi anlattığı yerde, B-roll hikayeyi gösterir.

B-roll terimi, A-roll’dan daha az önemli olduğu anlamına gelir, ancak tam olarak da öyle değildir. B-roll, görsel ilgi sağlamamıza ve kesimleri veya düzenlemeleri gizlememize olanak tanır. B-roll içeren videolar, videonun prodüksiyon değerini artırdığı için, videoları daha profesyonel hissettirir.

B-roll bağlam sağlar

Genelde bir müşterinizle yaptığınız, memnuniyet anlatan başarı hikayesi videolarında B-roll ihmal edilir.

Röportaj A-roll çekilir ve bu görüntü, röportajın farklı bölümlerini yoğunlaştırıp bir araya getirirken videonun omurgasını oluşturmak için kullanılır.

Görüşmeye bağlam eklemek ve kesintileri gizlemek için B-roll görüntüleri kullanılır.

Bağlam sağlayan alakalı B-roll çekmek önemlidir.

B-roll’un amacı hikayeyi desteklemektir. Alakalı olmayan veya anlatımla çelişen B-roll görüntüleri kullanırsanız, B-roll çekimlerinizin yarardan çok zarar verdiğini fark edebilirsiniz. Zayıf B-roll, A-roll ve B-roll birbiriyle çelişirse videoların takip edilmesini zorlaştırabilir.

B-roll görsel ilgi ekler

B-roll, videonuza görsel ilgi eklemenizi sağlar. İzleyicileri meşgul etmek için çeşitli çekimler kullanabilirsiniz.

1. videoyu mu yoksa 2. videoyu mu izlemeyi tercih edersiniz?

Video 1: Size kahvenin nasıl yapıldığını anlatan birini izlediğiniz tek çekim.

Video 2: Biri anlatırken, kahvenin nasıl yapıldığını gösteren çekimlerin montajı.

Büyük olasılıkla 2. videoyu seçtiniz. İnsanlar görseldir ve anlatılmaktan çok gösterilmeyi tercih eder. B-roll, videonuzun tonuna uyması için farklı çekimler ve açılar kullanarak hikayenizi anlatırken yaratıcı olmanızı sağlar.

Videonuzun prodüksiyon değerini artırmak ve izleyicilerinizi etkilemek için ağır çekim veya drone gibi çekimler ekleyebilirsiniz.

B-roll, kesmeleri ve düzenlemeleri gizler

B-roll, kesikleri gizlemek için de kullanılabilir. Düzenlemede genellikle röportajın iki bölümünü birlikte kesmeniz gereken zamanlar olacaktır. Bu, hataları, öksürükleri, arka plandaki gürültüyü veya herhangi bir sayıda dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak olabilir.

Bu durumlarda, iki A-roll çekimi arasındaki kesiği sorunsuz bir şekilde gizlemek için B-roll görüntüleri kullanılır.

B-roll video film örnekleri

Belgesel B-roll Örnek Filmi

Geçmişten bir görüntü ya da konuşan birinin röportajı olmayan bir görüntü gördüğünüzde, bunu-roll videosu olarak adlandırabilirsiniz.

Haber Paketi B-roll Örnek Görüntüleri

Haberde gördüğünüz şeylerin yaklaşık yarısının, işlenmekte olan belirli bir konu hakkında size bağlam sağlayan B-roll çekimleri olduğunu görebilirsiniz.

Uzun Metraj Filmi B-roll Örnek Filmi

Gladyatör filminin buğday tarlasının açılış ve bitiş sahnesi:

Düğün Videosu B-roll Örnek Videosu

Bu videonun büyük çoğunluğu B-roll çekimleridir. Müzikle eşleştirilen hoş çekimlerin, özellikle derin bir anlatım olmadan duyguyu nasıl iletebileceğine iyi bir örnektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz