Native (Doğal) Video Reklamcılık: Markanızı daha ilgi çekici hale nasıl getirirsiniz?

  0
  128

  Çoğu İnternet kullanıcısı, rahatsız edici pop-up’ların ekranlarında zıpladığını veya ekranı tamamen ele geçirdiği günleri hatırlayabilir. Bu sinir bozucu pop-up reklamlar tamamen tükenmemiş olsa da, başka bir reklam biçimi ortaya çıktı: doğal reklamcılık (native advertising).

  Doğal reklamlar, son yıllarda en çok aranan ve etkili trendlerden biri haline geldi ve sürekli büyüme yaşıyor.

  Doğal reklamcılık tanımlandı

  Outbrain’e göre doğal reklamcılık, “doğası gereği rahatsız edici olmayan ücretli içerik” olarak tanımlanmaktadır. Özellikle onu barındıran platformun diğer tüm içeriklerine göre biçimlendirildiği için “doğal” olarak kabul edilmektedir. Açık bir şekilde tanıtım amaçlı ve reklam gibi görünmemektedir. (daha ilgi çekici, bilgilendirici ve yüksek hedefli.)

  Doğal reklamcılık ile, çeşitli sosyal ağlara yüklenen veya bu sitelerde oluşturulmuş yayın içi olan doğal videolar var. Doğal (native) video, platformdaki diğer içeriği taklit eder ve kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmaz veya negatif olarak müdahale etmez. Bu nedenle, çoğu web kullanıcısının doğal bir video reklamını organik bir video yayınından ayrıştırması oldukça zor.

  Doğal (Native) video reklamcılığı nedir?

  Doğal video reklamlar, Facebook, Twitter, Pinterest ve Instagram dahil bir dizi sosyal ağa yerleştirilebilir ya da YouTube gibi video platformlarına ya da Outbrain ve Taboola gibi içerik bulma ağlarına. Bunlar genellikle tıkla oynat veya otomatik oynat (sessiz durumdadır) özelliği barındırır ve çoğu zaman en az 30 saniye uzunluğundadır.

  En önemlisi, doğal video reklamlar eğitim ve eğlenceyle ilgilidir. Araştırma odaklıdır. Ürün odaklı veya satış odaklı değil, hikaye anlatmaya odaklıdırlar. Bu kombinasyon onları daha da ilgi çekici ve izleyiciler arasında paylaşılabilir kılmaktadır.

  Doğal video reklamlar ile videodan önce gösterilen reklamlar karşılaştırması

  Doğal video reklamların videodan önce gösterilen reklamlardan farklılaştığı en büyük alanlar, videonun uzunluğu ve neden oldukları bozulma düzeyidir.

  Video uzunluğu

  Doğal video reklamlar yayınlanmadan önce, video öncesi reklamların uzunluğu kısıtlanır. Bu, reklam verenler, videodan önce gösterilen bir reklama ekleyebilecekleri şeylerle sınırlı olsa da, doğal video reklamları istedikleri kadar yararlı bilgilerle doldurabildikleri anlamına gelir.

  Bozulma

  En önemli fark ise, web kullanıcılarının videodan önce gösterilen reklamları önleme seçeneği yoktur (atlama özelliği etkin değilse, örneğin YouTube). Bunun yerine, videodan önce videolara yapılan reklamlar kullanıcının gördüğü içeriği engellemekte ve istenen içerikten önce otomatik olarak görüntülenmektedir.

  Tersinden, doğal video reklamlar kullanıcı deneyimini etkilemez; insanlar kesintiye uğramadan sağa kaydırmayı seçebilir. Bu ek denetim sayesinde, kullanıcıların durdurup izlemesi daha olasıdır.

  İkili karşılaştırma

  Sharethrough ve Nielsen, doğal video reklamların videodan önce gösterilen reklamlara karşı marka oluşturma etkinliğini göstererek “seçimlerin kesintiyi yendiğini” gösteren bu fikri göstermek için ortak bir çalışma yürüttü. Araştırmacılar, hepsi de kendi özel kampanyaları ile beş farklı reklam verenle çalıştı. Her marka kendi mesajını oluşturdu ancak her iki reklam platformu (doğal video reklamlar ve videodan önce yayınlanan reklamlar) için aynı yaptı.

  Araştırma, beş kampanyanın tamamının, videodan önce çekme yerine doğal video reklamları kullanırken daha yüksek marka yükselişiyle sonuçlandığını tespit etti. Bir kampanya dahili reklamlarla% 82’lik bir artış, buna karşın videodan önce gösterilen reklamlarla yalnızca% 2.1’lik bir artış sağladı:

  Sonuçlar ayrıca, kullanıcıların “pre-roll” reklam öğesine maruz kaldıktan sonra doğal reklamlardan daha olumsuz bir marka görüşüne sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

  Doğal reklamcılık sosyal medyaya nasıl uygulanır?

  Sosyal medya ağları etkileşimi teşvik eder. Bundan dolayı doğal videolar ilgi çekici olacak şekilde tasarlanmıştır

  Doğal video reklamları çok sayıda sosyal ağa yerleştirilebilir ve şu şekilde olabilir:

  Facebook’ta Sponsorlu Gönderi

  Twitter’da Reklam Videolar

  Instagram’da Sponsorlu Gönderi

  Pinterest’de Sponsorlu Pin’ler

  YouTube’da önerilen videolar

  Şimdi, Facebook doğal video reklamlarının farklı avantajlarından bazılarına bir göz atalım.

  1. Videolar reklamlar Facebook’ta saklanır

  Facebook, platforma gönderdiğiniz diğer resimler gibi doğal video reklamlarını fotoğraf galerisinde saklamanıza izin verir. Ayrıca, videolarınız için ayrı bir galeri oluşturarak ömrünü uzatır ve istediğiniz zaman kolayca erişebilirsiniz.

  1. Seçkin bir video seçebilirsiniz

  Facebook, kullanıcılara Facebook sayfalarında görüntülenecek özellikli bir video seçme seçeneği sunar. Mailchimp gibi…

  Bu resim, pazarlamacılarını Campaign Monitor’un Facebook’un doğal video reklamını Facebook sayfasında göstermektedir.

  Bu, reklam verenlere, kullanıcıların videolar koleksiyonundan öncelikle ne gördüklerini daha fazla kontrol etmesini sağlar.

  1. Doğal videolar daha iyi erişim ve daha fazla etkileşim görür

  Diğer platformlarda barındırılan ve bir bağlantı yoluyla paylaşılan videoların aksine, Facebook doğal bir video yüklediğinizde, platformda daha büyük görünür; bu da görüntüleyenler için daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirir.

  AdParlor, iki video reklam yönteminde A / B testi gerçekleştirdi ve Facebook doğal videolarının çeşitli metriklerde daha iyi performans gösterdiğini belirledi:

  2,5 kat daha yüksek tıklama oranı

  Tıklama başına 3,5 kat daha düşük maliyet

  Video oynatma başına düşen 5.5 kat daha düşük maliyet

  Etkileşim başına % 10 daha düşük maliyet

  % 30 daha fazla video oynatma tıklaması

  Quintly tarafından gerçekleştirilen bir başka araştırmada Facebook doğal videolarının diğer video platformlarından paylaşılan videolardan 4 kat fazla etkileşim gördüğü bulundu.

  Bu istatistikleri dikkate alarak, giderek daha fazla markanın yerli video reklamcılığa dönüştüğü mantıklı.

  Markalar doğal video reklamcılığını nasıl kullanır?

  Bazı markalar, marka bilinci ve katılımını artırmak için görüntülü reklamlarını doğal reklamlarla değiştirmektedir.

  Neden bunu yaptılar?

  Doğal reklamlar banner reklamlardan 308 kat daha fazla dikkat çekiyor.

  Doğal reklamlarla markaya geri çağırma, banner reklamlardan 2 kat daha fazladır.

  Doğal reklamlarla olan etkileşim, banner reklamlardan% 53 daha fazladır.

  Ekim 2016 ile Aralık 2016 arasında doğal video kullanımı x3.75 büyüdü.

  Artan marka bilinci, güven ve katılımla birlikte; markalar ayrıca açılış sayfası trafiğini yönlendirmek ve satış oluşturmak için bu tür pazarlamayı kullanabilir.

  Doğal video, bir açılış sayfasına en yüksek tıklama oranı ile en ilgi çekici video türü haline geldi.

  Aşağıda, bunu eylemde gösteren bazı yerli video reklamcılık örnekleri verilmiştir.

   

  Infusionsoft

  Infusionsoft, Facebook Live’a yönelik adım adım rehberini tanıtmak için bu Facebook doğal video reklamını yarattı. Bir başlık ve alt başlık, videonun üzerinde bir açıklama ve videonun sonunda açılış sayfasına bir bağlantı içerdiğine dikkat edin. “İndir” CTA düğmesi da izleyicilerin her noktada tıklayabilmeleri için her zaman kullanılabilir:

  Bu resim Infusionsoft’un rehberlerde indirmeler yapmak için Facebook’ta kullandığı doğal video reklam pazarlamacılarını göstermektedir.

  Bir görüntüleyen, ekran üzeri indirme bağlantısını veya CTA düğmesini tıkladığında, ücretsiz kılavuzu indirmek için bu açılış sayfasına ulaşırlar:

  Bu resim pazarlamacılara Infusionsoft’un kendi Facebook doğal video reklamı ile bir açılış sayfası nasıl kullandığını göstermektedir.

  HelloFresh

  HelloFresh’in Instagram video reklamı, sağlıklı gıda dağıtım hizmetini desteklemektedir. Açıklamanın oldukça çekici (izleyiviler bugün sipariş verirlerse ilk siparişlerinin% 50’sini alacaklarını bildiriyor)

  Bu resim pazarlamacılara, HelloFresh’in açılış sayfası ziyaretleri oluşturmak ve kaydolmak için Instagram’da doğal bir reklamı nasıl kullandığı gösterilmektedir.

  Görüntüleyenler “Daha Fazla Bilgi Edini” tıkladığında, bu HelloFresh tıklama sayfasına yönlendirilirler. Markanın, teklifini etkili bir şekilde tanıtmak için reklamın reklamdan açılış sayfasına kadar mesaj eşleme özelliğini ne kadar iyi kullandığına dikkat edin:

  Bu resim, doğal reklamlarını tıklarken HelloFresh açılış sayfası ziyaretçileri tarafından görülen pazarlamacılar gösterilmektedir.

  Aha!

  Aha tarafından gösterildiği gibi, tüm reklamlar statik resimler veya video olmamalıdır! Ürün yol haritası yazılımlarını tanıtmak ve 30 günlük ücretsiz denemelerini tanıtmak için bir gif kullanıyor. Bir gif olduğu için, açılış sayfasına tıklama ile ilgili açıklama bağlantı linki ile veriliyor.

  Bağlantıyı tıkladıktan sonra, ücretsiz deneme için kaydolmak için bu açılış sayfasına gidiliyor:

  Aha! pazarlamacıları bu resimde göründüğü gibi Twitter’daki doğal reklamlarından potansiyel satışlar oluşturmak için bir açılış sayfası kullanıyor.

  Microsoft Office

  Microsoft Office, Facebook kullanıcılarını ücretsiz Small Business Academy web yayıncılığına kaydolmaya ikna etmek için bu doğal video reklamını yayınladı. Bu örnekte, kullanıcılar videonun sonundaki bağlantıyı veya videonun altındaki CTA düğmesini istediği zaman tıklayabilir:

  Bu resim, pazarlamacıların Microsoft’un açılış sayfası trafiği ve web seminer kayıtları oluşturmak için doğal video reklamlarını nasıl kullandığı gösteriyor.

  Görüntüleyenler tıkladığında, bu açılış sayfasını web yayını için kaydolabilecekleri yeri görürler:

  Bu resim kendi Facebook doğal video reklamlarıyla kullandıkları bir Microsoft açılış sayfasını göstermektedir.

  Doğal video reklamlarıyla ilgili gerçekleri okudunuz ve kanıtları gördüğünüze göre, doğal video reklamcılığını pazarlama stratejinize dahil etmenin zamanı geldi.

  Doğal video reklamlar markanızı yepyeni bir seviyeye taşıyabilir, ancak orada tutmaz. Doğal reklamlar, dönüşüm denkleminin yalnızca bir parçasıdır.