Pazarlamada kullanmak için kendi videolarınızı nasıl yaratırsınız?

0
228

Pazarlamada kullanmak için kendi videolarınızı nasıl yaratırsınız?

İyi bir pazarlamacı, yeni bir uygulama ya da teknoloji piyasaya sürüldüğünde, onunla deneme yapanlar arasında ilk sırada yer alır ve bunlarla yeni içerik oluşturmaya hemen başlar.

Bunun nedeni, pazarlamacıların, sürekli olarak hedef kitlesinin dikkatini çekmek için mümkün olan en yenilikçi fikirleri ve ilgi çekici araçları kullanmayı tercih etmeleridir.

Bu da hayallerindeki video içeriği de oluşturmak hiç bir engellerinin olmadığı anlamına geliyor.

Pazarlamacılar, blog’lar, YouTube, sosyal medya ve arama motorları gibi platformlardaki erişilebilirliklerini genişletmek ve kitlelerle bağlantı kurmak istiyorlarsa video içeriğini mutlaka oluşturmaları gerekiyor.

Kitleler daha fazla video içeriği görmek istiyor ve buna tepki olarak  diğer pazarlamacılar ve yayıncılar daha fazla video oluşturuyor. Hubspot’un 2017 Durum Raporuna göre, pazarlamacılardan yaklaşık yarısı (%50), önümüzdeki yıl YouTube ve Facebook videoları oluşturmak için yatırım yapacaklarını söylüyor. Cisco’ya göre ise, video içeriği bu yılın sonuna kadar tüm tüketici internet trafiğinin% 69‘unu oluşturacak.

Pazarlama stratejinizin bir parçası olarak video içeriği oluşturmaya hazır mısınız? Video çekebileceğiniz bazı videolar için fikirler vereceğiz ve bunları pazarlamanıza entegre etmek için bazı ipuçları sunacağız.

Denemek için 20 Video Pazarlama Fikri

Birçok pazarlamacı, pazarlama yaparken video kullanmaya başlamaları gerektiğini biliyorlar ancak oturup bir tane oluşturmaya geldiğinde, ne yapmaları gerektiğini çılgın gibi düşünüyorlar. İşte size işletmenizin gerçekten kullanabileceği önceden kaydedilmiş videolara ve canlı videolara ilişkin birkaç fikir.

Önceden Kaydedilen Video Fikirleri

Yeni Başlayanlar

 • Yeni satış yaptığınız müşterilerlerle birlikte kısa “teşekkür ederim” videoları oluşturun.
 • Ürününüzün bir screencast demosu çekin.
 • Ürününüzün nasıl çalıştığını gösteren animasyonlu bir GIF oluşturun.
 • Gerçek müşterilerden 15 saniyelik referans videoları isteyin.

Orta düzeyler

 • Daha genişletilmiş müşteri referansları ve kullanıcı başarı hikayeleri.
 • Daha uzun ürün tanıtımları ve beyaz tahta tarzı eğitim videoları oluşturun.
 • Şirketinizin kısa bir tanıtımını, misyonunu ve vizyonu için video çekin.

İleri düzeyler

 • Tam bir ürün demosu oluşturun.
 • Blog gönderilerini kısa, nasıl yapılır videolarına ve özetlerine dönüştürün.
 • Şirketin kilit çalışanlarıyla uzun röportajlar yapın.
 • Şirket çalışanları tarafından gerçekleştirilen canlı sunumları çekin ve slaytlarını post prodüksiyona ekleyin.
 • Harekete geçiren mesajlarınızın her biri için bir tane video oluşturun. (biri “bizi arayın”, diğeri “ücretsiz deneme için kaydolun”, “biri arkadaşlarınıza söyleyin ve ücretsiz kredi kazanın” vb.) .

Canlı Video Fikirleri

Yeni başlayanlar

 • Siz, yöneticiniz veya CEO’nuzun katıldığı sektör etkinliklerinden yayın yapmak için Facebook Live veya Twitter’ı kullanın.
 • Müşterilere özel bir vesile ile ( birlikte çalıştıklar bir yıllık harika süre vb. için) teşekkür etmek için bir yol olarak Google Hangouts’u veya Skype’ı kullanın.

Orta düzeyler

 • Çalışanlar veya ziyaretçilerle canlı soru/cevap oturumları düzenleyin.
 • Kitlenizle alakalı bir düşünce lideriyle veya etkili bir profille sohbet edin ve canlı yayınlayın.
 • Şirket kültürünü ve düşünce liderlerinizin etkinliklerini sergilemek için ofis içinden canlı yayınlar yapın.

İleri düzeyler

 • Satış temsilcilerinizle canlı bir demolar gerçekleştirin ve buna bir de bir soru-cevap bölümü ekleyin.
 • Bir şirket yöneticisi ile “ofiste bir gün” videosu çekin.

Pazarlama Stratejisine Video Nasıl Kullanılır?

Video içeriği yaratma konusuna ve ilham kaynağına sahip olduğunuza göre, videoların nerede kullanılacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bazı durumlarda, platform kendini gösterir – Facebook Live videoları Facebook’ta paylaşılmalıdır. Ancak, insanları önceden Facebook Live yayınlarını dinlemeye davet edebilirsiniz – kayıtları da platformun dışına mesela kendi web sitenize gömebilirsiniz.

Burada, videonuzun aşağı yukarı nerelerde ve nasıl kullanılacağı konusunda birkaç fikir bulabilirsiniz.

1) Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin kalitesinden yararlanın.

Pazarlamacılar harika hikaye anlatıcılarıdır, ancak müşteriler bazen daha etkili olabilirler. Ürünlerin nasıl kullanılabileceğini sergileyerek, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (user generated content) geleneksel pazarlama videolarından daha inandırıcı ve güçlü olabilir. Müşterilerinizden kendi içeriği yaratmalarını isteyin ve bunu teşvik edecek hediyeler verin veya yarışmalar düzenleyin.

Ürün olarak GoPro söz konusu olduğunda, kullanıcının çektiği videoda GoPro kullanması ürünü ön plana çıkardığı sanırsınız ancak durum pek de göründüğü gibi değil. Bunun için kullanıcıdan fotoğraf ve videolarını çekerken ürünlerinizi nasıl kullandıklarını, markanızı niçin sevdiklerini anlatan içerik oluşturmasını ve bunu sosyal medyada paylaşmasını isteyin; bu geleneksel reklamcılıktan çok daha inandırıcıdır. Bu içerik, sosyal medya platformlarında, açılış sayfalarında ve pazarlama e-postalarında da paylaşılabilir.

2) Müşteri hikayelerini anlatın.

Mutlu müşteriler sizi en iyi anlatanlardır ve burada HubSpot’ta video içeriğine ilham vermek için müşteri başarı hikayesinii kullanıyor. Kitleniz, ürünlerimizle elde edebilecekleri benzer başarıları öğrenir.

3) Online topluluğu kişisel olaylara davet edin.

Tüm kitlenizi canlı yayınınıza katılmaya davet etmek isterler, katılmalarını isterler ancak bu genelde istenen sonucu vermez.. Ve bu durumda alternatif methodlara bavurmak gerekir. YouTube, Facebook veya Instagram’daki canlı yayın seçenekleri, daha geniş bir kitleyi bir etkinliğe katılmaya davet etmek için harika fırsatlar sunuyor. Canlı yayın içeriği ve ardından farklı kanallarda yeniden yayınlamak, kitlenizi mutlu etmek ve içeriği yeniden kullanmak için harika bir yol. Örneğin, INBOUND Studio, bu Facebook Live röportajını aktör Jeffrey Tambor’la Instagram ve YouTube için yeniden şekillendirdi.

4) Arka planda izler paylaşın.

Sahneye çıkmak; sadık hayranlara ve üyelerinize marka ürününüz hakkında benzersiz bir bakış açısı sağlamak için temiz bir yoldur. Bunu Facebook’ta, Twitter’da, Instagram’da veya Snapchat’da canlı mesajlaşmayla yapabilir veya izleyici üyelerinin çok fazla bilmeyecekleri i önceden üretilmiş bir video oluşturabilirsiniz. Bu içerik, harika bir sosyal medya beslemesi üretebilir. Ya da bunu, sitenizin ziyareti esnasında markanız hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışan olası müşteriler için kullanabilirsiniz.

5) Kavramları ve ürünleri izleyenlerinize açıklayın.

Bir resim veya bir video, bir kavramı ya da ürününüzü akitlenize anlatmak için en iyi yoldur. Bunun gibi videolar yararlı, sindirimi kolay ve insanların ürün veya hizmetinizi kullanmalarına yardımcı olmak için uzun bir yol kat etmelerini sağlıyor. Aşağıdaki Asana gibi videolar YouTube’da arama trafiğini yakalamak için kullanılabilir veya müşterilere yardımcı olması için blog yayınları veya şirketinizin web sitesi içinde yaşayabilir.

6) Teşekkür edin.

“Teşekkür ederim” diyerek uzun bir yol kat edebilir. Aşağıdaki kısa ve basit videoda, Warby Parker, müşteriyi mutlu hissettiren, geri bildirimde bulunan ve mini reklam olarak hizmet eden kişiselleştirilmiş bir müşteri hizmetleri deneyimi sunmaktadır (çünkü çalışan, müşteriyi mutlu etmekten bahsediyor.) . Başlarken, kısa teşekkür ederim videoları çekerek filme müşteri sadakatini arttırıp YouTube’da marka bilinirliği oluşturabilirsiniz.

Bu sene hangi pazarlama videolarına başlayacaksınız? Aşağıdaki yorumlarla bizimle paylaşın.