Youtube ve Google Görüntülü Reklam Ağı Video kampanyaları nedir?

0
146

Youtube ve Google Görüntülü Reklam Ağı Video kampanyaları nedir?

Video kampanyalar, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda tek başına veya diğer video yayını içeriklerinde video reklamlar yayınlamanıza olanak tanır.

Bu makalede Video kampanyaların farklı bileşenleri ve bunları nasıl kullanabileceğiniz anlatılmıştır.

İşleyiş şekli

Kullanılabilir video reklam biçimleri şunları içerir: Yayın içi TrueView reklamlar, TrueView video discovery reklamları ve tampon reklamlar.

Yayın içi TrueView (in-stream) reklamlar, YouTube’daki videolardan önce, bu videolar sırasında veya sonrasında ya da Görüntülü Reklam Ağı’ndaki sitelerde, oyunlarda veya uygulamalarda yayınlanır. Bu reklamlar ayrıca, diğer sitelere yerleştirilen YouTube videolarında da yayınlanabilir. İzleyiciler reklamı 5 saniye sonra atlayabilir.

TrueView video discovery reklamları, kullanıcılara içeriği keşfettikleri yerlerde ulaşır. Reklamların görünüşü, içerik yayıncılarının desteklediği reklam boyutlarına ve biçimlerine göre değişir. İzleyici reklamınızın küçük resmini tıkladığında video, reklamın YouTube izleme veya kanal sayfasında oynatılır.

Tampon (Bumper) reklamlar; kısa, akılda kalıcı bir mesaj kullanarak müşterilere geniş kapsamda ulaşmanızı sağlamak ve markanızla ilgili farkındalığı artırmak için tasarlanmış olan kısa video biçimleridir. Tampon reklamlar sadece 6 saniye veya daha kısa olmalıdır ve reklamı görüntüleyen kişiler reklamı atlayamamalıdır.

Ne zaman tercih edilmeli?

  • YouTube’da ve Google Görüntülü Reklam Ağı’nda video reklam yayınlamak istediğinizde.
  • İlk kez kullananlardan tecrübeli profesyonellere kadar tüm AdWords reklamverenleri için önerilir.

Video reklam göstermek bir hayli karmaşık bir işlem gibi görünebilir. Halbuki bu kampanyaların oluşturulması ve yönetilmesi kolaydır. Kendi YouTube hesabınızdaki videoları kullanabilir ve diğer AdWords kampanyalarıyla benzer şekilde, video reklamın performansını görüp video hedeflemesinde ince ayar yapabilirsiniz.