Apple yeni gizlilik özelliğini video ile tanıttı. Reklam verenlerin kabusu başlıyor!

0
32

Apple’ın en son iPhone güncellemesi olan iOS 14.5 ile müşterilerin keyif alacağı bir dizi yeni özellik getiriyor. Örneğin; bir maske takarken Face ID kilidi açma (yalnızca Apple Watch kullanıcıları için), yeni emojiler, PS5 ve Xbox Series X denetleyicileri için destek ve dahası. Ancak yeni güncelleme, çok daha önemli ve tartışmalı yeni bir özellik de ekliyor: “Uygulama İzleme Şeffaflığı”. Şirketin bir sonraki büyük savaşı olacak şekilde şekillenen bir gizlilik özelliği.

Değişiklik tartışma yarattı. Apple, bu özelliği ilk olarak geçen Haziran ayında iOS 14’ün geri kalanıyla birlikte duyurdu ancak geliştiricilere uyum sağlamaları için daha fazla zaman verdi ve sürümü şimdiye kadar erteledi. 

Reklam izleme daha önce iOS’ta nasıl çalışıyordu?

İOS 14.5’ten önce geliştiriciler, bir uygulama içinden kullanıcı verilerini izlemek için bir dizi araç kullanabiliyordu. Reklamverenler daha sonra, bir kullanıcı hakkındaki bilgileri web’in geri kalanından benzer verilerle birlikte kullanabiliyor ve bu profili, kullanıcıları daha iyi hedeflemek kullanıyordu.

Şimdiye kadar geliştiricilere sunulan ana araç, neredeyse on yıldır piyasada olan Apple tarafından kontrol edilen bir sistemdi: Identifier for Advertisers (IDFA) 

Uygulama İzleme Şeffaflığı neyi değiştirir?

Teknik olarak, Uygulama İzleme Şeffaflığı tek başına iOS’un reklam izlemeyi işleme biçiminde sismik değişiklikler yapmaz. Kullanıcılar daha önce IDFA tabanlı izlemeyi devre dışı bırakabilmişlerdi, ancak yeni güncelleme seçimi bunu daha öne ve olayın merkezine koyuyor.

Geliştiricileri, kullanıcılara bir seçenek sunmaya zorlayacak. iOS 14.5’e güncellendiğinde, kullanıcıları ve verilerini farklı uygulamalarda ve web sitelerinde izlemek isteyen her bir şirketin artık ilk önce Apple tarafından oluşturulan standart bir komut istemini kullanarak izin istemesi gerekiyor.

Kullanıcılar takip edilmekten hoşlandıklarını söylerse “İzin ver” düğmesini tıklayacak ve her şey daha önce olduğu gibi çalışmaya devam edecek.

Ancak “Uygulamayı izlememesini iste” yi tıklarlarsa, söz konusu geliştirici müşterileri o uygulamadaki verilerini kullanarak izleyemeyecek veya bu verileri başka şirketlere satamayacak. 

Herhangi bir istisna veya alternatif var mı?

Apple’ın yeni uygulama izleme kurallarının birkaç istisnası olacak. İlk olarak, birden fazla uygulamaya sahip olan şirketler, kullanıcıları bu farklı uygulamalarda izleyebilir; örneğin Facebook, ana uygulamasındaki reklamları hedeflemek için Instagram’dan topladığı verileri kullanabilir.

Apple, bunun yerine geliştiricilerin kullanması için yeni, şirket içi araçlar sunuyor. SKAdNetwork adlı bir araç, bir şirkete, bir reklam görüldükten sonra uygulamasının kaç kez yüklendiğini söyleyecek. Başka bir ölçüm aracıyla, kullanıcıların bir uygulama içindeki bir ürün için bir reklamı kaç kez tıkladığını onlara söyleyebilecek. Apple, bu yöntemlerin her ikisininde de şirketlerin belirli bir kullanıcı hakkında bilgi almasını önlemek için tasarlandığını söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz