Oteller için video pazarlama rehberi 2017

0
192

Yıl 2017 ve teknoloji, bir seyahat severin yolculuk programını oluşturması için  hemen hemen tüm imkanı tanıyor. Gezginler, gerçek zamanlı veriler sayesinde, seyahatlerini herhangi bir yerden istedikleri yere göre planlayabiliyor.

Gezginler, seyahat planlarını keşfetmek ve planlamak için dijital ortamlara güveniyorlar. Özellikle de videolara. Geçtiğimiz günlerde bir çalışma, her 3 Amerikalı gezginden 2‘sinin çevrimiçi videoları kontrol ettiğini buldu. Bu videolar aracılığıyla, otel konaklamaları, yerel mutfaklar ve keşfetmek istedikleri yerler hakkında yeni bilgiler ediniyor, yeni ve aklında olmayan yerler düşünüyorlar. Bu aşama neden mi önemli? Seyahat planlayan kişiler nerede kalacağına ve tatilini planladığı ve o yerde ne yapacağına daha karar vermemiş şekilde planlamaya başlıyor. Aynı araştırmada, bu aşamada, yolcuların% 78’i hangi havayoluyla uçacaklarına henüz karar vermediği ve% 82’si de sevdikleri bir oteli seçeceklerini belirtiyor.

Otelciler, bu aşamada, video pazarlaması aracılığıyla marka ivmesine artırarak harika bir izlenim yaratabilirler.

“Video gerçekten çok popüler ve etkili!”

Videolar, toplam internet trafiğinin önemli bir kısmını oluşturur. Genel internet trafiğinin yaklaşık% 80’inin 2020 yılına kadar vidolar tarafından yönlendirilmesi bekleniyor. Seyahat endüstrisi, video trafiğinde aslan payını alacak sektörlerden. Seyahat severler bir sonraki gezilerini araştırırken ilk önce Google Arama Motorları ve Youtube video sitesini kullanıyorlar.

Youtube’un verileri, gezginlerin seyahatle ilgili videoyu seyretmek için her zamankinden daha fazla vakit harcadığını gösteriyor. Daha geniş internet penetrasyonu, cep telefonu ve tabletler sayesinde bu eğilim yıldan yıla % 118’lik bir istikrarlı büyüme ile artarak devam ediyor.

Youtube’daki seyahat videoları kategorisinde ilginç bir çalışma bunu ortaya attı;

Otellerin yıldan yıla yaşadığı maksimum büyüme rakamlarının, bu sektörün sunduğu muazzam fırsatlarını işaret ettiğini unutmayın.

 

“Video daha iyi karar vermenize yardımcı olur!”

Yakından incelerseniz, olağan seyahat işlemi üç temel soruyu içerir:

  • Bütçen var mı?
  • Nereye gideceğini biliyor musun?
  • Nerede kalacağını biliyor musun?

Gezginler, tüm bu sorulara yanıt bulmak için videoları izlemeye oldukça fazla zaman ayırmaya özen gösterir. Videolar bir ilgi alanını nihai bir sonuca dönüştürürken önemli bir rol oynamaktadır.

Videolar, yazılı veya sesli içerik aracılığıyla yazılı bir dilde üretilemeyen duygusal bağ oluşturur. Bir bütün olarak seyahat etmek duygusal bir alıştırmadır. (yeni şeylere bakmak, yeni yerler aramak, yeni insanlarla tanışmak ve yeni ulaşım methodları ile seyahat etmek vs.) Dolayısıyla, videoların daha iyi bir duygusal bağ oluşturmasına ve daha iyi ikna edici yeteneklere sahip olması sürpriz olamaz.

Harika bir video otelinizin misafir kazanmasına nasıl yardımcı olur?

Arama ve cihaz optimizasyonu

Videonun doğru anahtar kelimeler için optimize edilmesi esastır. Seyahat edenlerin ortak aradığı öğeler coğrafya (ABD, Avrupa, Asya) ve tatil türü (balayı, aile gezisi, yıldönümü) temel alınabilir. Daha fazla anahtar kelimeden ilham alarak bunları video optimizasyon planınıza dahil edin.

Elbette, tüm video içeriği cihaz uyumlu olmalıdır. Ortalama bir ABD gezgin, araştırmaları sırasında 7000 dijital seyahat temas noktasından geçecek, bu nedenle her türlü cihazla uyumluluk gerekçesiz gidiyor. Çoğu video deneyiminin akıllı telefonlarda gerçekleşmesiyle, bu sene sonuna kıyasla% 65 daha fazla video saat tüketiliyor. Bu, otelinizin pazarlama stratejisini tasarlarken akılda tutmanız gereken önemli bir noktadır.

Deneyimler hakkında konuşun

Sadece otel odalarının ötesine geçin, konaklama ve seyahat deneyimi hakkında konuşun. Videolarınızda, yerel ilgi noktalarına, mevsime göre neler vaat ettiğinize, cebinde bir delik açılmadan nasıl seyahat edileceklerine, otelin içindeki spa gibi konulara odaklanın.

Vlog’lar yolcular arasında popüler kavramlardır ve bunları oluşturmak için büyük bir marka olmaya veya elinizde çok sayıda kaynağa sahip olmanız gerekmez. Mesela, en popüler vlog’ların% 86’sı markasızdır.

Hangi kanallardan promote edileceğini seçin

En iyi kanallar tabii ki Youtube ve Facebook’tur.

Video içeriği pazarlaması söz konusu olduğunda Youtube kazanır. Kullanıcılar kategorilerine, türüne ve süresine göre deneyimleyebilirler. Basit embed işlevi, kullanıcıların aynı videoları harici sitelerde de görüntülemelerine de olanak tanır. Üstelik, kolay kullanıcı arayüzü ve yorumlar sayesinde kullanıcıların anında etkileşime girmesini sağlıyor.

Facebook, video içerik pazarlama alanına Youtube’a göre yeni girmiştir. Avantajı, zaten popüler bir sosyal medya platformu olması, bu video içeriğini tüketebilecek hazır bir kitle seti sunması. Bazı çalışmalar, Facebook videolarının Youtube videolarından daha iyi organik erişime sahip olduğunu öne sürüyor. Facebook videolarının gittikçe artan popülaritesini takiben (kullanıcılar videonuzu kaydırdığınızda video otomatik olarak oynatılıyor), kullanıcılar yalnızca altyazı içeren videolar oluşturmaya başlıyor.

Videolar, yazılı veya sesli içeriklerle karşılaştırıldığında, eğlenceli oldukları ve tüketmek kolay olduğu için her zaman popüler olmuştur.